Biuro prasowe Ford Polska

Gotowy do pracy! Ford Pro rozpoczyna dostawy elektrycznego E-Transita do klientów w USA i planuje zwiększenie produkcji

Ford E-Transit, elektryczna wersja najlepiej sprzedającego się amerykańskiego samochodu dostawczego¹ i pierwszy z dwóch w pełni elektrycznych pojazdów opracowanych przez Ford Pro dla klientów komercyjnych, trafia już do salonów sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Popularny van został zamówiony przez ponad 10 000 firm różnej wielkości, a Ford stale pracuje nad możliwościami zwiększenia swojej produkcji.

  • Ford Pro startuje z dostawami całkowicie nowego modelu – E-Transit, elektrycznej wersji najlepiej sprzedającego się amerykańskiego samochodu dostawczego¹, produkowanego w fabryce Kansas City Assembly Plant – pierwszym zakładzie firmy w USA, który we własnym zakresie² montuje akumulatory i w pełni elektryczne pojazdy.
  • E-Transit jest najnowszą propozycją dla klientów Forda. To kolejny, po Mustangu Mach-E, F-150 Lightning i F-150 Lightning Pro, w pełni elektryczny pojazd, który pojawi się na rynku już wiosną tego roku. Do końca 2023 roku Ford planuje osiągnąć globalną zdolność produkcyjną 600 000 pojazdów elektrycznych rocznie.
  • Producent zainwestował 100 milionów dolarów w fabrykę w Kansas City i uruchomił około 150 dodatkowych miejsc pracy przy produkcji E-Transita.

Całkowicie nowy E-Transit jest produkowany w Kansas City Assembly Plant – pierwszej amerykańskiej fabryce Forda, która we własnym zakresie² montuje zarówno akumulatory, jak i w pełni elektryczne pojazdy.

– E-Transit jest najlepszym dowodem na to, że elektryczna flota komercyjna to już nie tylko wizja przyszłości, ale nasza nowoczesna rzeczywistość, zwiększająca zarazem produktywność – powiedział Kumar Galhotra, prezes odpowiedzialny za rynki amerykańskie i międzynarodowe w Ford Motor Company.

Ford Pro to globalny dział i marka Forda zajmująca się dostarczaniem rozwiązań dla klientów instytucjonalnych oraz firm komercyjnych różnej wielkości. Działania te pomagają m.in. w zwiększaniu produktywności, poprawie czasu pracy i obniżeniu kosztów operacyjnych dzięki skomunikowanym usługom oraz gotowym do pracy pojazdom spalinowym i elektrycznym.

– Ford Pro angażuje się w rozwój różnych przedsięwzięć – od produkcji furgonetek Transit i półciężarówek F-150 montowanych przez pracowników w Ameryce, przez wiele firm, którym pomoże w ekspansji, aż po lokalne społeczności, które skorzystają z nowych miejsc pracy i przychodów – powiedział Tim Baughman, dyrektor generalny Ford Pro North America.

Zwiększenie produkcji pojazdów elektrycznych w odpowiedzi na popyt klientów

E-Transit to część wartej ponad 30 miliardów dolarów inwestycji Forda w pierwszy etap elektryfikacji realizowany do roku 2025. Elektryczny van to najnowszy, po Mustangu Mach-E, samochód Forda napędzany prądem. Dostawy F-150 Lightning i F-150 Lightning Pro rozpoczną się wiosną tego roku.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi, do końca 2023 roku, Ford będzie dysponował globalnymi możliwościami produkcji aż 600 000 pojazdów elektrycznych rocznie, w tym ponad 200 000 SUV-ów Mustang Mach-E oraz 150 000 półciężarówek F-150 Lightning. Ford pracuje obecnie nad sposobami zwiększenia produkcji najmłodszego w rodzinie E-Transita.

Popyt na elektryczne samochody dostawcze w USA jest duży. Już dziś ponad 300 klientów złożyło zamówienia na ponad 10 000 vanów E-Transit. Firmy zainteresowane tym rodzajem pojazdów to biznesy różnej wielkości – od małych firm, takich jak Sheeran Construction w Aston w Pensylwanii, przez gminy tj. miasto Orlando (Floryda), aż po niektórych największych krajowych usługodawców i sprzedawców detalicznych, takich jak Walmart.

– Mam całkowite zaufanie do Forda i jestem pewien, że E-Transit doskonale sprawdzi się w mojej pracy – powiedział Ryan Sheeran, właściciel Sheeran Construction i wkrótce właściciel E-Transita. – Nie mogę się doczekać mojego pierwszego, w pełni elektrycznego pojazdu – dodał.

Rozwój bazy produkcyjnej w Stanach Zjednoczonych

Aby dostarczyć samochody dostawcze E-Transit do klientów takich jak Sheeran, Ford zainwestował 100 milionów dolarów w fabrykę w Kansas City. Producent stworzył także około 150 dodatkowych miejsc pracy obejmujących montaż pojazdów i zespołów akumulatorów do nowego elektrycznego vana.

– Kiedy zapytano mnie, czy chcę pracować przy nowym E-Transicie, byłem jednym z pierwszych, którzy podnieśli rękę i zgłosili się na ochotnika – powiedział John Dodd, jeden z nowych pracowników Forda. – Chcę zobaczyć E-Transita na drogach i obserwować jego realny wpływ na lokalne firmy. Przyszłość Forda jest elektryczna i to jest fascynujące – dodał.

Stworzone przez Forda nowe miejsca pracy znacząco rozszerzają zaangażowanie firmy w produkcję aut w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, marka Ford zatrudnia więcej amerykańskich pracowników oraz montuje więcej pojazdów w Ameryce, niż jakikolwiek inny producent samochodów.

# # #

¹ Na podstawie całkowitej raportowanej sprzedaży w USA (za rok kalendarzowy 2021)

² Montowane w USA z użyciem części krajowych i zagranicznych

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.