Biuro prasowe Ford Polska

Ford przedstawia nową elektrownię fotowoltaiczną jako kolejny krok w kierunku osiągnięcia ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju

Nowa elektrownia fotowoltaiczna w zakładach produkcyjnych Forda Almussafes w Walencji w Hiszpanii to kolejny krok marki w przyszłość. Ford zobowiązał się osiągnąć do 2035 r. zerowy poziom emisji dla wszystkich zelektryfikowanych modeli europejskiej gamy i dąży do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla dla wszystkich swoich zakładów i dostawców w Europie. Najnowsza inicjatywa, którą uruchomiono pod koniec 2022 roku, jest wyrazem nieustannego dążenia firmy do realizacji tego zobowiązania.

  • Nowa elektrownia słoneczna w Walencji jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji celu Forda, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich europejskich zakładach, logistyce i w działaniach dostawców do 2035 roku
  • Zakłady produkcyjne Forda w Almussafes zainstalowały panele fotowoltaiczne produkujące 2,8 megawata czystej energii, której wartość wzrośnie w kolejnych miesiącach o 2,2 MW
  • Celem rozbudowy obecnej instalacji fotowoltaicznej jest osiągnięcie blisko 10 megawatów do 2024 roku
  • Cała energia elektryczna pozyskiwana przez zakłady produkcyjne Forda pochodzi obecnie ze źródeł odnawialnych; zakład w Almussafes osiągnął ten przełomowy wynik 1 stycznia 2022 roku

Pole paneli fotowoltaicznych, które przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną, znajduje się w nieprodukcyjnej części zakładu. Obejmuje ono dwie strefy paneli słonecznych, które są w stanie wyprodukować rocznie energię wystarczającą do zasilania 1400 przeciętnych gospodarstw domowych1. Obecna produkcja wynosząca blisko 4641 MW rocznie zwiększy się tego lata o 3762 MW, co stanowi równowartość rocznego poboru kolejnych 1100 przeciętnych gospodarstw domowych. W praktyce oznacza to, że fabryka Forda w Walencji dokona w tym roku znaczącej redukcji swojego obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci krajowej.

Ford chce przeznaczyć kolejne grunty nieprodukcyjne na poszerzenie powierzchni elektrowni fotowoltaicznej, z zamiarem zwiększenia do 10 MW mocy do 2024 roku. Badane są również możliwości ewentualnego zainstalowania paneli słonecznych na dachach budynków fabrycznych.

„Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, zdajemy sobie sprawę z konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii. W miarę jak zmierzamy w kierunku pełnej elektryfikacji napędów i neutralności węglowej w całym obszarze produkcyjnym Forda, inwestycje w innowacje, takie jak nowa elektrownia fotowoltaiczna w Walencji, pozwalają nam samodzielnie pozyskiwać energię odnawialną, co stanowi ważny wkład w nasze plany współtworzenia lepszego świata” – powiedział Stuart Southgate, dyrektor do spraw zrównoważonego rozwoju, inżynierii środowiska i bezpieczeństwa w Ford of Europe.

Od 1 stycznia 2022 roku zakłady Forda w Almussafes są zasilane energią ze źródeł odnawialnych, a energia zakupiona dla wszystkich zakładów produkcyjnych Forda w Europie pochodzi już w 100 procentach z OZE. Firma nieustannie poszukuje sposobów na zwiększenie udziału energii odnawialnej i ma plany, aby do 2035 r. we wszystkich obszarach produkcyjnych na świecie stosować energię elektryczną wytwarzaną w procesach wolnych od emisji dwutlenku węgla.

 

 # # #

1 Red Eléctrica Española określa średnie zużycie energii elektrycznej przez przeciętny dom w Hiszpanii na 3,2 megawata rocznie. Dane bazujące na 2,8 MW całkowitej mocy elektrowni słonecznej Almussafes w godzinach szczytu i rocznej produkcji 4 640 MW.

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.