Biuro prasowe Ford Polska

Ford Mustang Mach-E w drodze na COP 26 – ponad 4000 kilometrów już za nami! Pierwszy etap podróży zakończony

Całkowicie elektryczny Ford Mustang Mach -E wraz z ekipą Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności przejechał już ponad 4000 kilometrów w ramach inicjatywy The eMobi Road to COP 26. Cała trasa będzie liczyła w sumie 10 000 kilometrów. Ekipa PIRE promuje na niej i podkreśla rolę elektromobilności oraz dekarbonizacji sektora transportu. Finał wyprawy odbędzie się na tegorocznym szczycie klimatycznym w Glasgow. Tam też zostanie wręczona petycja o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności.

  • Ford Polska partnerem inicjatywy Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w europejskiej trasie promującej i podkreślającej rolę elektromobilności.
  • Podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 zostanie wręczona petycja o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności podpisana między innymi przez re-prezentantów krajów, miast i regionów, organizacji pozarządowych oraz mediów.
  • Inicjatywę wsparli między innymi Papież Franciszek – jako jeden ze światowych liderów na rzecz walki ze zmianami klimatu, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Repu-bliki Słowackiej, a także organizacje pozarządowe, takie jak z Istituto Istruzione Superiore G.Vallauri czy Enel X – producent energii ze źródeł odnawialnych.
  • The eMobi Road to COP 26 to również doskonała okazja do przetestowania elektryczne-go Forda Mustanga Mach-E na długich trasach po Europie.
  • Najnowsze badanie Forda “Go Electric. Climate Countdown” ujawniło, że 41% Polaków uważa samochody elektryczne za przyszłość motoryzacji

Inauguracja The eMobi Road to COP 26 odbyła się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Przedstawiciele rządowi podkreślili w swoich wypowiedziach rolę działań promujących elektromobilność oraz benefity z nią związane: zerową emisję, lepszy komfort jazdy i mniejszy hałas.

Wyprawa została podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap podróży elektrycznego Mustanga Mach-E objął trasę o długości ponad 4000 kilometrów. Ekipa PIRE w 9 dni odwiedziła Pragę, Wiedeń, Bratysławę oraz Budapeszt, Lublanę i Rzym. Spotkania odbyły się między innymi na Słowacji z sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska Republiki Słowackiej, w Wiedniu z ambasador RP Jolantą Różą Kozłowską czy we Włoszech z przedstawicielami Istituto Istruzione Superiore G.Vallauri.

We Włoszech odbyło się również spotkanie z Francesco Venturinim CEO Enel X – firmy odpowiedzialnej między innymi za infrastrukturę stacji ładowania, który również podpisał petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności oraz z Papieżem Franciszkiem, który jako jeden ze światowych liderów na rzecz walki ze zmianami klimatu poparł inicjatywę PIRE.

– The eMobi Road to COP 26 promująca elektromobilność i idea ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności przez ONZ spotkały się z bardzo dużym entuzjazmem. Podczas trwania projektu zbieraliśmy podpisy reprezentantów krajów, miast i regionów, organizacji pozarządowych. Odbyliśmy również szereg ciekawych i inspirujących spotkań – powiedział Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

W trasę The eMobi Road to COP 26 ekipa PIRE jedzie elektrycznym Fordem Mustangiem Mach-E RWD. Ma on napęd na tył i baterie o pojemności 98 kWh. Oznacza to zasięg nawet do 610 km.

– Mustang Mach-E To najlepsze auto do promowania elektromobilności na europejskiej trasie The eMobi Road to COP 26. Jest zdobywcą trzech rekordów Guinnessa – między innymi za najniższe zużycie energii, a całkiem niedawno norwescy eksperci od eco-drivingu przejechali Mustangiem Mach-E dystans dłuższy o ok. 32% w porównaniu z deklarowanym przez producenta – dodaje Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

The eMobi Road to COP 26 to również doskonała okazja do przetestowania elektrycznego Forda na długich europejskich trasach.

– Mustang Mach to bardzo dobry samochód elektryczny. Do tej pory przejechaliśmy nim około 4000 km. Dzienny przebieg to około 400 do 500 km. Zużycie energii jest na bardzo dobrym poziomie. W temperaturze 10-12 stopni Celsjusza wynosiło średnio 19 kWh/100 km w jeździe mieszanej, przy autostradowych prędkościach 21-22 kWh/100 km – dodaje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Ekipa PIRE chwaliła elektrycznego Mustanga Mach-E za intuicyjną obsługę oraz zestaw kamer ułatwiających parkowanie. Sprawdziły się one na ciasnych i wąskich uliczkach Mediolanu. Na uznanie zasłużyła również przestrzeń bagażowa oraz ilość miejsca z tyłu.

Czy Polacy są gotowi na elektryczne samochody? Najnowsze badanie Forda “Go Electric. Climate Countdown” ujawniło, że uważamy samochody elektryczne za przyszłość motoryzacji.

– Polacy widzą w samochodach elektrycznych przyszłość. Zgodnie z naszymi badaniami uważa tak 41% respondentów. Mają również obawy związane z infrastrukturą i dostępnością punktów ładowania. Dlatego z wielką przyjemnością włączyliśmy się w inicjatywę The eMobi Road to COP 26. Naszym zdaniem konieczny jest dynamiczny rozwój sieci stacji ładowania oraz systemowe wsparcie elektromobilności w Polsce, takie jak np. ułatwienia w poruszaniu się po strefach lub ulgi w opłatach autostradowych oraz parkowaniu – powiedział Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Z raportu Forda “Go Electric. Climate Countdown” wynika również, że Polacy są zdania, że to człowiek jest głównie odpowiedzialny za zmiany klimatyczne i chcą, aby producenci samochodów stworzyli plany dotyczące recyklingu pojazdów elektrycznych i akumulatorów po zakończeniu ich eksploatacji.

Pierwsza część zeroemisyjnej podróży dobiegła końca. Etap drugi The eMobi Road to COP 26 wystartuje 3 listopada 2021 roku z Katowic – tam bowiem podczas COP 24 został wypracowany mechanizm sprawiedliwej transformacji regionów, które w wyniku dekarbonizacji sektora energetycznego będą przechodzić głębokie zmiany, a rola elektromobilności, jako koła zamachowego dla zmian gospodarki w regionach, będzie mieć istotne znaczenie. Podczas tej części europejskiej podróży mierzącej 4 500 kilometrów elektryczny Ford Mustang Mach-E odwiedzi 6 państw. Spotkania odbędą się między innymi w Brukseli oraz Paryżu.

Inicjatywa The eMobi Road to COP26 została objęta Patronatem Honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem inicjatywy The eMobi Road to COP26 jest Ford Polska.

Źródło: PIRE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ford Polska.

Raport “Go Electric. Climate Countdow”
https://fordmedia.pl/2021/10/27/ford-go-electric-climate-countdown-badanie-europa/

PIRE
Polska Izba Rozwoju Elektromobilności to niezależna organizacja pozarządowa, której głównym celem jest budowanie realnej elektromobilności m. in. w jednostkach samorządu terytorialnego, poprzez realizację programu E-mobility now! – czyli stwarzanie odpowiednich warunków, zwiększanie świadomości, edukację oraz wykorzystanie potencjału gospodarczego nowego sektora. Organizacja jest ambasadorem polskiej inicjatywy Driving Change Together. Izba jest także liderem projektu Europejskiego Centrum Elektromobilności w Zielonej Górze.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.