Biuro prasowe Ford Polska

Specjalny egzemplarz Mustanga Mach-E na aukcji charytatywnej AirVenture, na cześć ochotniczek: kobiet-pilotek podczas II Wojny Światowej

Na cześć poświęcenia kobiet pilotek w służbach powietrznych, Ford zaprezentował jedyny w swoim rodzaju egzemplarz Mustanga Mach-E. To model inspirowany pilotkami-ochotniczkami i samolotami, które pilotowały w czasie II wojny światowej. Auto zostało wystawione na aukcji podczas pokazu lotniczego AirVenture 2021 Experimental Aircraft Association (EAA) w Oshkosh w stanie Wisconsin.

  • Ford zaprezentował jedyny w swoim rodzaju egzemplarz Mustanga Mach-E, inspirowany pilotkami-ochotniczkami i samolotami, które pilotowały w czasie II Wojny Światowej.
  • Dochód z aukcji wesprze inicjatywę EAA (Experimental Aircraft Association), mającą na celu zapewnienie młodym kobietom i młodzieży lepszego dostępu do kariery w przemyśle lotniczym.
  • To nie pierwszy raz, kiedy Ford podarował specjalnie zaprojektowanego Mustanga w celu wsparcia programów edukacyjnych EAA.

Dochód z aukcji wesprze inicjatywę EAA, mającą na celu zapewnienie młodym kobietom i młodzieży lepszego dostępu do kariery w przemyśle lotniczym. Ford wspiera AirVenture od ponad dwóch dekad i dotąd podarował 12 niestandardowych, wyczynowych pojazdów o tematyce lotniczej, uzyskując w sumie ponad 4 miliony dolarów wpływów na aukcjach. To zatem nie pierwsza taka inicjatywa firmy, ale pierwszy raz, kiedy Ford podarował pojazd całkowicie elektryczny.

– Trudno było nie mieć łez w oczach, kiedy dodawaliśmy ostatnie szlify do tego pojazdu – powiedziała Kristen Keenan, projektant Forda, czuwająca nad całym procesem. – Nigdy wcześniej nie pracowałam nad akcją tego typu. Upamiętnienie tej niezwykłej grupy kobiet poprzez projekt pojazdu było dla mnie zaszczytem – dodała.

Skonstruowany przez Forda, specjalny Mustang Mach-E, ma niestandardowy schemat malowania z wojskowymi odznakami, inspirowanymi samolotami wojennymi, pilotowanymi przez ochotników i ochotniczki. W czasie II Wojny Światowej kobiety pilotki służby powietrznej, latały prawie każdym typem samolotu wojskowego, który zjeżdżał z hal fabrycznych w całej Ameryce. Odznaki obejmują Gwiazdę Sił Powietrznych Armii USA po obu stronach pojazdu, logo skrzydeł na masce i błotniku oraz numer 38 na przednim zderzaku, tylnym zderzaku i wewnątrz kabiny, aby uhonorować 38 ochotniczek, które zginęły w służbie ojczyźnie.

– Ford pomaga budować lotnictwo nowej generacji dzięki wsparciu EAA, AirVenture i The Gathering – powiedział Jack J. Pelton, dyrektor generalny i prezes zarządu EAA. – Ten projekt będzie nie tylko punktem kulminacyjnym The Gathering, ale jego wpływ pomoże EAA dotrzeć do młodzieży i osób wkraczających w dorosłość, którzy realizują własne marzenia o lataniu – dodał.

Women Airforce Service Pilots to grupa amerykańskich pilotek-ochotniczek, których zadaniem było transportowanie samolotów wojennych do baz armii USA na całym świecie w celu wykorzystania ich w walce. Te kobiety przeleciały ponad 60 milionów mil podczas II Wojny Światowej. Pomimo ich poświęcenia, nie zostały natychmiast potraktowane jako aktywny personel wojskowy aż do 1977 roku, kiedy pilotki otrzymały status wojskowy z mocą wsteczną.

To nie pierwszy raz, kiedy Ford podarował specjalnie zaprojektowanego Mustanga w celu wsparcia programów edukacyjnych EAA. Wcześniejsze niestandardowe konstrukcje obejmują Mustanga GT z 2019 roku „ Old Crow ”, Mustanga z dywizjonu Eagle z 2018 roku, Mustanga „Ole Yeller” z 2016 roku i Mustanga Apollo Edition z 2015 roku.

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.