Biuro prasowe Ford Polska

Ford Ranger Raptor nowej generacji wygrywa Rajd Baja 1000 w swojej klasie. Po zawodach auto na kołach wraca do bazy w Kalifornii

Wyczynowy Ford Ranger Raptor nowej generacji, ukończył Rajd Baja 1000 – jeden z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych rajdów terenowych na świecie – na pierwszym miejscu w klasie samochodów seryjnych. Ponieważ egzemplarz ten jest mocno zbliżony do samochodu seryjnego i dopuszczony do ruchu po drogach publicznych, to po rajdzie auto wróciło na kołach do bazy w Riverside w Kalifornii.

  • Wyczynowy Ford Ranger Raptor1 nowej generacji ukończył Rajd Baja 1000 na szczycie klasyfikacji samochodów seryjnych, a następnie drogami publicznymi wrócił na kołach do bazy w Riverside w Kalifornii.
  • W niemal bezbłędnym występie nowego Rangera Raptora zespołu Ford Performance spory udział miało niskoemisyjne biopaliwo firmy Shell, co pokazuje, że zaangażowanie w zrównoważony rozwój nie wymaga kompromisów w zakresie osiągów.

– Wygrana w klasie samochodów seryjnych Rajdu Baja 1000, jednym z najtrudniejszych rajdów terenowych na świecie, to najlepszy dowód dla Ford Performance, że nasz samochód zasługuje na logo Raptor. W przygotowanie samochodu od początku był zaangażowany międzynarodowy zespół specjalistów z Ford Performance. Wyczynowy Ranger Raptor został zbudowany i wstępnie przetestowany przez Ford Australia, a następnie trafił do Stanów Zjednoczonych. Współpraca ze wszystkimi partnerami Ford Performance zaowocowała znakomitym rezultatem. Aby zwyciężyć w tak trudnym rajdzie potrzeba świetnego bazowego pick-upa i znakomitych fachowców. Udowodniliśmy, że mamy jedno i drugie – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance Motorsports na świecie.

– Mieliśmy naprawdę dobry zespół inżynierów, który perfekcyjnie i w rekordowym tempie przygotował rajdową wersję Rangera – powiedział Brian Novak, kierownik ds. sportów motorowych w Ford Performance. – Ludzie z Ford Performance w Australii oraz z Kelly Racing od początku włożyli w ten projekt serce i duszę. Kiedy wraz z Lovell Racing i Huseman Engineering przejęliśmy samochód w Ameryce Północnej, wszystko poszło gładko. Jestem dumny z każdej osoby, która pracowała przy tym projekcie.

– To naprawdę niesamowite – powiedział Brendan McGinniskin, kierownik ds. sportów motorowych w Ford Performance Australia. – Nad przygotowaniem nowego Rangera Raptora do udziału w Rajdzie Baja 1000 pracowaliśmy dzień i noc. Nigdy wcześniej tego nie doświadczyłem. To coś zupełnie innego niż udział w rajdzie. Wszyscy trzymaliśmy się razem i nawet kilka trudniejszych chwil, które przeżyliśmy nie powstrzymało nas przed wspólnym świętowaniem na mecie.

W prawie bezbłędnym przebiegu rajdu dla Rangera Raptora nowej generacji spory udział miało niskoemisyjne biopaliwo firmy Shell, które bezproblemowo było pompowane do układu zasilania, gdy auto przemierzało setki kilometrów po pustyni. W trakcie przerw na tankowanie przeprowadzano jedynie podstawowy przegląd i kontrolę najważniejszych systemów.

– Ten rajd pokazał, że nie ma kompromisów w zakresie osiągów – dodał Novak. – Ukończyliśmy Rajd Baja 1000 i wygrywamy w klasie, a wszystko to na biopaliwie. To imponujące tym bardziej, że zostało osiągnięte na seryjnym układzie napędowym Ford Performance. Współpraca z firmą Shell była przy tym projekcie wyjątkowo ekscytująca.

Zespół rajdowy, kierowany przez legendę Baja – Curta Leduca, zaprezentował niesamowitą jazdę w wykonaniu czterech załóg: Brada i Byama Lovellów (Lovell Racing), Jasona Huttera i Paula Blangsteada (Fire Guys Racing), Lorena Healy’ego i Erica Davisa (Fun-Haver Off-Road) oraz Andy’ego i Danny’ego Brownów z ARB, którzy przypieczętowali sukces na mecie.

– Udział w tym wydarzeniu był na naszej liście marzeń od wielu lat – powiedział dyrektor zarządzający ARB, Andy Brown. – Nigdy wcześniej się to nie udało, więc obecność tu razem z Fordem jest po prostu fantastyczna. Ranger Raptor? Niewiarygodne, co ten pick-up potrafi jako samochód seryjny. Nie mogę uwierzyć w to, jak okazał się niezawodny, jak mocny, jak wytrzymały, jak łatwo się go prowadzi i jak szybko można go zatrzymać. To po prostu samochód kompletny. Rajd? Piekło. Było naprawdę ciężko i ukończenie go stanowiło spore wyzwanie.

– W głębi serca jesteśmy miłośnikami jazdy terenowej – powiedział Danny Brown, kierownik ds. eksportu w ARB. – Tata ściga się już od 40 lat, ja chyba od 20 lat. To z pewnością szczyt naszych osiągnięć. Baja 1000 to bardzo trudny rajd. Do mety docierają tu tylko najlepsze samochody i najbardziej wytrzymałe załogi. Przy tak wymagającej trasie każdy element układanki musi być doskonały.

Wyczynowy Ranger Raptor ukończył rajd bez większych incydentów i napraw, a flagę z szachownicą przejechał w tak dobrym stanie, że zespół Ford Performance zdecydował się odprowadzić go na kołach do bazy, oddając hołd wynikowi seryjnego F-150 Raptor w Baja 1000 w 2017 roku, który również na kołach wrócił do domu po legendarnym rajdzie terenowym.

1 Wyczynowy Ford Ranger Raptor nie jest oferowany w sprzedaży.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.