Biuro prasowe Ford Polska

Nie jesteś sam na drodze. Inteligentne systemy Forda dbają o bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów

W ciągu ostatnich dziesięcioleci samochody przeszły ogromną ewolucję. Samochody produkowane przez Forda wyposażone są w nowoczesne technologie, które stały się kluczowym elementem w poprawianiu ochrony nie tylko kierowcy i pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Oto osiem systemów bezpieczeństwa, które warto znać.

Czasy, w których skupiano się wyłącznie na fizycznej wytrzymałości konstrukcji pojazdu dawno już minęły. Dzisiaj równorzędną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa ogrywają zaawansowane systemy, które skutecznie podnoszą poziom ochrony. Warto dodać, że testy bezpieczeństwa przeprowadzane przez niezależną organizację Euro NCAP biorą pod uwagę obecność takich technologii. Co więcej, auta niewyposażone w odpowiednie systemy nie mają obecnie szans – według obecnych procedur testowych Euro NCAP – na uzyskanie najwyższej noty.

Zdobywcy pięciu gwiazdek w testach bezpieczeństwa

Ford od lat przykłada wagę do kwestii bezpieczeństwa w swoich samochodach. Dlatego wciąż rozwija aktywne systemy wsparcia kierowcy. Potwierdzeniem są wyniki testów Euro NCAP. Ta niezależna od producentów samochodów organizacja przyznała Mustangowi Mach-E maksymalne oceny bezpieczeństwa. Najwyższy poziom 5 gwiazdek osiągnęły w Euro NCAP również inne modele Forda: Puma, Kuga Plug-In Hybrid oraz Kuga Hybrid, a także Focus, Fiesta oraz Explorer Plug In-Hybrid.

Warto dodać, że wśród użytkownych modeli Forda również można znaleźć zdobywców 5 gwiazdek. Elektryczny Ford E-Transit otrzymał Złotą Nagrodę Euro NCAP za zaawansowane systemy wspierania kierowcy, taką samą nagrodą może pochwalić się również Transit Custom. Nowy Ford Tourneo Connect również może pochwalić się pięciogwiazdkową oceną w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.

Oto osiem systemów bezpieczeństwa, które warto znać.

  1. Pre-Collision-Assist. System wspomagający kierowcę w unikaniu lub zmniejszaniu skutków kolizji.

Układ ten ostrzega kierowcę o potencjalnych zagrożeniach, zapewniając trzy poziomy pomocy: ostrzeżenie, wspomaganie hamowania, automatyczne hamowanie awaryjne.

System ten działa w oparciu o informacje z kamery przedniej lub kamery przedniej oraz radaru, monitorując odległość względem poprzedzających pojazdów, pieszych i rowerzystów nawet po zmroku oraz w świetle reflektorów innych pojazdów, a następnie ostrzega przed ryzykiem potencjalnej kolizji.

  1. Emergency Brake Assist. Wspomaganie hamowania – dodatkowa pomoc przy hamowaniu awaryjnym.

Układ wspomaga hamowanie awaryjne pomagając kierowcy w zmniejszeniu prędkości poprzez przygotowanie układu hamulcowego na gwałtowne hamowanie. System EBA jest obecny w każdym modelu Forda i rozpoznaje szybkość, z jaką naciskany jest pedał hamulca. Właśnie ten impuls jest sygnałem do uruchomienia procedury hamowania awaryjnego. Po wciśnięciu pedału hamulca układ może zapewnić dodatkową, nawet maksymalną, siłę hamowania, nawet jeśli pedał hamulca zostanie tylko lekko wciśnięty.

  1. Lane Keeping Alert. System pomagający utrzymać pojazd na pasie ruchu.

Ten system wykorzystuje przednią kamerę i monitoruje drogę przed pojazdem. Pomaga kierowcy utrzymać jazdę środkiem pasa ruchu. Potrafi również rozpoznać, kiedy pojazd zbliża się do krawędzi.

Niezamierzone zjechanie z pasa ruchu powoduje, że system ostrzega kierowcę przez wywołanie drgań na kierownicy. W przypadku braku reakcji kierowca odczuje na kierownicy siłę układu kierowniczego – pojazd zostanie skierowany na właściwy pas ruchu.

  1. Cross Traffic Alert z systemem aktywnego hamowania.

To układ, który poprzez czujniki skanuje lewą i prawą stronę pojazdu podczas wyjeżdżania tyłem z prostopadłego miejsca postojowego.

Alarm ruchu poprzecznego Cross Traffic Alert wykrywa pojazdy zbliżające się z prędkością w zakresie 6–60 km/h. Wtedy ostrzega kierowcę, a w ostateczności aktywuje opcję hamowania Active Braking.

  1. Evasive Steering Assist. System wspomagający omijanie przeszkód.

Technologia ta wykrywa nagły skręt kierownicy i pomaga w wykonaniu manewru omijania przeszkody. System ten jest częścią układu zapobiegania kolizjom, dlatego wykrywa pojazdy, pieszych i inne obiekty na drodze.

  1. Blind Spot Information. Dodatkowa para oczu.

System ostrzega kierowcę o pojazdach będących w tak zwanym „martwym polu”. Ostrzeżenie pojawia się w postaci diod wbudowanych w lusterka zewnętrzne. Układ jest w stanie włączyć lekki opór na kierownicy, gdy prowadzący pojazd zignoruje ostrzeżenia.

  1. System rozpoznawania znaków drogowych

Ma za zadanie rozpoznanie znaków drogowych, wykryte znaki pojawiają się na wyświetlaczu zestawu wskaźników. Do wykrycia znaków system wykorzystuje kamerę znajdującą się za lusterkiem wewnętrznym.

Układ wykrywa rozpoznawalne znaki drogowe, takie jak: znaki ograniczenia prędkości, znaki zakazu wyprzedzania, znaki anulujące ograniczenie prędkości znaki anulujące zakaz wyprzedzania.

  1. Post Collision Braking.

W razie wykrycia kolizji układ automatycznie uruchamia umiarkowaną siłę hamowania. Zmniejszenie prędkości pojazdu daje kierowcy czas na zareagowanie i zmniejszenie ryzyka kolizji wtórnej.

Inteligentne systemy bezpieczeństwa przyczyniają się do ochrony podróżujących i do wygody podróżowania. Dzięki zaawansowanym technologiom auto wspomaga reakcje kierowcy, a czasem nawet je wyprzedza. Sensory, kamery, algorytmy pomagają uniknąć potencjalnych zagrożeń i mają niebagatelny wpływ na komfort podróżowania autem.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.