Biuro prasowe Ford Polska

Nani Roma i Gareth Woolridge w debiutanckim starcie cross country M-Sportu. Ford znów na scenie rajdu Baja

M-Sport i Neil Woolridge Motorsport, we współpracy z Ford Performance, wezmą udział w rajdzie Baja Spain Aragon 2023, który odbędzie się w dniach 21-22 lipca. Za kierownicami zasiądą Nani Roma i Gareth Woolridge, na miejscach pilotów pojadą Alex Haro i Boyd Dreyer.

Debiut na arenie międzynarodowej całego zespołu i Forda Rangera T1+ M-Sport NWM jest elementem przygotowań do rajdu Dakar 2024. Baja Spain Aragon to pierwsza okazja do zademonstrowania możliwości zmodernizowanego Forda Rangera w specyfikacji T1+, dzięki której będzie można przeprowadzić w analizy porównawcze osiągów i określić kierunek planowanych działań konstrukcyjnych.                                                                           

Doświadczony uczestnik Rajdu Dakar, Nani Roma, okazał się niezwykle ważnym uczestnikiem programu rozwojowego M-Sport i NWM. Doświadczenie kierowcy w Rajdzie Dakar jest nieocenione, Roma startował w rajdach Dakar 25 razy i jest jednym z nielicznych, którzy zwyciężali w rajdzie zarówno za kierownicą jednośladów, jak i samochodów.

Jego rekord w Rajdzie Dakar mówi sam za siebie, pięciokrotnie finiszował w pierwszej trójce, w tym dwukrotnie zwyciężył w barwach różnych producentów. To właśnie doświadczenie Romy pomogło wyznaczyć kierunek opracowania konstrukcji Rangera T1+, od imponującego modelu bazowego, przygotowanego przez NWM, do uzyskania wersji wyczynowej w specyfikacji T1+ na Rajd Dakar.                                           

Doświadczenie Romy, tak ważne podczas opracowywania pojazdów, zostało przez M-Sport wykorzystane dwukrotnie. Równocześnie przekazuje on opinie i uwagi dotyczące udoskonaleń konstrukcyjnych Forda Rangera Raptora T1+, który ma rywalizować o najwyższe miejsca w Rajdzie Dakar w roku 2025.

Gareth Woolridge – najmłodszy z dynastii Woolridge’ów – może pochwalić się znakomitymi wynikami w bieżącym sezonie, między innymi niedawnym zwycięstwem w 1000-kilometrowym wyścigu pustynnym Kalahari-Botswana. Obecnie prowadzi w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Republiki Południowej Afryki 2023 (SARRC).

Woolridge jest głównym technikiem, zajmującym się montażem nowych pojazdów w NWM i jednym z dwóch kierowców zespołu, rywalizujących w południowoafrykańskiej serii SARRC. Odegrał kluczową rolę w projektowaniu, produkcji, testowaniu i pracach rozwojowych nad modelem Ranger w specyfikacji T1 z silnikiem EcoBoost V6, od momentu rozpoczęcia prac w 2019 roku, a następnie w projekcie Rangera T1+, który był realizowany od 2021 roku. To czyni go idealnym kandydatem do współpracy z M-Sport i NWM podczas opracowywania Forda Rangera T1+ – pojazdu, którego zadaniem będzie konkurowanie w czołówce Rajdu Dakar.

Woolridge dorastał w świecie wyścigów terenowych, czerpiąc inspirację z dokonań swojego ojca w Rajdzie Dakar. Kariera Garetha rozpoczęła się w wieku zaledwie 16 lat, a jego talent dało się dostrzec już od pierwszych startów. W 2015 roku zadebiutował w rajdach w najwyższej klasie w zespole Neil Woolridge Motorsport, a rok później awansował do rangi kierowcy fabrycznego, dołączając w 2016 roku do oficjalnego zespołu NWM Ford. Wywalczył w 2017 i 2018 roku trzecie miejsce w mistrzostwach RPA w klasie T oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej za kierownicą Rangera T1+ NWM w 2022 roku. Gareth wziął również udział w siedmiodniowym Rajdzie dos Sertões w Brazylii, rozgrywanym na dystansie 3600 km, w którym zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężając w swojej klasie.

Nani Roma powiedział: „Prace rozwojowe nad Rangerem w specyfikacji T1+ były naprawdę przyjemne, a samochód przeszedł duże zmiany od czasu, gdy testowałem go po raz pierwszy, w porównaniu do ostatnich testów, które niedawno zakończyliśmy w Maroku. Wszyscy mechanicy i inżynierowie wykonali świetną robotę, poprawiając stabilność samochodu, jednocześnie zwiększając jego niezawodność i osiągi. Pracowaliśmy razem w dobrym kierunku, Ranger to mocny samochód, wciąż mamy kilka punktów do poprawienia, ale teraz jest w świetnej formie.

Znam M-Sport sprzed lat, z czasów Carlosa Sainza i Colina McRae, kiedy startowałem na motocyklach, a także śledziłem rajdy. M-Sport zawsze był zespołem reprezentującym wysoki poziom w Rajdowych Mistrzostwach Świata, walczącym o zwycięstwa i tytuły mistrzowskie. To grupa bardzo profesjonalnych specjalistów, z którymi świetnie się współpracuje. Zespół jest naprawdę zorganizowany i nawet gdy znalazł się w innym niż wcześniej otoczeniu, szybko zrozumiał, co jest potrzebne do sprostania temu trudnemu wyzwaniu.

Zawsze starałem się wygrywać we wszystkich wyścigach, w których brałem udział w ciągu ostatnich 30 lat. Dziewięć razy zwyciężałem w Baja Spain, cztery razy na motocyklu i pięć razy za kierownicą samochodu, więc zdobycie dziesiątego miejsca z Fordem w tym nowym projekcie byłoby czymś wyjątkowym. Zwycięstwo zawsze jest moim celem, zwłaszcza że jest to start w mojej ojczyźnie, jednak tym razem sytuacja jest nieco inna. Nie rywalizowałem przez półtora roku i znalazłem się w zupełnie nowym otoczeniu. Nie wiemy dokładnie, jak wypadamy na tle innych zespołów, ale w kolejnym Baja Spain wezmą udział wszyscy zawodnicy fabryczni, co oznacza, że jest to idealna okazja, aby przekonać się, na jakim etapie jesteśmy z naszym samochodem. Jesteśmy naprawdę zaangażowani w ten projekt, chciałbym szczególnie podziękować Mattowi Wilsonowi i Malcolmowi Wilsonowi, a także Fordowi za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Nadszedł czas, aby dalej mocno przeć do przodu i rozpocząć walkę.”

Gareth Woolridge powiedział: „Partnerstwo pomiędzy NWM i M-Sport układa się naprawdę świetnie i myślę, że przyniesie obu stronom znakomite rezultaty. M-Sport wniósł duże doświadczenie, które znacząco pomogło już teraz, zwłaszcza podczas dostrajania i dopracowywania ostatnich elementów samochodu. Myślę, że NWM wiele wniosło i nadal będzie wnosić, edukować i uczyć na temat etosu rajdów terenowych, zwłaszcza że M-Sport specjalizuje się głównie w rajdach drogowych. Ważne jest, aby zrozumieć niektóre z potencjalnych słabości i różnic między tymi dwiema dyscyplinami, w czym NWM pomogło najbardziej. Profesjonalizm M-Sport jest ogromny i wspaniale jest pracować z całym zespołem.

Ukończyliśmy serię intensywnych sesji testowych z M-Sport i NWM w RPA, Dubaju i Maroku, a dzięki wprowadzonym przez nas usprawnieniom, głównie w zakresie chłodzenia i amortyzatorów, osiągnęliśmy ogromną różnicę w osiągach samochodu. Dla mnie i Boyda start w Hiszpanii to zupełnie nowe wydarzenie. Nieco inna jest formuła, do której będziemy musieli się przyzwyczaić, ale teren będzie podobny do niektórych odcinków, naw których ścigaliśmy się wcześniej i mamy nadzieję, że po prostu pojedziemy i wyciągniemy z tego lekcję z zespołem. To nasz pierwszy wspólny start z M-Sportem, zatem celem jest pojechać tam, uczyć się, pracować i budować naszą siłę jako ekipy, aby osiągnąć dobry, wysoki wynik. Najważniejsze dla nas jest dotarcie do mety na dobrej, wysokiej pozycji.”

Neil Woolridge, założyciel NWM, powiedział: „Naprawdę nie możemy się doczekać rywalizacji w Baja Spain. Ta impreza była na naszym celowniku od dłuższego czasu. Przyspieszony program testów i prac rozwojowych, który zrealizowaliśmy z M-Sportem od zeszłego roku, wzmocnił naszą zdolność konkurowania. Mieliśmy tego efekty w czerwcu, kiedy finiszowaliśmy na 1-2 miejscu w trudnym wyścigu Botswana Desert Race, gdzie pokonaliśmy aktualnych mistrzów SARRC, Rajdu Dakar i Rajdowych Mistrzów Świata, Toyotę.

Cieszymy się, że mamy kierowcę tej klasy i o takim doświadczeniu jak Nani Roma, który wnosi do naszego zespołu bogatą wiedzę i doświadczenie z Rajdu Dakar. Jestem niezmiernie zadowolony, że Gareth i Boyd podejmą wyzwanie Baja Spain, wykorzystując swoją doskonałą znajomość Rangera w specyfikacji T1+, a jednocześnie zdobędą doświadczenie na arenie międzynarodowej.”

Matthew Wilson, dyrektor M-Sport, powiedział: „Od nieco ponad roku bardzo intensywnie współpracujemy z NWM i wreszcie widzimy, jak w naszym zespole rajdowym poszczególne elementy układają się w całość. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia rywalizacji startując gruntownie zmodernizowanym Fordem Rangerem T1+, którego poprowadzą dwaj bardzo utalentowani kierowcy rajdowi – Nani i Gareth. M-Sport i NWM stworzyły przy wsparciu i wkładzie Naniego i Garetha coś, co wydaje się być solidnym fundamentem technicznym. Następnym etapem będzie dla nas start rywalizacji na trasach i doskonalenie umiejętności zespołu, co rozpocznie się od Baja Spain.”                

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.