Biuro prasowe Ford Polska

Centrum Oceny Pojazdów Forda dba, by każdy egzemplarz Rangera spełniał najwyższe, światowe standardy marki

Co dwie minuty kolejny Ranger zjeżdża z linii produkcyjnej w fabryce Ford Silverton. Auto trafia następnie do dilerów i klientów na ponad 100 rynkach na całym świecie. Utrzymanie najwyższej jakości produkcji jest tutaj priorytetem.

  • Każdy egzemplarz Forda Rangera jest produkowany tak, aby spełniał najwyższe standardy jakości.
  • Dedykowany zespół audytorów jakości jest odpowiedzialny za rygorystyczne monitorowanie pojazdów opuszczających linie produkcyjne.
  • Inicjatywa dotycząca kontroli jakości ma zapewnić klientom wyjątkowe doświadczenia z eksploatacji modelu Ranger.

Pracownicy Forda na poszczególnych etapach produkcji Rangera dokładają wszelkich starań, aby każdy egzemplarz spełniał najsurowsze światowe standardy jakości marki. Poza tym dedykowany zespół wyspecjalizowanych audytorów jakości w zakładowym centrum oceny pojazdów (VEC – Vehicle Evaluation Centre) koncentruje się na rygorystycznym monitorowaniu każdego etapu procesu produkcyjnego i upewnianiu się, że same procesy kontroli jakości są stale aktualizowane.

Jak działają audytorzy?

Każdego dnia Rangery są losowo wybierane na linii produkcyjnej i wysyłane do szczegółowej kontroli jakości.Typowy dzień pracy w VEC wygląda zawsze tak samo: audytorzy analizują losowo wybrane egzemplarze z danego dnia produkcyjnego, przeprowadzając serię rygorystycznych testów, pomiarów i kontroli, aby upewnić się, że każdy z nich spełnia, a nawet przekracza rygorystyczne standardy jakości Forda.

Audytorzy VEC, którzy mają średnio 10-letnie doświadczenie w swojej roli, nadzorują siedem specjalnie zaprojektowanych audytów – najtrudniejszych i najbardziej wymagających testów. Testy te obejmują:

  • Połączony test geometrii układu kierowniczego i regulacji położenia reflektorów

Ten test wykorzystuje technologię wiązki laserowej, aby potwierdzić prawidłową geometrię kół. Co najmniej jedna sztuka każdego wariantu Rangera jest testowana w ten sposób każdego dnia. Następnie auto udaje się na lokalny tor testowy, aby potwierdzić, że kierownica jest dokładnie wyśrodkowana, a pojazd porusza się idealnie prosto.

Potem Ranger trafia do pomieszczenia odizolowanego od zewnętrznych źródeł światła. Kamery zamontowane nad obszarem badawczym oceniają celność i spójność wiązki świateł głównych – tak przebiega audyt prawidłowej regulacji położenia reflektorów.

  • Test szczelności kabiny

Prawidłowa szczelność kabina pozwala utrzymać wysoki poziom komfortu jazdy i zapobiec przedostawaniu się niepożądanych zapachów i hałasu do wnętrza pojazdu. Audytorzy wpompowują do wnętrza Rangera powietrze oceniając równomierność rozkładu ciśnienia w kabinie – odchylenia od standardu sygnalizują wycieki powietrza w systemie uszczelek. To test sprawdzający jakość zamontowania uszczelki drzwi i okien oraz prawidłowość funkcjonowania recyrkulacji systemu HVAC.

  • Test wodny

Jedną z ostatnich kontroli jest upewnienie się, że uszczelki nadwozia Rangera utrzymują szczelność pod naporem wody z zewnątrz pojazdu. W kierunku auta wystrzeliwuje się ponad  17 000 litrów wody, a niektóre egzemplarze Rangera są również poddawane długotrwałemu działaniu strumienia wody pod stałym wysokim ciśnieniem przez 20 minut, aby odtworzyć najgorsze z możliwych warunki deszczowe. Audytorzy wizualnie dokonują oględzin tylnych świateł, reflektorów i świateł przeciwmgielnych, aby upewnić się, że woda nie przedostała się do do środka tych elementów.

Następnie otwierane są wszystkie drzwi i sprawdzane gumowe uszczelki pod kątem śladów wody. Aby upewnić się, że dywanik i podłoga kabiny pozostały suche, audytorzy używają specjalnie wykonanej sondy, która wysyła dźwiękowy alert, jeśli wykryje wilgoć.

  • Audyt końcowy

Na koniec Rangery przechodzą przez Ford Customer Product Audit (FCPA) – dwuczęściowy test składający się z audytu dynamicznego lub kontroli jazdy oraz statycznego audytu sensorycznego.

Podczas części dynamicznej audytor prowadzi Rangera po wyznaczonej trasie zatwierdzonej przez zespół ds. rozwoju produktu. Audytor sprawdza i testuje każdy system pojazdu – od tych najprostszych po bardzo zaawansowane systemy wspomagania kierowcy.

Audyt statyczny wymaga, aby pracownik VEC fizycznie dotknął i sprawdził każdą powierzchnię pojazdu, wychwytując wszelkie niedoskonałości nadwozia. Audytorzy sprawdzają również spójność szczelin paneli wokół całego pojazdu za pomocą specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Dokładnie sprawdzają również komorę silnika, upewniając się, że każda część jest zgodna ze specyfikacją i jest bezpiecznie zamocowana.

– W Fordzie to klienci, i ich zdanie o naszych samochodach, są najważniejsi. Naszym celem jest oferowanie najwyższej jakości produktów, a model Ranger musi dodatkowo znosić ponadprzeciętne obciążenia i wymagającą eksploatację. To dzięki m.in. rygorystycznym kontrolom, model ten cieszy się takim uznaniem również wśród polskich klientów – powiedział Piotr Pawlak, prezes i dyrektor generalny Ford Polska.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.