Biuro prasowe Ford Polska

Elektryfikacja firmowych flot. Nowe modele Forda idealnie sprawdzą się w różnych zastosowaniach

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, firmy stoją przed wyzwaniem adaptacji do nowych trendów i technologii. Jednym z najbardziej znaczących zjawisk ostatnich lat jest rosnąca popularność elektryfikacji flot samochodowych. Proces ten, polegający na zastępowaniu tradycyjnych pojazdów spalinowych ich elektrycznymi odpowiednikami, zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem. Ford jest przygotowany na wyzwania współczesności oraz przyszłości, oferując nie tylko kompleksową gamę samochodów elektrycznych, ale także wiele innowacyjnych rozwiązań, które przydadzą się menedżerom flot.

Elektryfikacja floty firmowej to nie tylko krok w stronę nowoczesności, ale przede wszystkim strategiczna decyzja biznesowa. Firmy, które decydują się na ten ruch, mogą liczyć na szereg korzyści – od oszczędności finansowych po poprawę wizerunku marki. W miarę jak technologia pojazdów elektrycznych rozwija się, a infrastruktura ładowania się rozrasta, bariery wejścia stają się coraz niższe.

Dla wielu przedsiębiorców kluczowym argumentem przemawiającym za elektryfikacją floty są względy ekonomiczne. Choć początkowy koszt zakupu samochodów elektrycznych może być wyższy niż ich spalinowych odpowiedników, w dłuższej perspektywie inwestycja ta się zwraca. Niższe koszty eksploatacji, w tym przede wszystkim znacznie tańsze „tankowanie” prądem, przekładają się na realne oszczędności w skali całej floty.

Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekologiczny. W obliczu rosnącej świadomości społecznej dotyczącej zmian klimatycznych, firmy chcące budować pozytywny wizerunek nie mogą pozostać obojętne na kwestie środowiskowe. Elektryfikacja floty to konkretny i widoczny krok w kierunku redukcji emisji CO2 i innych szkodliwych substancji, co przekłada się na realną poprawę jakości powietrza w miastach.

Korzyści płynące z elektryfikacji floty firmowej

Decyzja o elektryfikacji floty firmowej niesie ze sobą szereg korzyści, wykraczających poza oczywiste aspekty finansowe i ekologiczne. Jednym z istotnych czynników sprzyjających tej transformacji są programy wsparcia ze strony rządu. Wiele państw, w tym Polska, oferuje różnorodne dotacje i ulgi podatkowe dla firm inwestujących w pojazdy elektryczne, co znacząco obniża próg wejścia i przyspiesza zwrot z inwestycji. Za pomocą programu „Mój elektryk” można kupić samochód elektryczny aż 70 tys. złotych taniej.

Nie mniej istotna jest kwestia wizerunkowa. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów, firmy posiadające zelektryfikowaną flotę są postrzegane jako odpowiedzialne społecznie i innowacyjne. Taka percepcja może przekładać się na konkretne korzyści biznesowe – od większej lojalności klientów po łatwiejsze pozyskiwanie nowych kontraktów, szczególnie w sektorach wrażliwych na kwestie środowiskowe.

Elektryfikacja floty to również szansa na optymalizację procesów logistycznych. Nowoczesne pojazdy elektryczne są wyposażone w zaawansowane systemy telematyczne, umożliwiające precyzyjne śledzenie tras, monitorowanie zużycia energii czy planowanie optymalnych harmonogramów ładowania. Przekłada się to na zwiększenie efektywności operacyjnej całej firmy. Ford w tym zakresie ma asa w rękawie, bezpłatnie zapewniając przedsiębiorcom FORDLiive – usługę, która pomoże im zwiększyć produktywność prowadzonego biznesu.

Warto również wspomnieć o komforcie pracy kierowców. Samochody elektryczne charakteryzują się cichą pracą i płynnym przyspieszeniem, co znacząco poprawia warunki jazdy, szczególnie w warunkach miejskich. Zadowoleni pracownicy to wyższa produktywność i mniejsza rotacja kadr, co w dłuższej perspektywie przekłada się na wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa.

Oferta Forda to elektryczne modele dla każdego rodzaju biznesu

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, Ford systematycznie poszerza swoją ofertę pojazdów elektrycznych i zelektryfikowanych. Gama modeli obejmuje zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, co pozwala zaspokoić potrzeby firm z różnych sektorów gospodarki.

Flagowym modelem elektrycznym marki jest Ford Mustang Mach-E – SUV łączący sportowego ducha legendarnego muscle cara z nowoczesnymi technologiami napędu elektrycznego. To propozycja idealna dla firm, które chcą podkreślić swój innowacyjny charakter, jednocześnie zapewniając pracownikom komfortowe i dynamiczne auto. Od momentu premiery wielu przedsiębiorców doceniło zalety tego modelu, z czasem dodając do swoich flot kolejne egzemplarze. Idealnym przykładem jest NRG Project, firma na co dzień zajmująca się magazynami energii.

Dla firm poszukujących przestronnego SUV-a z napędem elektrycznym, Ford przygotował zupełnie nowego, w pełni elektrycznego Explorera. To auto łączące w sobie praktyczność, nowoczesny design i zaawansowane technologie, idealne zarówno do codziennych dojazdów, jak i dłuższych podróży służbowych. Elektryczna nowość Forda, która dopiero pojawia się na drogach w Polsce, jest oferowana z wyjątkowym wyposażeniem i zaawansowanymi technologiami w standardzie. Obecnie wybierać można spośród dwóch układów napędowych – o mocy 286 KM i baterii o pojemności 77 kWh netto oraz o mocy 340 KM z napędem na wszystkie koła z baterią o pojemności 79 kWh. Zasięg samochodów w cyklu mieszanym WLTP wynosi odpowiednio 602 i 566 km.

W segmencie pojazdów dostawczych Ford oferuje szeroką gamę elektrycznych vanów. Ford E-Transit to większy model, idealny dla firm logistycznych i kurierskich, który jest zdecydowanie najpopularniejszym dostawczym samochodem elektrycznym w Polsce, a w swoim dorobku ma także status najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego w Polsce ogółem (styczeń-luty 2023). Wszystko dzięki imponującemu wyposażeniu, korzystnym cenom, świetnej wartości rezydualnej oraz pakietowi usług skrojonych pod potrzeby przedsiębiorców. Wkrótce na drogach będzie można zobaczyć także E-Transita Customa i E-Transita Couriera, a więc propozycje dla mniejszych przedsiębiorstw i usługodawców działających w centrach miast. Ten drugi model wzbudził ogromne zainteresowanie podczas swojej polskiej premiery na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Zamawiać można już E-Tourneo Customa, który może być świetnym wyborem dla wielu firm czy obsługi hoteli. Model oferuje przestronne wnętrze, które może pomieścić do dziewięciu pasażerów, zapewniając jednocześnie wysoki poziom komfortu. Elastyczna konfiguracja siedzeń pozwala na łatwe dostosowanie przestrzeni do różnych potrzeb – od przewozu VIP-ów po transport grup turystycznych. Samochód jest do wyboru w dwóch długościach oraz trzech wersjach wyposażenia – zawsze z silnikiem elektrycznym o mocy 218 KM i baterią o pojemności 64 kWh, co pozwala pokonać do 325 km w cyklu mieszanym WLTP. E-Tourneo Courier może natomiast okazać się idealnym modelem dla połączenia celów służbowych i rodzinnych. Łączy bowiem styl, przestronność i praktyczność w kompaktowym nadwoziu. Sylwetka nawiązująca do segmentu SUV-ów momentalnie przykuwa uwagę, mogąc pozytywnie oddziaływać na wizerunek firmy.

Infrastruktura ładowania i łatwość obsługi

Jednym z kluczowych aspektów wpływających na popularność elektryfikacji flot firmowych jest dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost liczby publicznie dostępnych stacji ładowania, zarówno w miastach, jak i przy głównych szlakach komunikacyjnych.

Firmy decydujące się na elektryfikację floty mają do wyboru różne opcje ładowania. Oprócz publicznych stacji, coraz popularniejsze staje się instalowanie własnych punktów ładowania na terenie przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie zapewnia niezależność i możliwość optymalizacji kosztów, szczególnie przy korzystaniu z tańszych taryf nocnych.

Nowoczesne samochody elektryczne, w tym modele oferowane przez Forda, są wyposażone w zaawansowane systemy zarządzania baterią i ładowaniem. W tym zakresie można zastosować choćby ładowanie adaptacyjne z zakończeniem tuż przed rozpoczęciem pracy samochodu, co jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Kierowcy mogą korzystać z aplikacji, które nie tylko wskazują najbliższe stacje ładowania, ale także umożliwiają planowanie trasy z uwzględnieniem postojów na doładowanie.

Warto podkreślić, że obsługa samochodów elektrycznych jest znacznie prostsza niż ich spalinowych odpowników. Mniej ruchomych części oznacza mniejsze ryzyko awarii, a regularne przeglądy są rzadsze i mniej kosztowne. To przekłada się na niższe koszty utrzymania floty i mniejsze przestoje związane z serwisowaniem pojazdów.

Proces transformacji floty na elektryczną

Transformacja floty firmowej na elektryczną to proces, który wymaga starannego planowania i analizy. Pierwszym krokiem powinna być dokładna analiza potrzeb firmy – określenie typowych tras, dziennych przebiegów, wymagań dotyczących ładowności czy komfortu pasażerów. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie modele pojazdów, które najlepiej spełnią oczekiwania.

Warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność SUV-ów w flotach firmowych. Modele takie jak Ford Mustang Mach-E czy Ford Explorer EV łączą w sobie przestronność, komfort i prestiż, co sprawia, że są chętnie wybierane przez kadrę zarządzającą i przedstawicieli handlowych. Jednocześnie ich elektryczny napęd pozwala firmom realizować cele związane z redukcją emisji CO2.

Kolejnym krokiem jest wdrożenie odpowiedniej infrastruktury ładowania. W zależności od specyfiki działalności, może to oznaczać np. instalację stacji ładowania w siedzibie firmy. Kluczowe jest również przeprowadzenie szkoleń dla pracowników, obejmujących nie tylko obsługę pojazdów elektrycznych, ale także efektywne planowanie tras i optymalne wykorzystanie systemów ładowania.

Nie można zapominać o aspekcie zarządzania flotą. Nowoczesne systemy telematyczne i usługi takie jak FORDLiive oferują szereg narzędzi umożliwiających monitoring zużycia energii, planowanie przeglądów czy optymalizację tras. Skuteczne wykorzystanie tych narzędzi pozwala maksymalizować korzyści płynące z elektryfikacji floty.

Ekosystem korzyści i wsparcie producenta

Elektryfikacja floty firmowej to nie tylko zmiana samych pojazdów, ale wejście w cały ekosystem przynoszący liczne korzyści. Doskonałym przykładem skutecznego wdrożenia tej strategii jest case study firmy InPost. Przedsiębiorstwo to, specjalizujące się w usługach kurierskich i paczkomatach, postawiło na elektryfikację swojej floty we współpracy z Fordem, osiągając znaczące oszczędności w kosztach eksploatacji oraz realnie przyczyniając się do redukcji emisji CO2 w centrach miast.

Dla firm rozważających elektryfikację floty, kluczowe znaczenie ma wsparcie ze strony producenta pojazdów. Ford oferuje w tym zakresie kompleksowe rozwiązania. Począwszy od rozszerzonej gwarancji na komponenty elektryczne, przez dedykowaną sieć serwisową specjalizującą się w obsłudze pojazdów elektrycznych, aż po profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiednich modeli i planowania infrastruktury ładowania.

Istotnym elementem oferty Forda jest również elastyczne finansowanie, dostosowane do specyfiki pojazdów elektrycznych. Firma oferuje różnorodne opcje leasingu i wynajmu długoterminowego, uwzględniające niższe koszty eksploatacji i potencjalne oszczędności wynikające z programów wsparcia rządowego.

Na szczególną uwagę zasługuje system FordLiive – innowacyjne rozwiązanie, które poprzez wykorzystanie danych telematycznych pozwala na proaktywne planowanie przeglądów i serwisowania, minimalizując tym samym przestoje i maksymalizując efektywność floty. To kolejny przykład na to, jak elektryfikacja floty w połączeniu z zaawansowanymi technologiami może przyczynić się do optymalizacji procesów biznesowych.

Przyszłość flot firmowych jest elektryczna

Elektryfikacja flot samochodowych firm to trend, który z każdym rokiem przybiera na sile. Rosnąca świadomość ekologiczna, postęp technologiczny i coraz bardziej atrakcyjna oferta producentów sprawiają, że decyzja o przejściu na pojazdy elektryczne staje się nie tylko kwestią wizerunkową, ale przede wszystkim biznesową koniecznością.

Korzyści płynące z elektryfikacji floty są wielowymiarowe. Od wymiernych oszczędności finansowych, przez poprawę wizerunku firmy, aż po zwiększenie efektywności operacyjnej – każdy aspekt przekłada się na konkretne zyski dla przedsiębiorstwa. Dodatkowo, rządowe programy wsparcia i ulgi podatkowe czynią tę transformację jeszcze bardziej opłacalną.

Oferta Forda, obejmująca zarówno elektryczne samochody osobowe, jak i dostawcze, pozwala na kompleksową elektryfikację floty firm z różnych sektorów. Patrząc w przyszłość, można z dużą dozą pewności stwierdzić, że elektryfikacja flot firmowych będzie postępować. Firmy, które zdecydują się na ten krok już teraz, nie tylko zyskają przewagę konkurencyjną, ale też przyczynią się do budowania bardziej zrównoważonej i przyjaznej środowisku gospodarki.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.