Biuro prasowe Ford Polska

59. urodziny Forda Mustanga i jubileuszowy zlot miłośników tego modelu

W miniony weekend – w przeddzień 59 urodzin Forda Mustanga – odbył się XV Ogólnopolski Zlot Mustangów. Miłośnicy i właściciele tego kultowego oraz wyjątkowego samochodu spotkali się w Chorzowie, tuż przed Stadionem Śląskim.

Relacja wideo z wydarzenia:

Pobierz film [431 mb]
 

17 kwietnia to wyjątkowy dzień dla mustangowej społeczności. Właśnie dzisiaj świętowane są urodziny Forda Mustanga. To wyjątkowy i jeden z najbardziej kultowych samochodów w historii motoryzacji. Jego premiera odbyła się dokładnie 59 lat temu, w 1969 roku. Nazwa Mustang pochodzi od rasy dzikich koni, które są symbolem siły i nieskrępowania, a także od myśliwca P-51 Mustang. Projektant John Najjar – jeden z twórców Forda Mustanga był wielkim miłośnikiem tego samolotu. Ford Mustang jest produkowany nieprzerwanie od momentu swojego debiutu i jest najlepiej sprzedającym się sportowym coupe na świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat*.

W tym roku – w przeddzień urodzin Forda Mustanga – polscy miłośnicy tego modelu zrzeszeni w Mustang Klub Polska spotkali się po raz piętnasty na dorocznym Ogólnopolskim Zlocie Mustangów.

Mustang Klub Polska rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. Pierwszy zlot został zorganizowany już w 2009 – wtedy pojawiły się 72 samochody. W 2023 roku liczba załóg przekroczyła magiczną barierę 400 Mustangów. Organizatorzy tegorocznego spotkania podkreślali, że przed Stadionem Śląskim zgromadzono ponad 150 000 koni mechanicznych. W trakcie zlotu można było podziwiać zarówno nowsze modele oraz wiele zabytkowych egzemplarzy, które nierzadko miały ponad 50 lat. Warto dodać, że wśród nich znalazły się po raz pierwszy Mustangi Mach-E napędzane energią elektryczną.

– Jest nam niezmiernie miło, że Ford Polska po raz kolejny mógł znaleźć się w gronie partnerów i przyjaciół Ogólnopolskiego Zlotu Mustangów. Spotkanie to pokazało jak mocna i wspaniała jest społeczność zgromadzona wokół tego kultowego modelu. Cieszymy się, że wśród Mustangów pojawili się również właściciele elektrycznych Mustangów Mach-E. To wyjątkowy samochód, który nieustannie zyskuje nowych właścicieli na całym świecie. Bardzo często wśród tych, którzy w swoim garażu mają już Mustanga z silnikiem V8 – powiedział Attila Szabó, Prezes i Dyrektor Zarządzający Ford Polska.

W trakcie zlotu organizator przewidział konkursy i zabawy dla uczestników OZM. Okoliczni mieszkańcy tłumnie odwiedzali teren zlotu podziwiając klasyczne Mustangi. Niewątpliwą atrakcją była specjalnie przygotowana strefa Ford Polska. Tutaj – oprócz elektrycznych Mustangów Mach-E – pojawiły się nowości Forda. Po raz pierwszy szerokiej publiczności został zaprezentowany Ford Bronco – terenowa nowość ze stajni amerykańskiej marki. Odwiedzający mogli również zapoznać się z innymi modelami gamy Forda. Wzrok miłośników motoryzacji przyciągał potężny Ranger Raptor, a emocje budziła Puma ST.

O zelektryfikowanie zlotu zadbali nie tylko właściciele Mustangów Mach-E, ale również firma GreenWay. W jej sieci znajduje się prawie 700 ładowarek na terenie Polski, a kilka z nich stanęło w strefie Ford Polska dostarczając energię dla elektrycznych Mustangów Mach-E. Ładowarki GreenWay są częscią Blue OvalTM – jednej z największych publicznych sieci ładowania w Europie. Właściciele elektrycznych Fordów korzystający z subskrypcji Ford Pass (przez aplikację lub kartę RFID) mogą korzystać z ponad 300 000 publicznych stacji ładowania w całej Europie. Po skonfigurowaniu można łatwo dokonywać płatności po zalogowaniu się na koncie.

Ford Mustang w Polsce – dane statystyczne

Według danych dostarczonych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w Polsce zarejestrowanych jest ponad 14 300 Fordów Mustangów – wśród nich można znaleźć 1121 elektrycznych Mustangów Mach-E. Najstarsze egzemplarze tego kultowego modelu pochodzą z 1964 roku i jest ich w sumie 25 sztuk. Najpopularniejszą generacją Forda Mustanga jest szósta odsłona tego modelu – ponad 8 tys. zarejestrowanych w Polsce sztuk – wśród nich najpopularniejszym silnikiem jest V8 – występuje on w 53 proc. modeli. Najpopularniejszymi rocznikami są 2015 (1684 sztuki), 2016 (1627 sztuki) oraz 2017 (1186).

*Na podstawie globalnych rejestracji lekkich pojazdów S&P Global Mobility w ciągu ostatnich 10 lat. Są one opracowywane na podstawie rządowych i innych źródeł i obejmują 95 procent światowego wolumenu nowych pojazdów w ponad 80 krajach. Samochód sportowy, zgodnie z definicją S&P Global Mobility, obejmuje modele dwudrzwiowego coupe i kabrioletu.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.