Biuro prasowe Ford Polska

Ford SuperVan 4.2 najszybszym pojazdem wyczynowym typu „closed-wheel”, który kiedykolwiek pokonał Mount Panorama

Ford Performance zapisał nowe karty historii podczas australijskiego wyścigu Thrifty Bathurst 500, na 6,2-kilometrowym torze Mount Panorama, gdzie SuperVan 4.2 ustanowił trzy rekordy okrążenia, uzyskując najlepszy dotychczasowy czas dla pojazdu typu „closed-wheel” (klasyfikacja pojazdów wyczynowych dzieląca je na dwie grupy – z kołami odkrytymi lub osłoniętymi bryłą nadwozia), a także dla pojazdu elektrycznego i użytkowego.

  • W pełni elektryczny SuperVan 4.2 Forda zapisuje się na kartach historii jako najszybszy pojazd wyczynowym typu „closed-wheel”, który kiedykolwiek okrążył Mount Panorama
  • Najszybszy czas przejazdu w kategoriach samochodu elektrycznego i użytkowego
  • Kierowca Romain Dumas ustanawia nowy rekord okrążenia 6,2-kilometrowego toru Mount Panorama – 1 min. 56,3247 sekundy

SuperVan 4.2 prowadzony przez Romaina Dumasa pokonał okrążenie Mount Panorama w imponującym czasie 1 min 56,3247 sek, przekraczając prędkość 300 km/h zarówno na prostej Mountain Straight, jak i Conrod Straight. Rekord ten został ustanowiony tuż po wyścigu Australian Supercars Top 10 Shootout, w którym uzyskano czas 2 min 06,5465 sek.

Rezultat SuperVana 4.2 to pierwsza jaskółka, która zwiastuje nadchodzącą erę sukcesów pojazdów elektrycznych. Stworzony do takich celów model demo przekroczył podczas wyścigu w Bathurst bariery osiągów, jakie określano dla modeli elektrycznych, pokonując między innymi startujący poza regulaminowymi ograniczeniami technicznymi pojazd klasy GT3.

„Nie sposób przecenić wysiłek i wiedzę, jakie trzeba było włożyć, aby pobić rekord okrążenia toru Mount Panorama zapisany wcześniej dla pojazdu typu closed-wheel” – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsports. „Romain Dumas współpracował z naszym zespołem, wdrażając innowacje, zdobywając wiedzę, wprowadzając poprawki, a rezultatem tych prac jest czas, który przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się po starcie w Pikes Peak wysłać SuperVana 4.2 na Mount Panorama – jest to, że ten tor to jedyne takie miejsce na świecie.”

Romain Dumas po raz drugi zapisuje się w sportowych annałach dzięki SuperVanowi 4.2, po pobiciu rekordu w zeszłorocznym wyścigu Pikes Peak International Hillclimb.

„Obie góry są imponujące, jednak Mount Panorama i Pikes Peak są zupełnie inne pod względem wyzwań, jakie stawiają” – powiedział Romain Dumas.

„Po raz pierwszy przekroczyłem SuperVanem 4.2 prędkość 300 km/h i nie oszczędzaliśmy się, dążąc do uzyskania najszybszego czasu okrążenia. Nikt nigdy nie prowadził takiego pojazdu jak SuperVan 4.2 po torze Mount Panorama, a już na pewno nie z taką prędkością!”

SuperVan 4.2 nie jest typowym samochodem wyścigowym. Jest dwa razy wyższy od samochodu wyścigowego GT3, waży prawie 1800 kg i nawet nie pachnie benzyną – nic podobnego nigdy nie gnało po legendarnej asfaltowej nawierzchni Mount Panorama.

„Dwa tygodnie zespół przygotowujący SuperVana ciężko pracował nad tym, aby ten elektryczny dostawczak był tak szybki, jak to tylko możliwe” – powiedział Sriram Pakkam, kierownik działu Formuły 1 i elektrycznych pojazdów demo w Ford Performance.

„Aktywowaliśmy globalną sieć Ford Performance, aby zagwarantować najwyższą sprawność SuperVana 4.2. Góra stała się niemal natychmiast wyzwaniem, zarówno dla samochodu, jak i zespołu, ale udało nam się wdrożyć kilka kluczowych zmian, które poprawiły nasze możliwości i obniżyły czasy okrążeń w każdej sesji.”

Po dwóch tygodniach jazd po torze Mount Panorama, fani mogli zobaczyć, co naprawdę oznacza sprawność samochodu elektrycznego i przekonać się jaka przyszłość czeka sporty motorowe w wersji zelektryfikowanej.

„SuperVan 4.2 naprawdę trzeba obejrzeć na własne oczy i jesteśmy zachwyceni, że australijscy fani wyścigów mogli być świadkami jego historycznych przejazdów wokół Mount Panorama” – powiedział Andrew Birkic, prezes i dyrektor generalny Ford Australia.

„Wnioski wyciągnięte z doświadczeń SuperVana w Australii będą miały bezpośredni wpływ na następną generację elektrycznych samochodów seryjnych Forda. Przyszłe modele, którymi klienci będą jeździć po naszych drogach, będą miały w sobie odrobinę z atmosfery Mount Panorama.”

SuperVan 4.2 trafi teraz na teren toru badawczo-rozwojowego Forda w stanie Wiktoria, a następnie pojawi się podczas Adelaide Motorsport Festival i Grand Prix Australii Formuły 1.

Pobierz film [364 mb]

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.