Biuro prasowe Ford Polska

KLIENCI STAWIAJĄCY NA AKTYWNY TRYB ŻYCIA WYBIERAJĄ SAMOCHODY FORDA, LIDERA W SEGMENCIE PICK-UPÓW I SUV-ÓW 4X4 W USA

Amerykanie coraz chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Grupa entuzjastów aktywności na łonie natury w Stanach Zjednoczonych sięga już około 114 milionów każdego roku. Stawiając na zajęcia poza domem, konsumenci potrzebują niezawodnego samochodu z napędem 4×4.

  • Coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych poszukuje przygód na świeżym powietrzu, a konsumenci kupujący samochód z napędem na cztery koła częściej wybierają Forda niż jakąkolwiek inną markę samochodową¹.
  • Obecnie prawie dwie trzecie sprzedaży Forda w USA stanowią pojazdy z napędem na cztery koła, w porównaniu z jedną trzecią dziesięć lat temu. Ponad połowa millenialsów² oraz kobiet³ wybiera samochody 4×4, a więc prawie dwukrotnie więcej niż dekadę temu.
  • Ford posiada 13 zróżnicowanych pick-upów i SUV-ów z napędem na cztery koła, w tym Bronco, Explorera i serię F. Samochody te bazują na 80 latach doświadczenia producenta w zakresie napędu na cztery koła i 21 latach pozycji lidera sprzedaży w USA. Tak szeroka gama aut 4×4 Forda jest dostosowana do różnych budżetów i stylów życia konsumentów.

Gdy w listopadzie ubiegłego roku Rachel Sampson odebrała swojego nowego Forda Bronco z napędem na cztery koła, dołączyła do stale rosnącego grona Amerykanów, którzy prowadząc aktywny tryb życia wybierają samochody Forda częściej, niż modele konkurencji.

Według danych S&P Global Mobility, Ford sprzedał w Stanach Zjednoczonych w 2021 r. aż 1,2 miliona samochodów z napędem 4×4, a więc o około 18 proc. więcej niż druga w kolejności najlepiej sprzedająca się marka Toyota, i o 42 proc. więcej niż Jeep1.

– Mieszkamy na północy Florydy i codziennie korzystamy z plaż. Cieszymy się słoneczną pogodą, gdy tylko jest to możliwe. Często podróżujemy też do Georgii – powiedziała Sampson, była właścicielka Nissana i matka dwójki dzieci, która zakochała się w Bronco po jego debiucie w 2020 roku.

Zwiększająca się sprzedaż samochodów Forda z napędem na cztery koła to wynik połączenia atrakcyjnej oferty nowych modeli, w tym pojazdów z rodziny Bronco oraz wzrostu zainteresowania innymi popularnymi modelami np. Explorerem. Dobre wyniki sprzedażowe aut 4×4 to także efekt zwiększającego się popytu na te samochody wśród millenialsów² oraz kobiet³. W ciągu dostatnich dziesięciu lat właśnie w tych grupach klientów podwoiła się liczba użytkowników pojazdów z napędem na cztery koła.

– Wiemy, że klienci wybierają SUV-y, bo auta te oferują dodatkową przestrzeń ładunkową i wygodę, ale również ze względu na możliwości jezdne i niezawodność, jaką daje im samochód z napędem na cztery koła – powiedział Dave Rivers, kierownik ds. marketingu SUV-ów w amerykańskim oddziale Forda. – Niektórzy klienci chcą mieć pewność, że ich auto poradzi sobie w każdych warunkach, m.in. na śniegu. Dla innych najważniejsza jest po prostu chęć podróżowania w trudnym terenie i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W ubiegłym roku aż trzy na cztery sprzedaże detaliczne Forda stanowiły właśnie pojazdy 4×4- podkreślił Rivers.

Ford jest liderem sprzedaży samochodów z napędem 4×4 wśród wszystkich producentów samochodów w USA już od roku 2000⁴. Model Bronco, jedna z ostatnich nowości, czerpie z rodowodu pojazdów o ekstremalnych możliwościach. O czym mowa? W czasie II Wojny Światowej Ford wziął udział w rządowym konkursie na budowę wytrzymałych pojazdów użytkowych dla żołnierzy, produkując ponad 270 000 pojazdów ogólnego przeznaczenia (GP) dla sił alianckich.

W roku 1951 natomiast producent otrzymał rządowe zamówienie na zaprojektowanie ćwierćtonowej Military Utility Tactical Truck 4×4 (tłum. wojskowej półciężarówki taktycznej) mającej zastąpić dwa modele jeepów: M38 i M38A1. Producent rozpoczął projektowanie MUTT w roku 1951 r., a testy i tworzenie prototypów trwały przez większą część dekady.

Chociaż GP były popularne wśród powracających ze służby wojskowej jako samochody zarówno do pracy, jak i spędzania wolnego czasu, badania przeprowadzone przez Forda na początku lat 60. wykazały jednak, że auta te były zbyt małe i niewygodne w codziennym życiu. Dlatego producent postawił na bardziej wyrafinowany i przestronny samochód terenowy – tak właśnie powstał Ford Bronco.

# # #

¹ Na podstawie danych S&P Global Mobility dotyczących nowych rejestracji samochodów w Stanach Zjednoczonych w 2021 r. z uwzględnieniem rodzaju napędu: stały napęd 4×4 AWD, napęd na przednie koła i dołączany 4×4 oraz napęd na tylne koła i dołączany 4×4.

² Na podstawie badania „2012 to 2021 mTab New Vehicle Customer Survey”.

³ Na podstawie danych S&P Global Mobility dotyczących nowych rejestracji samochodów w Stanach Zjednoczonych w latach 2012 – 2021 wśród kobiet z uwzględnieniem rodzaju napędu: stały napęd 4×4 AWD, napęd na przednie koła i dołączany 4×4 oraz napęd na tylne koła i dołączany 4×4.

⁴ Na podstawie danych S&P Global Mobility dotyczących nowych rejestracji samochodów w Stanach Zjednoczonych w latach 2000 – 2021 z uwzględnieniem rodzaju napędu: stały napęd 4×4 AWD, napęd na przednie koła i dołączany 4×4 oraz napęd na tylne koła i dołączany 4×4.

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.