Biuro prasowe Ford Polska

Ford przewodzi amerykańskiej transformacji ku samochodom elektrycznym. Nowy kompleks w Tennessee i bliźniacze fabryki akumulatorów w Kentucky to inwestycja warta 11,4 mld dolarów, kreująca 11 000 miejsc pracy, w celu rozwoju zaawansowanych samochodów elektrycznych

Ford Motor Company ogłasza plany budowy dwóch ogromnych, zaawansowanych technologicznie i środowiskowo kompleksów w Tennessee i Kentucky, które będą produkować nową generację elektrycznych modeli serii F oraz akumulatory do przyszłych elektrycznych Fordów i Lincolnów. Ma to przyspieszyć wprowadzenie pojazdów elektrycznych na szeroką skalę wśród amerykańskich klientów.

  • Ford chce przyspieszyć transformację ku pojazdom elektrycznym wśród amerykańskich klientów za pomocą największego, najbardziej zaawansowanego i wydajnego kompleksu produkcyjnego samochodów w swojej 118-letniej historii.
  • Kompleks Blue Oval City zostanie zbudowany na działce o powierzchni prawie 6 mil kwadratowych w zachodnim Tennessee i będzie zajmował się produkcją elektrycznych pickupów serii F nowej generacji oraz zaawansowanych akumulatorów.
  • Ponadto w centrum Kentucky ma powstać nowy park akumulatorów BlueOvalSK, składający się z bliźniaczych fabryk akumulatorów, które będą zasilać nową linię pojazdów elektrycznych Forda i Lincolna.
  • Ford i SK Innovation planują zainwestować 11,4 miliarda dolarów i stworzyć prawie 11 000 nowych miejsc pracy – prawie 6 000 w Stanton w stanie Tennessee i 5 000 w Glendale w stanie Kentucky. Produkcja nowych pojazdów elektrycznych i zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych rozpocznie się w 2025 roku.
  • Trzy nowe fabryki akumulatorów BlueOvalSK – dwie w Kentucky i jedna w Tennessee – zapewnią Fordowi 129 gigawatogodzin rocznie.
  • Inwestycje te opierają się na niedawnych zapowiedziach Forda, że będzie on współpracować z Redwood Materials nad recyklingiem akumulatorów w obiegu zamkniętym i dokona nowej inwestycji w celu zwiększenia produkcji pickupa F-150 Lightning w Dearborn w stanie Michigan, począwszy od przyszłego roku.
  • Ford inwestuje też 90 milionów dolarów w Teksasie, a łącznie 525 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych, aby wyszkolić wykwalifikowanych techników do obsługi skomunikowanych, elektrycznych pojazdów o zerowej emisji.

Ford planuje dokonać największej w historii Stanów Zjednoczonych inwestycji w pojazdy elektryczne przez dowolnego producenta motoryzacyjnego. Wraz ze swoim partnerem SK Innovation planuje zainwestować 11,4 miliarda dolarów i stworzyć prawie 11 000 nowych miejsc pracy w ogromnych zakładach w Tennessee i Kentucky, wzmacniając lokalne społeczności i budując wizerunek Forda jako wiodącego amerykańskiego pracodawcy w branży motoryzacyjnej.

Całkowicie nowy mega-kompleks o wartości 5,6 miliarda dolarów w Stanton w stanie Tennessee, nazwany Blue Oval City, stworzy około 6 000 nowych miejsc pracy i zmieni sposób produkcji pojazdów i akumulatorów.

Blue Oval City stanie się dla Forda zintegrowanym ekosystemem, w którym produkowana będzie poszerzona gama pojazdów elektrycznych serii F, a znajdzie się tam także fabryka akumulatorów BlueOvalSK czy kluczowi dostawcy marki. Nowy zakład montażowy Forda w Tennessee został zaprojektowany tak, aby był neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, z zerową ilością odpadów trafiających na wysypiska śmieci po pełnym uruchomieniu produkcji.

W centrum Kentucky Ford planuje wraz z SK Innovation zbudować dedykowany kompleks do produkcji akumulatorów – wart 5,8 miliarda dolarów BlueOvalSK Battery Park – tworząc 5 000 miejsc pracy. Bliźniacze fabryki akumulatorów mają zaopatrywać zakłady Forda w Ameryce Północnej w lokalnie produkowane akumulatory do zasilania pojazdów elektrycznych nowej generacji Forda i Lincolna. Inwestycje w nowe fabryki akumulatorów w Tennessee i Kentucky mają być dokonywane za pośrednictwem BlueOvalSK, nowej spółki joint venture utworzonej przez Forda i SK Innovation, z zastrzeżeniem ostatecznych umów, zatwierdzeń regulacyjnych i innych warunków.

– To przełomowy moment, w którym Ford poprowadzi amerykańską transformację ku pojazdom elektrycznym i zapoczątkuje nową erę czystej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji – powiedział Bill Ford, prezes wykonawczy Ford Motor Company. – Dzięki tej inwestycji i duchowi innowacji możemy osiągnąć cele, które kiedyś uważano za wzajemnie się wykluczające – chronić naszą planetę, budować wspaniałe pojazdy elektryczne, które pokochają Amerykanie i przyczynić się do dobrobytu naszego narodu.

Inwestycja pojawia się w związku z dużym popytem na zupełnie nowe modele elektryczne F-150 Lightning, E-Transit i Mustang Mach-E, a także jest uzupełnieniem niedawnych zapowiedzi Forda o zwiększeniu mocy produkcyjnych i nowych miejscach pracy w Centrum Elektrycznych Pojazdów w kompleksie Ford Rouge w Dearborn.

– To jest nasz moment – nasza największa inwestycja w historii – aby pomóc w budowaniu lepszej przyszłości dla Ameryki – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny Ford Motor Company. – Robimy to, aby dostarczać przełomowe pojazdy elektryczne dla wielu, a nie dla nielicznych. Chodzi o tworzenie dobrych miejsc pracy, które wspierają amerykańskie rodziny, o ultrawydajny, neutralny pod względem emisji system produkcyjny i rozwijającą się firmę, która zapewnia wartość dla społeczności, dilerów i udziałowców.

Inwestycja Forda o wartości 7 miliardów dolarów jest największą inwestycją produkcyjną, jaką kiedykolwiek na raz dokonał jakikolwiek producent samochodów w USA. Będąc częścią wartej ponad 30 miliardów dolarów inwestycji Forda w pojazdy elektryczne do 2025 r. wspiera ona długoterminowy cel firmy, jakim jest stworzenie zrównoważonego ekosystemu produkcyjnego w Ameryce i przyspieszenie działań w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to poparte celami naukowymi zgodnymi z porozumieniem klimatycznym z Paryża. Ogólnie rzecz biorąc, Ford spodziewa się, że do 2030 r. od 40% do 50% globalnej sprzedaży samochodów będą stanowić te w pełni elektryczne.

– Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Fordem, który otwiera nowy rozdział w historii motoryzacji – powiedział Dongseob Jee, prezes działu akumulatorów w SK Innovation. – Cieszymy się, że możemy wspólnie, jako partnerzy, wykonać ten decydujący krok i urzeczywistnić naszą wspólną wizję czystszej planety. Nasze wspólne przedsięwzięcie, BlueOvalSK, będzie ucieleśniać tego ducha współpracy. Z niecierpliwością czekamy na rozwój naszego partnerstwa opartego na zaufaniu, poprzez dostarczanie naszej wiodącej na rynku innowacyjności, doświadczenia i najnowocześniejszej wiedzy.

Całkowicie nowy Ford Blue Oval City

Wyobrażając sobie na nowo sposób projektowania, produkcji i recyklingu pojazdów elektrycznych i akumulatorów, które je zasilają, Ford tworzy zupełnie nowy ekosystem produkcji pojazdów elektrycznych.

Blue Oval City będzie jednym z największych kompleksów produkujących samochody w historii USA. Tak jak sto lat wcześniej kultowy kompleks Rouge w Michigan, Blue Oval City zapoczątkuje nową erę amerykańskiej produkcji.

Obszar o powierzchni 3 600 akrów będzie obejmował montownię pojazdów, fabrykę akumulatorów i park dostawców w pionowo zintegrowanym systemie, który zapewnia opłacalność przy jednoczesnej minimalizacji śladu węglowego procesu produkcyjnego. Zakład montażowy będzie korzystał z technologii połączonych w chmurze, aby zapewnić znaczną poprawę jakości i produktywności. Mega kampus został zaprojektowany, aby dodać więcej zrównoważonych rozwiązań, w tym wykorzystanie lokalnych odnawialnych źródeł energii, takich jak energia geotermalna, słoneczna i wiatrowa.

– West Tennessee jest przygotowane do zapewnienia siły roboczej i jakości życia potrzebnej do stworzenia kolejnej wspaniałej historii sukcesu rodem z Ameryki wraz z Ford Motor Company i SK Innovation – powiedział gubernator Tennessee, Bill Lee. – To przełomowy moment dla mieszkańców stanu, ponieważ jesteśmy pionierami przyszłości przemysłu motoryzacyjnego i zaawansowanego sposobu produkcji.

Tworząc około 6 000 miejsc pracy, Blue Oval City będzie centrum innowacji technicznych do budowy elektrycznych modeli serii F nowej generacji. Ta szansa na rozwój pozwoli Fordowi dotrzeć do nowych klientów dzięki rozszerzonej ofercie elektrycznych samochodów.

– Zakład montażowy Blue Oval City wykorzysta globalną wiedzę Forda w zakresie produkcji i najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić opłacalność i jakość, której oczekują nasi klienci – powiedział Kumar Galhotra, prezes Ford Americas & Ford International Markets Group. – Umożliwi to Fordowi przewodzenie w wyścigu o udostępnienie niezawodnych, niedrogich i zaawansowanych pojazdów elektrycznych jeszcze większej liczbie Amerykanów.

Większa montownia, mniejszy wpływ na środowisko

Pomimo swojej wielkości, kompleks Blue Oval City został zaprojektowany tak, aby wywierać jak najmniejszy wpływ na otaczające środowisko, a wręcz generować pozytywne skutki. Celem montowni jest wywieranie regeneracyjnego wpływu na środowisko lokalne poprzez biomimikrę w projektowaniu obiektu. Od początku produkcji w 2025 r. celem Forda jest, aby montownia była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Poprzez zakładową oczyszczalnię ścieków, montownia dąży do zerowego poboru świeżej wody do procesów montażowych poprzez włączenie systemów ponownego wykorzystania i recyklingu wody. W ramach procesów „zero-waste-to-landfill” – materiały i złom produkcyjny będą przechwytywane do miejscowego centrum zbiórki materiałów w celu sortowania i przekazywania do recyklingu albo użycia w innych procesach w fabryce albo poza nią.

Ford współpracuje z Redwood Materials, wiodącą firmą zajmującą się materiałami do budowy akumulatorów, aby pojazdy elektryczne były bardziej ekologiczne i przystępne cenowo dla Amerykanów poprzez lokalizację sieci łańcucha dostaw w jednym miejscu, tworzenie możliwości recyklingu złomu i pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz zwiększenie recyklingu litowo-jonowego. Ford wierzy, że recykling baterii ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zelektryfikowanej przyszłości i może oferować znaczące korzyści ekonomiczne, a także pomóc w rozwiązaniu problemu recyklingu zużytych baterii.

BlueOvalSK Battery Park

W rewolucji Forda w zakresie produkcji samochodów elektrycznych ma pomóc 1 500-akrowy, wart 5,8 miliarda dolarów, kompleks produkcji akumulatorów BlueOvalSK w Glendale w stanie Kentucky, który ma zostać otwarty w 2025 roku.

Bliźniacze, położone w tym samym miejscu fabryki będą w stanie wyprodukować do 43 gigawatogodzin każda, co daje łącznie 86 gigawatogodzin rocznie. Te wyprodukowane w Ameryce akumulatory będą zasilać elektryczne pojazdy Forda i Lincolna nowej generacji.

Tworzący 5 000 nowych miejsc pracy w Kentucky, BlueOvalSK Battery Park będzie zlokalizowany centralnie, aby wspierać działalność wszystkich montowni Forda w Ameryce Północnej.

– Dziękujemy Ford Motor Company i SK Innovation za ich inwestycję w Team Kentucky – powiedział gubernator Kentucky, Andy Beshear. – To największa pojedyncza inwestycja w historii naszego stanu, a ten projekt umacnia naszą wiodącą rolę w przyszłości przemysłu motoryzacyjnego. Przekształci naszą gospodarkę, tworząc lepsze Kentucky, z większymi możliwościami dla naszych rodzin na pokolenia. Nasz czas jest teraz. Nasza przyszłość jest teraz.

Inwestycje techniczne w Teksasie i USA

Ford zainwestuje 90 milionów dolarów w samym Teksasie w ramach 525 milionów dolarów całkowitej inwestycji w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych pięciu lat, aby przekształcić amerykański rynek mechaników samochodowych. Inwestycja zostanie przeznaczona na szkolenia zawodowe i inicjatywy w zakresie gotowości do kariery dla obecnego i następnego pokolenia techników. Programy te mają na celu rozwój wysoko wykwalifikowanych specjalistów i będą wspierać rosnącą liczbę skomunikowanych pojazdów elektrycznych Forda.

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.