Biuro prasowe Ford Polska

F-150 Lightning Power Play – pierwszy elektryczny pick-up zwiększający niezależność energetyczną domu

Właściciele pick-upów są przyzwyczajeni do wykorzystywania ich licznych możliwości – potężnego momentu obrotowego silnika, zdolności do holowania ciężkich przyczep i wielu innych funkcji, które ułatwiają im wykonywanie codziennych prac. Teraz, dzięki elektrycznemu pick-upowi F-150 Lightning, Ford jako pierwszy producent samochodów w USA oferuje możliwość zasilania domu z elektrycznego pick-upa, jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu. Nowe innowacyjne możliwości F-150 Lightning zwiększają niezależność energetyczną jego właścicieli.

  • Ford i Sunrun – wiodąca w USA firma zajmująca się wykorzystaniem energii słonecznej – nawiązują współpracę, aby umożliwić magazynowanie energii słonecznej w domu i lepsze jej wykorzystanie za pomocą elektrycznego pick-upa F-150 Lightning. Ten nowoczesny samochód elektryczny może zasilać domową sieć i dzięki temu przyspieszyć przejście na bezemisyjną energię słoneczną.
  • F-150 Lightning wyposażony w funkcję Ford Intelligent Backup Power może zapewnić zasilanie energią elektryczną i bezpieczeństwo energetyczne podczas przerw w dostawie prądu. To pierwszy elektryczny pick-up w USA, który oferuje taką możliwość. W przyszłości pojawią się również nowe funkcje oferujące dodatkowe sposoby wykorzystania energii zgromadzonej w akumulatorze samochodu, które pozwolą zmniejszyć koszt energii.
  • Sunrun jako preferowana firma instalująca w domach urządzenia do ładowania F-150 Lightning, może montować również instalacje fotowoltaiczne, które umożliwiają zarówno zasilanie domu, jak i ładowanie akumulatora F-150 Lightning energią odnawialną.

Ford wraz z modelem serii F, najchętniej kupowanym w Ameryce pick-upem od 45 lat*, współpracuje z Sunrun – wiodącą w USA firmą zajmującą się wykorzystaniem energii słonecznej. Możliwości akumulatora elektrycznego F-150 Lightning sprawiają, że jego właściciele mogą lepiej zarządzać energią elektryczną w domu. Według danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej w 2020 roku nastąpiła największa liczba przerw w dostawie prądu. Dzięki F-150 Lightning właściciele domów mogą używać pick-upów do normalnego funkcjonowania podczas krótszych lub dłuższych przerw w dostawie prądu.

– F-150 Lightning oferuje użytkownikom nowe innowacyjne funkcje, w tym możliwość zasilania domu energią elektryczną wtedy, gdy tego najbardziej potrzebują – powiedział Matt Stover, dyrektor ds. ładowania i usług energetycznych w Fordzie. – Dzięki współpracy z Sunrun możemy wykorzystać wiedzę jego ekspertów i dostarczymy energię słoneczną jeszcze większej liczbie klientów, dając im możliwość przekształcenia pick-upa w źródło zmagazynowanej energii. Przyszłe funkcje pick-upów mogą pomóc przyspieszyć rozwój sieci energetycznej o mniejszej emisji dwutlenku węgla.

Sunrun jest preferowaną firmą instalującą domowe urządzenia do ładowania F-150 Lightning, w tym 80-amperowej stacji ładowania Ford Charge Pro i Home Integration System, która umożliwia F-150 Lightning magazynowanie i dostarczanie energii elektrycznej do domu na różne sposoby**. Sunrun będzie również oferować domowe systemy fotowoltaiczne klientom w wybranych lokalizacjach, którzy są zainteresowani wykorzystaniem większej ilości odnawialnej energii elektrycznej.

– Przyszłość energetyczna Ameryki zaczyna się w domu, a współpraca z Fordem ilustruje ważną zmianę w sposobie zasilania naszych domów – powiedziała Mary Powell, dyrektor generalny Sunrun. – Nie jesteśmy już przywiązani do systemu energetycznego o wysokiej emisji dwutlenku węgla, możemy oferować inne sposoby na większą niezależność energetyczną poprzez zasilanie domów i samochodów energią słoneczną, jednocześnie przyczyniając się do szybkiego przejścia na energię odnawialną i na uniezależnienie się od dostaw prądu.

Rewolucyjne zasilanie domu energią

Ford Intelligent Backup Power, który debiutuje w F-150 Lightning, daje użytkownikom możliwość korzystania z dwukierunkowego przepływu energii** w elektrycznym pick-upie, co zapewnia dostawę energii elektrycznej do domu podczas awarii zasilania.

W F-150 Lightning o zwiększonym zasięgu pakiet akumulatorów może zmagazynować aż 131 kilowatogodzin energii*** i dostarczać do 9,6 kilowatów mocy w przyjaźniejszy dla środowiska, cichszy i wydajniejszy sposób niż spalinowe generatory prądu. Potrafi także zapewnić większą pojemność niż wiele innych akumulatorów montowanych w niektórych domach. F-150 Lightning gwarantuje również tańszy sposób magazynowania energii – w samochodzie, który już należy do jego użytkowników.

Dzięki Ford Intelligent Backup Power i Home Integration System, F-150 Lightning automatycznie włącza się, aby zapewnić dostawę prądu do domu w przypadku awarii sieci zasilania. Po usunięciu awarii system automatycznie przywraca zasilanie sieciowe. Przeciętny amerykański dom zużywa 30 kilowatogodzin energii elektrycznej dziennie, co oznacza, że F-150 Lightning o zwiększonym zasięgu i z dużym akumulatorem może zapewnić pełne zasilanie domu do trzech dni lub nawet przez 10 dni w połączeniu z energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych1).

Uproszczona instalacja w domu

Do korzystania z Ford Intelligent Backup Power i przyszłych rozwiązań w zakresie zarządzania energią niezbędne jest zainstalowanie w domu Ford Charge Station Pro i Home Integration System, na który składają się falownik oraz akumulator startowy z czujnikiem ciemności i przełącznikiem zasilania, umożliwiającym dwukierunkowy przepływ prądu. Nabywcy F-150 Lightning o zwiększonym zasięgu w pakiecie otrzymują stację ładowania Ford Charge Station Pro. Klienci, którzy kupią pick-upa o standardowym zasięgu mogą dokupić 80-amperową stację ładowania Ford Charge Station Pro i zapłacić za jej aktywację. Home Integration System – opracowany wspólnie z Sunrun – będzie można kupić od Sunrun już wiosną tego roku.

Ford współpracuje z Sunrun w celu zapewnienia bezproblemowej instalacji, a eksperci Sunrun montują niezbędne urządzenia do ładowania, aby klienci mieli pewność, że system będzie działał niezawodnie. Dodatkowo, klienci zainteresowani połączeniem instalacji Ford Charge Station Pro z systemem fotowoltaicznym mogą wnioskować o to bez ponoszenia dodatkowych kosztów i przy obniżonej cenie montażu2).

Korzystanie z energii staje się coraz bardziej zaawansowane

W przyszłości Ford wprowadzi dodatkowe funkcje F-150 Lightning, które pomogą klientom zmniejszyć wydatki na prąd i odciążyć sieć elektryczną podczas szczytu zapotrzebowania na energię. Na przykład Ford Intelligent Power umożliwi zasilanie domu z akumulatora pick-upa, gdy stawki za energię elektryczną są wyższe, a ładowanie go, gdy stawki są niższe – lub przy użyciu własnej instalacji fotowoltaicznej. Ta zmiana może również przyczynić się do odciążenia sieci i do zmniejszenia wykorzystania energii o wyższej emisji dwutlenku węgla, bez negatywnego wpływu na wykonywanie codziennych czynności czy zaplanowane ładowania3).

Klienci detaliczni będą musieli zainstalować stację ładowania Ford Charge Station Pro – opracowaną wspólnie z Siemensem – oraz Home Integration System. Nabywcy, którzy wybiorą pick-upa o standardowym zasięgu również będą zobligowani do zakupu tej stacji ładowania, aby móc korzystać z Home Integration System. Klienci komercyjni, dzięki współpracy z Ford Pro, mogą zaplanować montaż najbardziej dopasowanego systemu ładowania w domu.

Nabywcy mogą kontaktować się z Sunrun w sprawie rodzajów systemów fotowoltaicznych i ich montażu. Więcej informacji o Ford Intelligent Backup Power i wymaganiach instalacji elektrycznej w domu znajduje się na stronie Ford Intelligent Backup Power.

Dostawy F-150 Lightning rozpoczną się wiosną tego roku.

 

* – W oparciu o całkowitą sprzedaż w latach 1977-2021.
** – Ważne wskazówki dotyczące korzystania z tej funkcji znajdują się w instrukcji obsługi.
*** – Na podstawie obliczeń producenta, z wykorzystaniem komputerowych symulacji inżynierskich. Wyniki mogą się różnić.
1) – Gdy dom jest odpowiednio wyposażony, a przełącznik odłącza dom od sieci. W oparciu o zużycie 30 kWh dziennie z wykorzystaniem F-150 Lightning o zwiększonym zasięgu z dużym akumulatorem. Wyniki mogą się różnić w zależności od zużycia energii.
2) – Przy połączeniu zakupu Ford Charge Station Pro, Home Integration System i Sunrun Solar System w jedno zamówienie, nabywca kwalifikuje się do otrzymania rabatu na montaż instalacji. Ceny mogą różnić się w zależności od sieci elektrycznej w domu i od indywidualnych potrzeb.
3) – Wymaga akumulatora o zwiększonym zasięgu i 80-amperowej stacji ładowania Ford Charge Pro oraz jednorazowej aktywacji. Ważne wskazówki dotyczące korzystania z tej funkcji znajdują się w instrukcji obsługi. Obniżenie kosztów zależy od czasu użytkowania. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lokalnym dostawcą energii elektrycznej. Produkt dostępny w trzecim kwartale 2023 roku.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.