Biuro prasowe Ford Polska

12 000 kilometrów elektrycznym Fordem. Mustang Mach-E na konferencji klimatycznej COP26

Całkowicie elektryczny Mustang Mach-E wraz z ekipą Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności ukończył ostatni etap The eMobi Road To COP26 – europejskiej trasy promującej i podkreślającej rolę elektromobilności oraz dekarbonizację sektora transportu. Na tegorocznej konferencji klimatycznej przekazano petycję z zebranymi podpisami o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności.

  • Całkowicie elektryczny Mustang Mach-E wraz z ekipą Polskiej Izby Rozwoju Elektromo-bilności ukończył ostatni etap The eMobi Road To COP26 – trasy promującej elektromobilność.
  • Podczas tegorocznego szczytu klimatycznego została wręczona petycja o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności – podpisali ją między innymi reprezentanci krajów, miast i regionów, organizacje pozarządowych oraz media.
  • The eMobi Road to COP 26 to ponad 12 tys. km podróży po Europie i doskonała okazja do przetestowania elektrycznego Forda Mustanga Mach-E na długich trasach.

Trasę The eMobi Road to COP26 liczącą ponad 12 000 kilometrów ekipa PIRE pokonała elektrycznym Fordem Mustangiem Mach-E. To zupełnie nowy SUV, którego stylistyka jest inspirowana legendarnym Mustangiem. Egzemplarz, który brał udział w wyprawie miał napęd na tylne koła i baterię o pojemności 99 kWh. Zgodnie z danymi producenta przyspieszenie do setki zajmuje 6,1 sekundy, a zasięg do 610 kilometrów. Podczas 18 dni podróży ekipa PIRE odwiedziła elektrycznym Fordem europejskie stolice oraz miasta goszczące COP – Warszawę, Katowice oraz Glasgow i Rzym, jako partnera tegorocznej konferencji klimatycznej.

– Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć inicjatywę PIRE. Ford Mustang Mach-E jest niewątpliwie najlepszym samochodem do promocji elektromobilności. Zdobył trzy rekordy Guinessa. Między innymi za najniższe zużycie energii samochodu elektrycznego, a niedawno Norwescy eksperci od eco-drivingu przejechali Mustangiem Mach-E dystans 807 kilometrów, czyli dłuższy o ok. 32% od deklarowanego przez producenta zasięgu. To nasza najważniejsza premiera ostatnich lat. Samochód spotkał się w Polsce z ogromnym zainteresowaniem wśród dziennikarzy i klientów. Ostatnie dane pokazują, że jest obecnie jednym z najchętniej kupowanych samochodów elektrycznych w Polsce. – powiedział Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Wyprawa została podzielona na dwa etapy. Inauguracja The eMobi Road to COP26 odbyła się 19 października 2021 roku w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Pierwszy etap trwał 9 dni. Odwiedzono Pragę, Wiedeń, Bratysławę oraz Budapeszt, Lublanę i Rzym. Spotkania odbyły się między innymi na Słowacji z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Republiki Słowackiej, w Wiedniu z Ambasador RP Jolantą Różą Kozłowską oraz we Włoszech z Istituto Istruzione Superiore G.Vallauri. Inicjatywę PIRE poparł również Papież Franciszek – jako jeden ze światowych liderów na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Drugi etap The eMobi Road to COP26 wystartował 3 listopada 2021 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Miejsce nie było przypadkowe. Dokładnie 3 lata temu w stolicy Śląska obył się szczyt klimatyczny COP24 – wtedy podpisano deklarację na rzecz rozwoju regionu elektromobilności Driving Change Together i sprawiedliwej transformacji. W inauguracji The eMobi Road to COP26 udział wziął Mariusz Skiba – wiceprezydent Katowic.

Podczas 9 dni podróży ekipa PIRE odwiedziła elektrycznym Fordem Mustangiem Mach-E 6 państw. Spotkania odbyły się między innymi z przedstawicielami Ambasady RP w Brukseli oraz think tankiem The European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST). W londyńskiej Ambasadzie RP rozmawiano na temat polsko-brytyjskiej współpracy w dziedzinie zmian klimatu z Chargé d’Affaires, który również podpisał petycje o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności.

Finał The eMobi Road to COP26 miał miejsce 10 listopada 2021 roku. Petycję z rąk przedstawicieli PIRE odebrała Ina Parova – Director of Communications and Engagement at UN Climate Change.

– Podróż The eMobi Road to COP26 zakończyła się sukcesem. Na szczycie klimatycznym przekazaliśmy naszą petycję ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności, która została poparta przez blisko 300 osób, firm, organizacji, a także Ministrów Klimatu i Środowiska Polski, Słowacji i Niemiec. Podczas naszej trasy promującej elektromobilność spotkaliśmy się z wieloma ludźmi zainteresowanymi naszym projektem i przesłaniem z jakim jechaliśmy na COP26. Następnym krokiem są rozmowy z United Nations Framework Convention on Climate Change nad ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności – powiedział Krzysztof Burda – Prezes Zarządu Polskiej Izby Promocji Elektromobilności.

Ekipa PIRE chwaliła elektrycznego Mustanga Mach-E za intuicyjną obsługę oraz zestaw kamer ułatwiających parkowanie. Sprawdziły się one na ciasnych i wąskich uliczkach Mediolanu. Na uznanie zasłużył również jakość wykonania i komfort podróży, przestrzeń bagażowa, ilość miejsca z tyłu, a także funkcjonalne schowki wewnątrz kabiny i ilość gniazd USB.

– Mustangiem Mach-E przejechaliśmy w sumie 12 tysięcy kilometrów przez 12 europejskich krajów. Trasa The eMobi Road To COP26 pokazała, że samochodem elektrycznym bez problemu można przemierzać dalekie dystanse. Zużycie energii w elektrycznym Mustangu Mach-E było na bardzo dobrym poziomie. W temperaturze około 10-12 stopni Celsjusza wynosiło około 19 kWh/100 km w jeździe mieszanej, a przy autostradowych prędkościach wynosiło 21-22 kWh/100 km. Na słowa pochwały zasługuje system rekuperacji i możliwość jazdy „One-Pedal Driving” – czyli przy użyciu tylko pedału gazu – dodaje Krzysztof Burda.

Inicjatywa The eMobi Road to COP26 została objęta Patronatem Honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem inicjatywy The eMobi Road to COP26 jest Ford Polska.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.