Biuro prasowe Ford Polska

Jeżdżąca ławka zwycięża w konkursie Smart Mobility sponsorowanym przez Fundację Forda

Zmienia się sposób, w jaki poruszamy się po miastach. Ludzie, aby dotrzeć do celu, coraz częściej poruszają się pieszo, rowerami i skuterami. Rośnie również zapotrzebowanie na sprzęty wypoczynkowe w przestrzeni miejskiej, przy których mieszkańcy i goście mogą odpocząć i zrelaksować się.

Zainspirowani tym studenci wzornictwa przemysłowego, Corentin Janel i Guillaume Innocenti, opracowali intrygującą koncepcję – jeżdżącą ławkę nazwaną „TOD” (akronim „talk or drive”).

Pomysł ten zwyciężył w konkursie Smart Mobility Challenge Fundacji Forda – a jego twórcy otrzymali 12 500 funtów (14 600 euro), które zostaną przeznaczone na realizację projektu. W konkursie, zorganizowanym przez Ford Fund, korporacyjną fundację i jednocześnie organizację filantropijną firmy oraz przez Royal College of Art w Wielkiej Brytanii, studenci przedstawili koncepcje, które proponują zrównoważone rozwiązania problemów transportu w miastach i przynoszą korzyści społeczne.

„Ławka, na której można jeździć, jest doskonałym przykładem tego, jak wzornictwo przemysłowe może pomóc w kształtowaniu tkanki miejskiej, ponieważ jest to coś, co sprawia przyjemność, jest praktyczne i wielofunkcyjne– – powiedział Amko Leenarts, dyrektor ds. wzornictwa w Ford of Europe. „To pomysłowy sposób, aby uczynić poruszanie się częścią miasta, zachęcić ludzi do interakcji i umożliwić im odczuwanie miast w zupełnie nowy sposób”.

„TOD” został zaprojektowany jako system z trybem statycznym i trybem mobilnym, które można adaptować do okoliczności. W trybie statycznym jest to ławka, którą można rozsunąć, aby pomieściła trzy osoby. Łatwo można ją poszerzyć o dodatkowe akcesoria, takie jak krzesła i narożniki, które dołącza się za pomocą systemu wsuwanych zapięć, a płaski kwadratowy blat może być połączony z dwiema ławkami, aby powstał stół piknikowy.

W trybie mobilnym, jeżdżąca „ławka-skuter” może przewozić dwie osoby, a jej maksymalna prędkość wynosi 20 km/h. Luk pośrodku jest praktycznym miejscem na bagaż, a rozciągliwe taśmy z tyłu i po bokach umożliwiają transport małych i długich przedmiotów. Użytkownicy mogą lokalizować i rezerwować ławkę lub „ławko-skuter” za pomocą specjalnej aplikacji.

„Chcieliśmy stworzyć usługę, która dostosowuje się do miejskiego życia jej użytkowników. Zwycięstwo w konkursie daje nam dużo satysfakcji z pracy i pozwala nam zbudować prototyp, dzięki któremu możemy urzeczywistnić nasz pomysł.Praca nad pełnowymiarowym prototypem pozwoli nam w pełni zrozumieć specyfikę tego produktu, a jednocześnie zastanowić się nad materiałami, procesem produkcyjnym i komfortem użytkowania” – powiedzieli projektanci Janel i Innocenti.

Fundusz Forda przyznał również 5 000 funtów (5 840 euro) na projekt „Cardiac Patrol”, propozycję wyposażenia prywatnych pojazdów w zautomatyzowane defibrylatory do użytku w nagłych wypadkach, oraz na „Communi-T” – interaktywny pojazd, który mógłby pomagać bezdomnym i potrzebującym.

Wyzwanie podejmują studenci z całej Europy

Konkursy Smart Mobility Challenge organizowane przez Ford Fund, odbyły się w całej Europie: na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Kolonii w Niemczech; na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii.

Niemcy:

 • „Energetic Exchange”, pomysł na wykorzystanie procesu ładowania akumulatorów w prywatnych pojazdach jako środka płatniczego, umożliwiającego użytkownikom płacenie za kolejny etap podróży lub za towary i usługi – zdobył 11 500 euro.
 • „Rhein Sharing”, stacja transportowa, wykorzystująca odnawialne źródła energii do ładowania e-rowerów i e-scooterów, zdobyła 4 000 euro.
 • „MobilityHUB”, magazyn, który skupia różne formy mikromobilności w jednym dostępnym miejscu, wygrał 4 000 euro.

Hiszpania:

 • Aplikacja „MyWay”, zaprojektowana w celu zgromadzenia wszystkich opcji zrównoważonej mobilności w jednym miejscu, co ułatwi dostęp i pozwoli na bardziej efektywne podróże różnymi środkami transportu, zdobyła 12 500 euro.
 • „NetCare”, aplikacja, pomagająca bliskim w monitorowaniu i opiece nad starszymi i niesamodzielnymi członkami rodziny, zdobyła 5 000 euro.
 • „EVLocker”, miejskie stacje do przechowywania i ładowania elektrycznych urządzeń mobilnych, wygrały 5 000 euro.

Wielka Brytania:

 • „Spectrum”, propozycja utworzenia integracyjnych kas w supermarketach dla osób z autyzmem, wyróżniających się jako odosobniona strefa bez muzyki i z cichymi skanerami, w której poziom obciążenia zmysłów impulsami jest niższy, zdobyła 10 000 funtów (11 680 euro).
 • „CareMiles”, organizacja charytatywna, zapewniająca empatyczny transport od drzwi do drzwi pacjenom, którzy muszą udać się na wizyty lekarskie, wygrała 5 000 funtów (5 840 euro).
 • „HomeACTive”, usługa, która skłania osoby pracujące w domu do większej aktywności poprzez integrację obowiązków domowych z pracą w domu, wygrała 5 000 funtów (5 840 euro).

Od czasu, gdy konkurs wystartował po raz pierwszy w 2018 r., Ford Fund we współpracy z GlobalGiving, międzynarodowym partnerem przyznającym granty, rozdzielił na projekty studentów, w tym tegorocznych zwycięzców, fundusze o łącznej wartości ponad 199 000 euro.

Zwycięskie zespoły

The Royal College of Art:

 • TOD, Corentin Janel i Guillaume Innocenti
 • Cardiac Patrol, Cheng Qian i Mingwei Lui
 • Communi-T, Domenico Perna i Pavan Kumar Sirigineedi

Loughborough University:

 • Spectrum, Indira Patel, Kim Huijsmans, Kyle Struthers i Wu Tsz Ting
 • CareMiles, Aiziel Nazario, Benedict Blyth, Haidar Darr, James Hoare, Maria Chanduvi i Tara James
 • CareMiles, Aiziel Nazario, Benedict Blyth, Haidar Darr, James Hoare, Maria Chanduvi i Tara James

Cologne University of Applied Sciences:

 • Energetic Exchange, Dzenana Canic, Nico Schmidt, Niklas Noel Krach, Oleksii Ponomarenko, Rea Hajredinaj i Younes Charif
 • Rhein Sharing, Anna Schmitz, Felix Roder, Marcel Heilich, Mariana Prado, Meryem Gencel, Rahma Guentepe i Zher Hassan
 • MobilityHUB, Ammar Hesam-Zadeh, Dominik Baumann, Eva Maria Thuemling, Philip Ulrichsen, Pia Schog i Sandra Knoebel

University of Valencia:

 • MyWay, Adrià Aquado Lorente, Alejandro Domínguez Fuster, Alex Segarra Pérez, Àngel Troncoso Guill i Vicente Verdeguer Chirivella
 • NetCare, Alberto Castillo Moya, Celia Fuentes Latorre, Clara Gisbert López i Pablo Miguel Argudo,
 • EVLocker, Rafael Rodríguez Gago i Vicente Torrejón Rickard

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.