Biuro prasowe Ford Polska

Ford Polska wspiera inicjatywę Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. Rozpoczyna się The eMobi Road to COP – Ford Mustang Mach-E w drodze na COP 26

Trasa o długości ponad 10 tysięcy kilometrów i 14 europejskich stolic w 18 dni – tak w skrócie wygląda plan The eMobi Road to COP – czyli wyprawy Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności elektrycznym Mustangiem Mach-E przez Europę z finałem w Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności.

Całkowicie elektryczny Ford Mustang Mach-E wyruszył w tym tygodniu w The eMobi Road to COP 26. Europejska trasa promująca i podkreślająca rolę elektromobilności i dekarbonizację sektora transportu obejmuje ponad 10 tysięcy kilometrów. Elektryczny samochód Forda odwiedzi w ciągu 18 dni podróży europejskie stolice oraz miasta goszczące COP – Warszawę, Katowice, Glasgow i Rzym jako partnera tegorocznej konferencji klimatycznej.

– Bardzo cieszymy się, że możemy wziąć udział w promocji roli elektromobilności w Europie poprzez takie inicjatywy jak The eMobi Road. Ford Mustang Mach-E, który wyruszył w The eMobi Road to nasz pierwszy całkowicie elektryczny model. Samochód odniósł na polskim rynku niebywały sukces spotykając się z ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo ustanowił trzy rekordy Guinessa i zdobył wiele branżowych nagród. Nie wyobrażam sobie innego motoryzacyjnego ambasadora w tej szczytnej sprawie. To wygodny, przestronny samochód oferujący, co ważne w tej podróży, dwa bagażniki i potężny zasięg na poziomie nawet 610 kilometrów. A przy szybkim ładowaniu można zyskać nawet 119 kilometrów dodatkowego zasięgu – mówi Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Ford Mustang Mach-E to zupełnie nowy w pełni elektryczny SUV, z duszą legendarnego Forda Mustanga, inspirowany jego stylistyką. Został zaprojektowany zupełnie od podstaw – model symbolizuje początek nowej ery elektryfikacji gamy Forda. Mach-E, który wyruszył w trasę The eMobi Road to COP 26 ma napęd na tył i baterie o pojemności 99 kWh. Przyspieszenie od zera do 100 km/h zajmuje 6,1 sekundy, a zasięg wynosi nawet do 610 kilometrów.

– Nasz udział w tym wydarzeniu nie jest przypadkowy. Ford do 2026 r. chce oferować wyłącznie samochody elektryczne albo hybrydowe plug-in, a do 2030 r. planuje przejść wyłącznie na samochody w pełni elektryczne. Polska również jest krajem, w którym elektromobilność jest dla Forda bardzo ważna. Naszym priorytetem w Polsce będzie promowanie oferty pojazdów zeroemisyjnych, czyli hybryd plug-in oraz aut elektrycznych – dodaje Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Inauguracja The eMobi Road to COP odbyła się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Udział wziął minister Michał Kurtyka.

– Inicjatywa podjęta przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności wpisuje się w działania mające na celu promocję elektromobilności na skalę światową. Potrzebujemy zdecydowanego głosu i działań, aby promować elektromobilność, dlatego z dużym entuzjazmem włączyłem się w inicjatywę The eMobi Road to COP26. Jako resort klimatu i środowiska chcemy, aby każdy wiedział czym jest elektromobilność i jakie daje nam benefity. Zerowa emisja, lepszy komfort jazdy, niższa emisja hałasu, to nasza przyszłość – powiedział podczas spotkania inauguracyjnego minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Wyprawa została podzielona na dwa etapy. Pierwszy rozpoczął się 20 października 2021 roku. W ciągu 9 dni podróży ekipa PIRE jadąca elektrycznym Mustangiem Mach-E odwiedzi 8 państw. Trasa o długości 3 200 kilometrów obejmie Pragę, Wiedeń, Budapeszt oraz Bratysławę, Lublanę i Rzym. Przedstawiciele PIRE planują spotkać się między innymi z Prezydencją Grupy V4 w Budapeszcie, czy z Prezydencją UE w Lublanie.

Etap drugi The eMobi Road to COP wystartuje 3 listopada 2021 roku z Katowic – tam bowiem podczas COP 24 został wypracowany mechanizm sprawiedliwej transformacji regionów, które w wyniku dekarbonizacji sektora energetycznego będą przechodzić głębokie zmiany, a rola elektromobilności, jako koła zamachowego dla zmian gospodarki w regionach, będzie mieć istotne znaczenie. Podczas tej części europejskiej podróży mierzącej 4 500 kilometrów elektryczny Ford Mustang Mach-E odwiedzi 6 państw. Spotkania odbędą się między innymi w Brukseli oraz Paryżu.

– Podczas trwania projektu będziemy zbierać podpisy reprezentantów krajów, miast i regionów, organizacji pozarządowych, mediów a także innych osób, którzy poprą ideę ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności przez ONZ. Petycję będzie można podpisać także online na stronie naszej Izby. Podczas finału w Glasgow złożymy petycję o ustanowienie Światowego Dnia Elektromobilności przez ONZ na Szczycie Klimatycznym COP26 w Glasgow, na ręce Podsekretarza ONZ ds. klimatu – wyjaśnia Krzysztof Burda, Prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności

Inicjatywa The eMobi Road to COP26 została objęta Patronatem Honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem inicjatywy The eMobi Road to COP26 jest Ford Polska.

Pobierz film [69 mb]

Źródło: PIRE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ford Polska.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.