Biuro prasowe Ford Polska

Kulisy aerodynamiki Rangera Raptora w nowej serii filmów Forda

Ford opublikował drugi odcinek „The Inside Scoop” – nowej serii wideo, która przenosi widzów za kulisy działów badawczo-rozwojowych, by bliżej przedstawić firmę i ludzi, odpowiedzialnych za pracę nad nowymi pojazdami i technologiami, powstającymi w odpowiedzi na opinie klientów.

Odcinek w którym wystąpił dr Neil Lewington, specjalista techniczny i kierownik działu aerodynamiki Forda, jest poświęcony znaczeniu rozwiązań aerodynamicznych w projektowaniu samochodów typu pick-up oraz ich wpływie na osiągi i właściwości jezdne nowego Rangera Raptora.

Dr Lewington dołączył do Forda w 2007 roku po pięciu latach pracy w zespole McLarena w F1, a jednym z jego pierwszych zadań było wdrożenie technologii i wiedzy zdobytych w Formule 1 w samochodach osobowych i ciężarowych Forda.

„Istnieje wiele podobieństw między sposobem podejścia w Formule 1 a tym, co robimy tutaj w Fordzie. W rzeczywistości moja obecna praca nie różni się od tej w F1” – mówi dr Lewington. „W Formule 1 goniłem za dobrym czasem okrążenia. W Fordzie gonię za najlepszymi parametrami oporu powietrza i zużycia paliwa.”

Dr Lewington wyjaśnia, że zaprojektowanie podstawowych linii pickupa nie należy do najłatwiejszych zadań, gdy w grę wchodzi poprawa parametrów aerodynamicznych. Coraz więcej klientów wybiera jednak pickupy do pracy, spędzania czasu z rodziną i rozrywki, więc projektanci musieli udoskonalić konstrukcję pickupa, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników w zakresie oszczędności i komfortu jazdy.

Nowy Ranger i Ranger Raptor przeszły setki godzin wirtualnych i rzeczywistych testów aerodynamicznych, również z wykorzystaniem najnowocześniejszej obliczeniowej dynamiki płynów, dzięki którym możliwe było kontrolowanie opływu powietrza wokół pick-upa i poprawienie parametrów aerodynamiki przy dużych prędkościach oraz zachowania samochodu na drodze.

Nasi klienci mogą nie zauważać korzyści płynących z aerodynamiki, miejmy jednak nadzieję, że kiedy tankują rzadziej na stacji benzynowej, doceniają nasz wysiłek” – powiedział Lewington.

Seria Inside Scoop będzie obejmować wywiady z ekspertami, projektantami, inżynierami i innymi kluczowymi postaciami, które wnoszą swój udział do świata pojazdów i usług Forda.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.