Biuro prasowe Ford Polska

Nowe dane na usługach elektryfikacji: narzędzia do zarządzania flotą pojazdów skomunikowanych firmy Ford podnoszą efektywność i bezpieczeństwo flot samochodów elektrycznych

W momencie, kiedy E-Transit wchodzi z pomocą w zwiększeniu efektywności firm, Ford rozszerza również ofertę narzędzi do zarządzania flotą, opartych na danych z pojazdów elektrycznych, przekazujących raporty dotyczące ładowania, dostęp do danych przez Internet, a także nowe funkcje, które wzmocnią zabezpieczenie pojazdów i poprawią wydajność kierowców.

  • Ford ułatwia flotom i firmom wymianę pojazdów na elektryczne, oferując nowe narzędzia do monitorowania zużycia energii i zarządzania pojazdami za pośrednictwem łatwej w użyciu aplikacji i interfejsu internetowego.
  • Operatorzy flot mogą obniżyć koszty eksploatacji i skrócić czas pracy, monitorując efektywność wykorzystania poszczególnych pojazdów elektrycznych, dzięki przekazywanym przez nie danym, takim jak zużycie energii i prędkość ładowania, mogą także zarządzać ładowaniem całej floty.
  • Ford rozszerza także ofertę funkcji oferowanych poprzez środowisko Telematics, umożliwiając menedżerom flot zdalne monitorowanie pojazdów po godzinach pracy i prowadzenie zintegrowanych szkoleń kierowców, które mogą odbywać się w czasie rzeczywistym za pośrednictwem asystenta głosowego SYNC 4 w każdym z pojazdów.

Ford ułatwia europejskim komercyjnym flotom i firmom wymianę pojazdów na elektryczne, oferując nowe narzędzia Ford Commercial Solutions, opracowane do monitorowania zużycia energii i zarządzania pojazdami flot, a dostępne za pośrednictwem łatwej w użyciu aplikacji i interfejsów internetowych. Funkcje te będą dostępne dla właścicieli modelu E-Transit ¹ wiosną 2022 r., gdy pojazd trafi na rynek.

– Wiedza to potęga – a Ford wspiera firmy, dostarczając im informacji potrzebnych do jak najefektywniejszego wykorzystania ich pojazdów elektrycznych – powiedział Julius Marchwicki, dyrektor operacyjny Ford Commercial Solutions. – Nasze nowe usługi dla pojazdów skomunikowanych i oferty oparte na telematyce firmy Ford nie tylko pomagają podnosić wydajność flot naszych klientów i poprawiają bezpieczeństwo kierowców – ułatwiają też firmom skupienie się na świadczeniu coraz lepszych usług ich partnerom.

Operatorzy flot mogą, dzięki nowym narzędziom zarządzania pojazdami elektrycznymi, monitorować wydajność poszczególnych samochodów dostawczych, zarządzać zużyciem energii i analizować pozyskane dane na temat ich efektywności. Menedżerowie, korzystając z danych specyficznych dla pojazdów elektrycznych, takich jak zużycie energii, prędkość ładowania, zasięg dostępny w ciągu dnia i inne, mogą śledzić funkcjonowanie floty w czasie rzeczywistym, co pozwala obniżać koszty eksploatacji i podnosić efektywność wykorzystania czasu pracy.

Dzięki nowym narzędziom można zdalnie przygotować do pracy kabiny pojazdów.² Możliwe jest zaprogramowanie systemu klimatyzacji E-Transita w taki sposób, aby dostosować temperaturę w kabinie do warunków komfortu termicznego, gdy pojazd jest jeszcze podłączony do ładowarki akumulatora przed rozpoczęciem dnia pracy, zapewniając w ten sposób maksymalny zasięg jazdy. Menadżerowie otrzymują alerty o potrzebie podłączenia pojazdu do ładowarki w odpowiednim momencie, a inne narzędzia pozwalają im zarządzać płatnościami za ładowanie w sieciach publicznych ładowarek lub monitorować i raportować zwroty kosztów dla pracowników ładujących akumulatory z instalacji domowej.

Ford Telematics poprawia bezpieczeństwo w drodze i zabezpieczenie pojazdów

Ford Commercial Solutions, poza ofertą usług dla samochodów elektrycznych, rozszerza gamę narzędzi zarządzania flotami, które będą wspierać europejskich klientów w lepszym kontrolowaniu i optymalizowaniu efektywności flot pojazdów dostawczych.

Operatorzy flot zawsze jako priorytet traktują bezpieczeństwo oraz wydajność kierowców, dlatego Ford wprowadza możliwość szkoleń w czasie rzeczywistym w pojazdach, za pośrednictwem asystenta głosowego SYNC 4 ³. Zawsze kiedy kierowca przekroczy ograniczenie prędkości, zbyt intensywnie przyspieszy, gwałtownie hamuje, zostawi uruchomiony silnik pojazdu podczas postoju (benzynowy lub wysokoprężny) lub nie zapina pasów bezpieczeństwa, będzie otrzymywał wiadomość audio z prośbą o skorygowanie niewłaściwego zachowania.

– Nasi klienci informowali nas bezpośrednio, jak ważne są dla nich systemy szkolenia kierowców – powiedział Marchwicki. – Dzięki udostępnieniu tej usługi w naszych pojazdach firmy mogą lepiej promować bezpieczne prowadzenie pojazdu, obniżać wykorzystanie energii w pojazdach, a także zmniejszać koszty zużycia eksploatacyjnego bez instalowania dodatkowego sprzętu.

Ponadto Ford Telematics pozwala klientom zabezpieczyć i zdalne monitorować pojazdy po godzinach pracy. Operator floty będzie mógł polegać na alertach o próbie kradzieży pojazdu, przemieszczaniu bez zezwolenia, również o holowaniu, a nawet uszkodzeniu podczas postoju. Jeśli dojdzie do któregoś z tych zdarzeń, monitoring GPS prześle menedżerom lokalizację ich pojazdów, nawet gdy będą wyłączone.

Ford opracował także opcję identyfikatora kierowcy Driver ID, umożliwiającą łatwe powiązanie określonych kierowców z pojazdami. Wystarczy, że kierowcy wprowadzą swoje niepowtarzalne kody na ekranach SYNC, a menedżerowie floty uzyskują indeks powiązania osób z samochodami w danym dniu. Indeks powiązań służy menadżerom do analizy wskaźników efektywności, dzięki którym łatwiej precyzować spersonalizowane plany szkoleń i podnosić wydajność kierowców.

Powyższe funkcje opierają się na ofercie Ford Telematics, obejmującej monitorowanie GPS, geofencing, ostrzeżenia o stanie pojazdu, dane dotyczące zużycia paliwa, energii i inne usługi. Operatorzy flot mogą teraz za pośrednictwem Ford Telematics przeglądać i śledzić kluczowe dane z pojazdów innych marek, nie tylko floty składające się z Fordów, co pozwala im wydajniej gospodarować czasem, ograniczać przestoje, planować przeglądy i szkolić kierowców w obsłudze jednego oryginalnego oprogramowania.

Ponadto, dodatkowa aplikacja Telematics Drive może usprawnić czasochłonne zadania kierowców i menedżerów floty. Kierowca może dzięki aplikacji raportować swoją obecność na liście pracowników, zyskuje też możliwość przeprowadzenia codziennej cyfrowej kontroli pojazdu i zgłaszania uszkodzeń lub problemów mechanicznych bezpośrednio do systemu Ford Telematics.

Oprócz nowych usług opartych na telematyce, Ford Commercial Solutions oferuje również narzędzia Ford Data Services, dzięki którym możliwy jest dostęp do danych producenta z systemu pojazdu oraz ich wykorzystanie przez oprogramowanie zastrzeżone lub w systemach autoryzowanych dostawców telematyki, bez konieczności stosowania urządzeń typu plug-in innych firm.

Ford Commercial Solutions, oddział Ford Mobility, pomaga flotom podnosić ich efektywność operacyjną, oferując sprawdzone przez inżynierów Forda systemy danych OEM dla pojazdów skomunikowanych. Powyższe rozwiązania dla pojazdów skomunikowanych odblokowują dostępne subskrypcje oprogramowania, ułatwiające zarządzanie flotami, dzięki łączności poprzez aktywny modem FordPass Connect 5 , montowany obecnie standardowo w większości nowych pojazdów użytkowych Forda w Europie.

# # #

¹ Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii, emisja CO2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi regulaminów europejskich (WE) 715/2007 i (WE) 2017/1151 w aktualnym brzmieniu. Pojazdy dopuszczone do ruchu jako lekkie pojazdy dostawcze, które uzyskały homologację zgodną ze procedurą WLTP (Światową Zharmonizowaną Procedurą Testowania Pojazdów Lekkich), będą opatrzone informacjami na temat zużycia paliwa/energii i emisji CO2 według obu cykli: NEDC (Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy) i WLTP. WLTP w pełni zastąpi NEDC najpóźniej do końca 2020 roku. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów oraz różnych producentów. W fazie przechodzenia z procedury NEDC do WLTP, zużycie paliwa i emisja CO2 będą podawane również według wcześniejszej procedury NEDC. Należy pamiętać, że nieuchronnie wystąpią różnice wyników otrzymanych według starej i nowej procedury testowej, zarówno co do zużycia paliwa, jak emisji CO2, ponieważ niektóre elementy testu uległy zmianie. Na przykład ten sam samochód może mieć inne zużycie paliwa i emisję CO2 mierzone według NEDC oraz WLPT.

Deklarowany zasięg jazdy i czas ładowania oparte są o symulacje komputerowe wykonane przez producenta oraz o szacunki zasięgu w warunkach procedury testowej WLTP. Szybkość (prąd) ładowania spada, gdy stopień naładowania akumulatora zbliża się do 100% Wyniki uzyskiwane przez użytkowników mogą różnić się od podanych wielkości zależnie od czasu ładowania prądem szczytowym i stopnia naładowania akumulatora. Rzeczywisty zasięg pojazdu może różnić się od deklarowanego w zależności od warunków zewnętrznych, stylu jazdy, stanu technicznego pojazdu i wieku akumulatora litowo-jonowego.

² Skuteczność klimatyzacji kabiny może zostać zmniejszona przez ekstremalne temperatury zewnętrzne lub podczas ładowania z użyciem napięcia 120 V.

³ Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany oraz podczas korzystania z urządzeń mobilnych. W miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem. Niektóre systemy mogą nie być dostępne, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie wszystkie systemy są kompatybilne ze wszystkimi telefonami.

⁴ Ford Telematics i Data Services są usługami subskrypcyjnymi podlegającymi warunkom umowy FSM. Subskrypcja płatna w comiesięcznej opłacie. Tylko pojazdy wyposażone w modem lub w zależności od usługi – urządzenia diagnostyki PID. Dostępność danych jest uzależniona od skomunikowania z siecią i dostępu do danych pojazdu. Podlega kontroli zdolności kredytowej pod kątem opłat subskrypcji.

⁵ FordPass Connect (opcja w wybranych pojazdach), aplikacja Ford Pass oraz bezpłatne usługi dla pojazdów skomunikowanych są wymagane do korzystania z funkcji zdalnych (szczegółowe informacje znajdują się w Warunkach korzystania z FordPass). Usługi zdalne i ich funkcjonowanie zależą od dostępności wybranej sieci. Zmieniająca się technologia / sieci komórkowe / funkcje pojazdu mogą ograniczać funkcjonalność i uniemożliwiać działanie funkcji korzystających z sieci. Usługi dla pojazdów skomunikowanych nie obejmują hotspotu Wi-Fi.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.