Biuro prasowe Ford Polska

Firmy – Ford i ADT tworzą przedsięwzięcie joint venture w celu zabezpieczenia samochodów za pomocą innowacyjnych technologii

Ford i ADT Inc. zainwestują w nową spółkę joint venture o nazwie Canopy, która połączy profesjonalny monitoring oferowany przez ADT ze sztuczną inteligencją wykorzystywaną w samochodach Forda do nadzorowania pracy kamer wideo, aby wzmocnić zabezpieczenie w nowych i w już jeżdżących samochodach różnych marek.

  • Ford i ADT wspólnie utworzą firmę Canopy, która opracuje system wykorzystujący połączone ze sobą kamery bezpieczeństwa, kontrolowane za pomocą sztucznej inteligencji oraz aplikację dla różnych marek i modeli samochodów, którą będzie można nim zarządzać.
  • Oferty zintegrują platformę „Safe by ADT”, która zapewnia profesjonalny monitoring i pomaga firmom chronić cenne narzędzia pozostawione w samochodach, a klientom indywidualnym pomoże wzmocnić bezpieczeństwo wewnątrz i na zewnątrz aut.
  • Canopy opracuje i sprzeda swój pierwszy produkt i subskrypcję na niego na początku przyszłego roku, dzięki czemu chronione będą ładunki przewożone dużymi ciężarówkami i autami dostawczymi w USA i w Wielkiej Brytanii.
  • Canopy zostało przejęte przez New Business Platform, która należy do Forda i już w przyszłym roku planuje rozpocząć integrację swojego rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, które wykorzystuje kamery pokładowe w samochodach Forda.
  • Canopy zamierza z czasem udostępnić swoje rozwiązanie innym producentom.

– Połączenie naszych technologii i naszego ogromnego doświadczenia w zakresie zabezpieczeń tworzy nową kategorię ochrony nie tylko samochodów służbowych, ale również prywatnych – mówi Elliot Cohen, dyrektor ds. rozwoju biznesu w ADT. – Samochody są drugim najcenniejszym dobrem, które posiadamy. Nawet będąc daleko poza domem można je zabezpieczyć w sposób inteligentny i zrównoważony dzięki rozwiązaniom ADT.

Już na początku przyszłego roku Canopy planuje wprowadzić na rynek pierwsze w branży wieloczujnikowe systemy zabezpieczeń z dostępem do profesjonalnego monitoringu. Pierwsze produkty, które zostaną wyprodukowane i sprzedane, będą dostępne w USA i w Wielkiej Brytanii do najpopularniejszych pickupów i furgonetek – w tym Forda F-150, F-150 Lightning, Transita i E-Transita. Będzie je można łatwo zainstalować, aby chronić drogie narzędzia pracy oraz sprzęt sportowy.

– Podczas pandemii złodzieje byli jeszcze bardziej aktywni niż wcześniej i wiedzą, że właściciele firm przechowują w samochodach cenny sprzęt, którego wartość często przekracza nawet ponad 50.000 dolarów. Canopy powstało dla tych, którzy mają już dość kradzieży, które zagrażają ich funkcjonowaniu – mówi Franck Louis-Victor, wiceprezes New Business Platform. – Kluczem do transformacji oprogramowania Forda są nowe pomysły, takie jak Canopy i współpraca z innymi innowatorami, takimi jak ADT, które zapewniają zabezpieczenie samochodów ich właścicielom oraz służą ochronie rodzin, domów i firm.

FBI szacuje1), że w 2020 roku skradzione w USA narzędzia kosztowały ponad 7,4 miliarda dolarów, a kradzież cennych narzędzi jest uważana za niedoszacowaną w policyjnych raportach, które dotyczą skradzionych samochodów. Właściciele małych firm borykają się z jeszcze większymi alternatywnymi kosztami, które biorą się z odroczenia lub utraty pracy podczas wymiany skradzionych narzędzi.

W przyszłym roku Canopy planuje również rozpocząć integrację zabezpieczeń z wykorzystaniem kamer w samochodach Forda, aby zapewnić bezproblemową ochronę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodów. Z czasem firma Canopy będzie dążyć do wykorzystania swojego systemu zabezpieczeń również w autach innych producentów.

Rozpoczęcie rewolucji w zakresie zabezpieczenia samochodów

Pierwsza oferta zaawansowanych systemów zabezpieczenia samochodów Canopy będzie wykorzystywać czujniki akustyczne w furgonetkach, kamery pokładowe, radar, łączność LTE i dane GPS. Pierwszy system będzie wykorzystywać kamerę, którą można zamontować w przestrzeni ładunkowej furgonetki lub na bagażniku pick-upa. Platforma będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do identyfikowania i zgłaszania wiarygodnych zagrożeń przy jednoczesnej redukcji fałszywych sygnałów alarmowych.

  • Klienci będą mogli kontrolować system za pośrednictwem aplikacji Canopy, aby – na przykład – móc na żywo transmitować obraz z samochodu lub otrzymywać powiadomienia o podejrzanej aktywności, a także przeglądać przeszłe zdarzenia.
  • System uruchomi alert na smartfonie na skutek wszelkich objawów potencjalnej działalności przestępczej, takich jak wybicie szyby, cięcie metalu albo podejrzany ruch lub dźwięk w pobliżu samochodu.
  • Kierowcy będą mogą nastraszyć potencjalnych złodziei, informując ich o tym, że są monitorowani. Posłuży do tego możliwość rozmowy przez aplikację na smartfona, dzięki dwukierunkowej funkcji audio dostępnej od przyszłego roku.
  • Sztuczną inteligencję wykorzystywaną w tym systemie zaprojektowano tak, aby potrafiła odróżnić prawdziwe zagrożenia od łagodnych działań – takich jak wskoczenie kota na „pakę” pick-upa czy odgłosy budowy w pobliżu samochodu – zanim zaalarmowany zostanie właściciel lub agenci ADT, którzy mają za zadanie monitorować dany pojazd.
  • Jeśli system wykryje osobę, która porusza się w pobliżu samochodu lub go narusza, system zaalarmuje specjalistów ds. monitoringu ADT.2)

Agenci monitorujący ADT mogą następnie skontaktować się z właścicielami, menedżerami floty lub z policją, aby podjąć dodatkowe środki zapobiegające kradzieży. Wiarygodne zagrożenia przełożą się na dodatkowe reakcje, w tym alerty dźwiękowe i programowalne nagrania głosowe oraz – w przyszłych aktualizacjach systemu – dwukierunkowy dźwięk.

Pierwsze rozwiązania opracowane przez Canopy będą sprzedawane za pośrednictwem salonów samochodowych oraz online. Ważnym partnerem podczas wprowadzania tego systemu na rynek będzie Ford Pro, który dostarczy go klientom komercyjnym i rządowym, co pomoże rozwinąć biznes i przyspieszyć zyskowność w skali światowej.

– Na całym świecie klienci komercyjni skupiają się na ochronie inwestycji przed kosztownymi wymianami, które mogą wpłynąć na ich wyniki – mówi Ted Cannis, dyrektor generalny Ford Pro. – Canopy pomoże firmie Ford Pro świadczyć kolejne usługi dla flot, które przełożą się na obniżenie całkowitego kosztu posiadania samochodu poprzez zachowanie produktywności i unikanie przestojów, wynikających ze skradzionych narzędzi czy uszkodzonych pojazdów – w tym większości we flotach składających się z samochodów różnych marek, ponieważ technologia Canopy będzie dostępna dla każdej z nich.

Więcej innowacji w przyszłości

W Canopy już od dwóch lat opracowują i testują pierwsze technologie w ramach grupy inkubatorów innowacji należącej do New Business Platform. Teraz firma będzie mieć siedziby w Detroit oraz w Londynie i będzie kierowana przez tymczasowego dyrektora generalnego – Christiana Morana.

Canopy będzie również poszukiwać relacji z innymi firmami motoryzacyjnymi, ubezpieczeniowymi i technologicznymi w celu rozszerzenia oferty, zbadania korzyści finansowych, związanych z użytkowaniem nowej technologii zabezpieczeń samochodów. Firma będzie także współtworzyć kolejne innowacyjne rozwiązania.

Inwestycja Forda i ADT w Canopy podlega pewnym warunkom, w tym zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, a początkowe finansowanie ma zostać zamknięte w drugim kwartale 2022 roku. Partnerzy spodziewają się zainwestować około 100 milionów dolarów w ciągu najbliższych trzech lat.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.canopy.security.

1) – Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, Federalne Biuro Śledcze, Uniform Crime Report.
2) – Wymaga subskrypcji profesjonalnego poziomu monitorowania ADT

Ford i ADT Canopy

Pobierz film [128 mb]

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.