Biuro prasowe Ford Polska

Argo AI i Ford wprowadzą samochody autonomiczne w sieci Lyft do końca 2021 roku

W ramach pierwszej w historii branży współpracy: Argo AI, Lyft i Ford Motor Company pracują nad komercjalizacją pojazdów autonomicznych na dużą skalę. Unikalna kooperacja łączy wszystkie elementy niezbędne do stworzenia opłacalnej, autonomicznej usługi sieci przejazdów, w tym technologię autonomicznej jazdy, flotę pojazdów i sieć transportową potrzebne do wspierania skalowalnego biznesu i zapewniania wyjątkowych wrażeń pasażerom.

  • Współpraca trzech znanych firm celem komercjalizacji i rozszerzania sieci samochodów autonomicznych.
  • Ford stawia kolejne kroki w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz w kierunku rozwoju samochodów autonomicznych na skalę globalną.
  • Pierwsze samochody autonomiczne jeszcze w tym roku wyruszą na drogi.

– Ta współpraca to pierwszy przypadek, w którym wszystkie elementy układanki pojazdów autonomicznych, jak puzzle, połączyły się w ten sposób – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Lyft, Logan Green. – Każda firma wnosi wiedzę i możliwości w swojej dziedzinie, a te są niezbędne, aby autonomiczne przewozy pasażerów stały się rzeczywistością biznesową – dodał.

Argo AI i Ford wprowadzą samochody autonomiczne Forda w sieć transportową Lyft, w ramach umowy o dostępie do tej platformy, a przejazdy pasażerskie rozpoczną się w Miami jeszcze w tym roku (natomiast w Austin w 2022 roku). W każdym aucie, ze względów bezpieczeństwa, będzie obecny kierowca, który będzie mógł w każdej chwili przejąć pełną kontrolę nad samochodem. Użytkownicy Lyft, w określonych obszarach obsługi, będą mogli wybrać autonomiczny pojazd Forda. Ta początkowa faza wdrożenia położy podwaliny pod operacje skalowania, ponieważ strony pracują obecnie nad sfinalizowaniem umów, mających na celu wdrożenie co najmniej 1 000 pojazdów autonomicznych w sieci Lyft na wielu rynkach w ciągu najbliższych pięciu lat.

– Ta współpraca jest wyjątkowa, ponieważ realizujemy wspólną wizję poprawy bezpieczeństwa, dostępu i przystępności transportu w naszych miastach – powiedział Bryan Salesky, założyciel i dyrektor generalny Argo AI. – Poza aplikacją, którą Lyft zapewnia klientowi, będziemy mogli współpracować, aby określić, gdzie autonomiczna usługa przyniesie największe korzyści społecznościom i zapewnić bezpieczne wdrażanie technologii – dodał.

Współpraca ma na celu wdrażanie pojazdów autonomicznych przy użyciu danych rynkowych oraz tych dotyczących bezpieczeństwa, które pomagają określić, gdzie technologia autonomicznej jazdy może bezpiecznie służyć konsumentom. W ramach umowy Argo wykorzysta anonimowe dane dotyczące usług i floty z Lyft, aby sprostać wyzwaniom przed którymi stoją inne firmy, zajmujące się pojazdami autonomicznymi. To pozwoli koncentrować się na tym, gdzie można zbudować zrównoważony biznes i weryfikować wdrożenie go za pomocą lokalnych danych, dotyczących bezpieczeństwa. Ponadto Lyft otrzyma 2,5% kapitału podstawowego Argo AI w ramach umów licencyjnych i dostępu do danych, w celu współpracy w zakresie bezpiecznej komercjalizacji pojazdów autonomicznych.

– Argo i Ford obecnie testują, mapują i przygotowują się do komercyjnych operacji pojazdów autonomicznych w większej liczbie miast niż jakakolwiek inna współpraca AV, a ta nowa umowa jest milowym krokiem w kierunku pełnej działalności komercyjnej – dodanie światowej klasy sieci transportowej Lyft – powiedział Scott Griffith, dyrektor generalny Ford Autonomous Vehicles & Mobility Businesses. – Te trzy firmy podzielają przekonanie, że pojazdy autonomiczne będą kluczowym czynnikiem dla czystszego, bezpieczniejszego i wydajniejszego krajobrazu mobilności miejskiej. Jest to początek ważnej relacji między trzema dynamicznymi firmami, których celem jest zapewnienie wysokiej jakości, wyjątkowych wrażeń pasażerom w wielkomiejskiej przestrzeni – dodał.

Aby wesprzeć wdrażanie pojazdów autonomicznych na dużą skalę, Ford umocnił swoją obecność w Miami, Austin i Waszyngtonie. Obejmuje to także działania wspierające floty komercyjne, w tym takie jak tankowanie, serwisowanie i czyszczenie, co ma ostatecznie zapewniać klientom jedynie pozytywne wrażenia. Ford ustanowił również silne relacje ze społecznością, w tym ścisłą współpracę z władzami miast, w celu zapewnienia cennych rozwiązań w zakresie mobilności, które spełnią ich wyjątkowe potrzeby.

# # # 

O Ford Motor Company

Ford Motor Company z centralą w Dearborn w stanie Michigan w USA jest globalną marką oferującą samochody i usługi mobilne. Firma zatrudnia około 186 tys. pracowników w zakładach na całym świecie, zajmując się projektowaniem, produkcją, marketingiem, finansowaniem i serwisowaniem całej gamy pojazdów użytkowych, SUV-ów oraz samochodów osobowych – coraz częściej w wersjach zelektryfikowanych – marki Ford i luksusowej marki Lincoln. Rozszerzając swoją działalność, Ford umacnia pozycję lidera w dziedzinie elektryfikacji pojazdów, inwestuje w rozwój mobilności, systemy autonomicznej jazdy oraz usługi dla pojazdów skomunikowanych. Więcej informacji na temat Forda, produktów firmy oraz oddziału Ford Motor Credit Company na stronie corporate.ford.com.

Ford of Europe wytwarza, sprzedaje i serwisuje pojazdy marki Ford na 50 indywidualnych rynkach, zatrudniając około 45 tys. pracowników we własnych oddziałach i łącznie około 59 tys. osób, po uwzględnieniu spółek typu joint venture oraz działalności nieskonsolidowanej. Oprócz spółki Ford Motor Credit Company, usługi firmy Ford of Europe obejmują dział Ford Customer Service Division oraz 19 oddziałów produkcyjnych (12 spółek całkowicie zależnych lub skonsolidowanych typu joint venture oraz 7 nieskonsolidowanych typu joint venture). Pierwsze samochody marki Ford dotarły do Europy w 1903 roku – w tym samym roku powstała firma Ford Motor Company. Produkcja w Europie ruszyła w roku 1911.

O Argo AI

Argo AI to globalna firma zajmująca się platformą technologiczną pojazdów autonomicznych z siedzibą w Pittsburghu w Pensylwanii. Firma opracowuje technologię autonomicznej jazdy we współpracy z wiodącymi producentami samochodów, w tym Ford Motor Company i Volkswagen Group, aby przemieszczanie się po miastach było bezpieczne, łatwe i przyjemne dla wszystkich. Argo AI zatrudnia ponad 1 300 osób w centrach inżynieryjnych zlokalizowanych w Dearborn w stanie Michigan; Cranbury, NJ; Palo Alto, Kalifornia; i Monachium, Niemcy. Argo obecnie testuje pojazdy autonomiczne na drogach publicznych w Miami na Florydzie; Austin, Teksas; i Waszyngtonie, a także w Pensylwanii, Michigan i Kalifornii. Aby uzyskać więcej informacji na temat Argo, odwiedź http://www.argo.ai.

O Lyft

Lyft (NASDAQ: LYFT) została założona w 2012 roku i jest jedną z największych sieci transportowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ponieważ świat odchodzi od posiadania samochodu na rzecz transportu jako usługi, Lyft znajduje się na czele tej ogromnej zmiany społecznej. Nasza sieć transportowa łączy wspólne przejazdy, rowery, skutery, wypożyczalnie samochodów i tranzyt w jednej aplikacji. Kierujemy się naszą misją: ulepszać życie ludzi dzięki najlepszemu na świecie transportowi.

Dzisiejsze ogłoszenie jest trzecim z szeregu umów handlowych między Lyft a głównymi producentami samochodów, które mają na celu rozwój technologii autonomicznych samochodów za pośrednictwem sieci transportowej Lyft. Lyft niedawno domknął sprzedaż swojego działu technologii autonomicznej jazdy, Level 5, spółce zależnej Toyoty, wraz z umowami handlowymi mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komercjalizacji technologii autonomicznej jazdy. Lyft ma również umowę z Motional, spółką joint venture obejmującą Hyundai, na wprowadzenie w pełni autonomicznych samochodów w sieci Lyft w 2023 roku.

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.