Biuro prasowe Ford Polska

Ford Motor Company i DTE Energy ogłosiły największy w historii USA zakup energii odnawialnej od przedsiębiorstwa użyteczności publicznej

Umowa o czystej energii podpisana przez Ford Motor Company i DTE Energy (NYSE: DTE) to niezwykle ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej zapowiadanej przez producenta. Dzięki kontraktowi DTE zwiększy dostawę energii słonecznej do fabryki w Michigan o 650 megawatów do roku 2025. Strategiczna inwestycja realizowana w ramach programu MIGreenPower to największy w historii zakup energii odnawialnej w USA od przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.* Według danych zebranych przez Solar Energy Industries Association, po montażu nowe panele zwiększą całkowitą ilość pozyskiwanej energii słonecznej w Michigan o prawie 70%.

  • W ramach programu MIGreenPower, firma DTE na potrzeby Forda powiększy instalację fotowoltaiczną w Michigan i dostarczy 650 megawatów nowej energii słonecznej zwiększając tym samym całkowitą ilość energii pozyskiwanej w ten sposób w stanie o prawie 70%.
  • W efekcie, do 2025 r. (a więc o 10 lat wcześniej niż globalny cel Forda) każdy pojazd firmy wyprodukowany w Michigan będzie montowany przy użyciu odpowiednika 100% energii elektrycznej wolnej od emisji dwutlenku węgla.
  • Zakup bezemisyjnej energii elektrycznej przez producenta pozwoli uniknąć emisji 600 000 ton dwutlenku węgla rocznie.
  • Nowa współpraca to także perspektywa dodatkowych miejsc pracy dla lokalnej społeczności oraz zwiększenie wpływów z podatków.

– To bezprecedensowe porozumienie zapewni bardziej ekologiczną i jaśniejszą przyszłość dla Forda oraz Michigan – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny, Ford Motor Company.  – Jest to także doskonały przykład tego, jak wygląda przywództwo i przekuwanie rozmów w realne działania.

Inwestycje DTE w energię odnawialną to nie tylko krok w kierunku zrównoważonej produkcji. Od roku 2009 stworzyły one ponad 4 000 nowych miejsc pracy w Michigan. Firma szacuje, że zakontraktowana właśnie budowa paneli słonecznych stworzy kolejnych 250 tymczasowych miejsc pracy oraz 10 stałych. Warto podkreślić, że lokalne społeczności, w których realizowane są fotowoltaiczne projekty DTE, korzystają również z dodatkowych wpływów podatkowych generowanych przez inwestycje. Dochody te mogą być następnie wykorzystane dla poprawy jakości życia w regionie, m.in. poprzez budowę dróg, szkół czy bibliotek.

– Gratulujemy firmie Ford Motor Company jej znaczącego przywództwa w zakresie ochrony środowiska i zaangażowania w czystą energię – powiedział Jerry Norcia, prezes i dyrektor generalny DTE Energy. – Chciałbym również zauważyć, że Ford był pierwszym dużym klientem przemysłowym, który w 2019 roku zapisał się do MIGreenPower. W tym miejscu pragnę więc także podziękować firmie za ciągłe korzystanie z naszego programu, a co za tym idzie za wysiłki podjęte w celu dekarbonizacji swojej działalności i osiągnięcia planów zrównoważonego rozwoju.

Ford kupuje bezemisyjną energię elektryczną poprzez MIGreenPower należący do największych dobrowolnych programów energii odnawialnej w USA. Dotychczas w projekcie uczestniczy ponad 600 firm oraz ponad 62 000 klientów indywidualnych. W skali roku użytkownicy MIGreenPower wprowadzili do programu 2,8 miliona megawatogodzin czystej energii, co oznacza uniknięcie emisji aż 2,2 miliona ton dwutlenku węgla do atmosfery.** DTE to największy producent energii odnawialnej w Michigan. Firma planuje udostępnić tysiące megawatów nowej czystej energii, by wspierać program MIGreenPower.

– Chciałabym pogratulować firmom DTE Energy i Ford Motor Company za podjęcie tak znaczącego kroku w kierunku zwiększenia pozyskiwania energii słonecznej w naszym stanie i pozycjonowania Michigan jako lidera w zakresie działań klimatycznych – powiedziała gubernator Gretchen Whitmer. – Dzięki takim wysiłkom Michigan odnotowało największy wzrost zatrudnienia w sektorze energetycznym w kraju w zeszłym roku, co z kolei pomoże nam zbliżyć się do celu, jakim jest dekarbonizacja naszego stanu, stworzenie dobrze płatnych miejsc pracy i wzmocnienie gospodarki. Zgodnie z naszym MI Healthy Climate Plan, musimy podjąć natychmiastowe działania w celu złagodzenia zmian klimatycznych i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych tak, abyśmy mogli osiągnąć neutralność węglową w skali całej gospodarki do roku 2050. Chciałabym podkreślić, że tego typu działania jak współpraca Forda i DTE pomagają rozwijać cały stan, wykorzystując nasze bogate dziedzictwo motoryzacyjne i jednocześnie chroniąc środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń.

Warto podkreślić, że Ford produkuje więcej pojazdów i zatrudnia więcej pracowników godzinowych w USA niż jakikolwiek inny producent samochodów. Firma była też jedną z pierwszych (wśród amerykańskich producentów pojazdów), która zaangażowała się wraz z międzynarodową społecznością w ograniczanie skutków globalnego ocieplenia w ramach Porozumienia Paryskiego.

Natomiast Michigan pozostaje siedzibą Forda od momentu założenia firmy w 1903 roku. Od 2016 roku firma zainwestowała tu prawie 10 miliardów dolarów i stworzyła (lub utrzymała) ponad 10 000 miejsc pracy m.in. w ramach renowacji Michigan Central Station, rozwoju nowego kampusu Ford Research and Engineering w Dearborn oraz stworzenia Ford’s Ion Park w Romulus.

# # #

Więcej informacji o programie MIGreenPower realizowanym przez DTE na: www.migreenpower.com.

* Na podstawie BloombergNEF Corporate PPA Database.  

** Uniknięte emisje i ekwiwalenty oparte są na kalkulatorze ekwiwalentów Agencji Ochrony Środowiska na stronie epa.gov/energy/greenhouse-gas-equivalencies-calculator.

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.