Biuro prasowe Ford Polska

FABRYKA FORDA W RPA WYKORZYSTUJE DO PRODUKCJI RANGERA ENERGIĘ POCHODZĄCĄ Z OZE

Fabryka Forda Silverton Assembly Plant w Pretorii, produkująca kultowego Rangera na potrzeby eksportu do ponad 100 rynków na całym świecie, pozyskuje obecnie 35% niezbędnej do działania energii z OZE. Innowacyjny projekt to efekt długoterminowej umowy zakupu energii elektrycznej z SolarAfrica. W ramach porozumienia w fabryce w Silverton zamontowano wiaty fotowoltaiczne dla 3 610 samochodów.

  • Pionierski projekt w zakresie wykorzystania energii słonecznej, realizowany we współpracy z SolarAfrica, dostarcza obecnie 13,5 MW energii elektrycznej do fabryki Forda w Silverton w RPA.
  • W ramach inicjatywy powstały wiaty fotowoltaiczne dla 3 610 samochodów składające się z 30 226 paneli słonecznych, 120 inwerterów oraz 8 transformatorów. Instalacja generuje 35% zapotrzebowania Silverton na energię elektryczną.
  • Pierwsza faza programu Ford South Africa „Projekt Blue Oval” dotyczącego energii odnawialnej jest już w pełni operacyjna, a kolejne fazy są oceniane pod kątem samowystarczalności energetycznej i stuprocentowej neutralności węglowej.
  • Projekt wspiera globalne działania Forda na rzecz zrównoważonego rozwoju, zmierzające do wykorzystania w 100% bezemisyjnej energii elektrycznej we wszystkich zakładach produkcyjnych do 2035 r. i osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Nowoczesna, wielkoskalowa instalacja solarna firmy SolarAfrica wykorzystuje łącznie 30 226 paneli słonecznych i wytwarza 13,5 MW bezemisyjnej energii elektrycznej wykorzystywanej w fabryce w Silverton. Warto zauważyć, że jest to jedna z największych wiat solarnych na świecie i prawdziwie przełomowa koncepcja w dziedzinie energii odnawialnej dla lokalnego przemysłu motoryzacyjnego. Projekt idealnie wpisuje się w ambitne cele środowiskowe Ford Motor Company. Mowa o przejściu na w 100% bezemisyjną energię elektryczną w zakładach produkcyjnych firmy do 2035 roku i osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2050.

– Cieszymy się, że po zakończeniu pierwszego etapu programu pozyskiwania energii odnawialnej Projekt Błękitny Owal możemy oficjalnie włączyć przełącznik i zacząć wykorzystywać 35% niezbędnej energii elektrycznej z wiat solarnych – powiedział Ockert Berry, wiceprezes ds. operacyjnych, Ford South Africa. – Jesteśmy dumni, że zakład montażowy Silverton wspiera zaangażowanie Forda w zrównoważony rozwój i przyczynia się do globalnej zmiany dostaw energii z paliw kopalnych na te odnawialne i przyjazne dla środowiska.  

– Dzięki długoterminowej umowie z SolarAfrica znacznie obniżamy koszty zakupu energii, co z kolei poprawia wydajność i konkurencyjność naszej fabryki – dodał Berry. – To również kolejny duży krok w procesie modernizacji zakładów produkcyjnych Forda realizowany w oczekiwaniu na tegoroczne wprowadzenie na rynek nowej generacji modelu Ranger.

Berry podkreślił także, że dzięki inwestycji o wartości blisko 1 miliarda $ w Silverton Assembly Plant oraz oprzyrządowanie dla dostawców w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Tshwane Automotive dla nowej generacji Rangera, Ford stworzył światowej klasy zakład zdolny do produkcji pojazdów najwyższej jakości dla klientów na całym świecie.

– Pomimo zwiększenia naszych mocy produkcyjnych do 200 000 samochodów rocznie, montaż wiat fotowoltaicznych spełnia naszą obietnicę zmniejszenia wpływu na środowisko i przyczynia się do czystszej, bardziej zrównoważonej przyszłości -powiedział Ockert Berry.

Mimo opóźnień spowodowanych pandemią COVID-19 oraz światowym niedoborem niektórych komponentów, instalacja systemu solarnego zajęła 599 dni, a podwykonawcy zaangażowani w jego budowę i montaż stworzyli aż 121 nowych miejsc pracy. Wykonanie lokalnie wyprodukowanych wiat solarnych wymagało użycia około 59 ton stali i 315 ton aluminium. Do połączenia paneli fotowoltaicznych ze 120 trójfazowymi inwerterami o mocy 100 kW i ośmioma transformatorami wykorzystano natomiast ponad 5 tys. metrów kabli średniego i niskiego napięcia, które następnie zostały doprowadzone do Silverton. Obecnie system jest w stanie wyprodukować 13,5 MW energii, co odpowiada zasilaniu prawie 224 000 żarówek lub 12 171 przeciętnych gospodarstw domowych, przez cały rok.

Co ważniejsze, z punktu widzenia ochrony środowiska, instalacja fotowoltaiczna pozwoli wyeliminować równowartość 20 072 ton CO2 wytwarzanego rocznie, co stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia celów Forda w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla do 2035 roku.

– Teraz, gdy projekt solarny został ukończony i jest w pełni operacyjny, oceniamy kolejne kroki dla Projektu Blue Oval, ponieważ dążymy do tego, aby fabryka w Silverton była całkowicie samowystarczalna energetycznie i w 100% neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla – dodał Berry.

David McDonald, dyrektor generalny SolarAfrica, pochwalił natomiast dalekowzroczność Forda w zakresie włączania energii odnawialnej do lokalnej działalności.

– Cenimy Ford South Africa za bycie liderem w branży i zaangażowanie się w projekt zrównoważonego rozwoju o takiej randze – powiedział McDonald. – Jako pierwsi w RPA skupiliśmy się na integracji odnawialnych źródeł energii w sektorze motoryzacyjnym na dużą skalę i jesteśmy dumni z korzyści finansowych i środowiskowych, jakie przyniósł ten przełomowy projekt.

Jak zauważył David McDonald, oprócz korzyści dla środowiska, projekt solarny Forda ma duży wpływ również na tworzenie nowych miejsc pracy w rejonie Tshwane.

Film z instalacji innowacyjnych wiat solarnych dostępny jest na: https://youtu.be/8SjRkcjAUSY

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.