Biuro prasowe Ford Polska

Nowy lekki samochód dostawczy Forda z zakładów w Rumunii w 2023 roku; wersja w pełni elektryczna zadebiutuje w następnym roku

Ford ogłosił dziś, że inwestuje 300 milionów dolarów w produkcję nowego lekkiego pojazdu użytkowego, która ruszy w 2023 roku w zakładach w Krajowej w Rumunii. Wersja w pełni elektryczna ma zadebiutować w 2024 roku i będzie pierwszym seryjnym w pełni elektrycznym pojazdem Forda, powstającym w Rumunii.

  • Ford zainwestuje 300 milionów dolarów w produkcję nowego lekkiego samochodu dostawczego, który od 2023 roku będzie powstawał w zakładach w Krajowej w Rumunii.
  • Debiut wersji w pełni elektrycznej planowany jest na 2024 r.; będzie to pierwszy w pełni elektryczny pojazd Forda produkowany w Rumunii, realizujący dążenie firmy do bezemisyjnego transportu w Europie.
  • Zakłady Forda w Krajowej będą produkować pojazdy w pełni elektryczne obok Centrum Pojazdów Elektrycznych Forda w Kolonii w Niemczech i zakładów Otosan’s Kocaeli w Turcji.
  • Cała gama pojazdów użytkowych Forda będzie do roku 2024 zdolna do jazdy bezemisyjnej, w pełni elektryczna lub napędzana układami hybrydowymi typu plug-in, a do 2030 roku dwie trzecie sprzedawanych pojazdów użytkowych Forda ma być w pełni zelektryfikowanych lub wyposażonych w napęd hybrydowy plug-in.

– Zakłady Forda w Krajowej wielokrotnie udowodniły swoją konkurencyjność i elastyczność na światowym poziomie. Plany produkcji nowego lekkiego pojazdu użytkowego w Rumunii są wyrazem pozytywnych ocen trwałego partnerstwa z lokalnymi dostawcami i społecznością oraz sukcesu całego zespołu zakładów Forda w Krajowej – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.

Włączenie do gamy wersji w pełni elektrycznej w 2024 roku oznacza, że Krajowa będzie naszym trzecim zakładem w Europie, w którym będzie produkowany pojazd w pełni elektryczny. Jest to następstwem tegorocznych inwestycji w Centrum Pojazdów Elektrycznych Forda w Kolonii w Niemczech oraz w zakład Ford Otosan w Kocaeli w Turcji i stanowi kolejny wyraźny sygnał, że jesteśmy na przyspieszonej drodze do zapewnienia naszym europejskim klientom bezemisyjnego transportu i dostaw – dodał Stuart Rowley.

Cała gama pojazdów użytkowych Forda będzie do roku 2024 zdolna do jazdy bezemisyjnej, w pełni elektryczna lub napędzana układami hybrydowymi typu plug-in, a do 2030 roku dwie trzecie sprzedawanych pojazdów użytkowych Forda ma być w pełni zelektryfikowanych lub wyposażonych w napęd hybrydowy plug-in.

Nowy lekki samochód dostawczy będzie również wyposażony w jedne z najbardziej zaawansowanych konwencjonalnych silników benzynowych i wysokoprężnych Forda. Będą to na przykład zaawansowane technologicznie silniki wysokoprężne z fabryki Forda w Dagenham, a skrzynie biegów będą pochodziły z zakładów Forda w Halewood, oba zakłady znajdują się w Wielkiej Brytanii.

Ford Krajowa – produkcja na światowym poziomie

Wartość inwestycji Forda w rumuńskie zakłady produkcyjne od momentu przejęcia zakładu w Krajowej w 2008 roku – łącznie z zapowiedzianą dzisiaj – wynosi blisko 2 miliardy dolarów.

W ostatnich latach w zakładach w Krajowej przeprowadzono znaczące modernizacje, zainstalowano ponad 600 robotów przyczyniających się do poprawy wydajności i jakości w działach produkcji karoserii, tłoczni, lakierni, montażu elementów podwozi i wykończeni. Zakłady montażu pojazdów i silników zatrudniają około 6000 osób.

Historia zaangażowania zakładów w Krajowej w elektryfikację sięga października 2019 r., kiedy z rozpoczęto produkcję Pumy napędzanej miękką hybrydą. Dzisiejsza deklaracja wyznacza kolejny kamień milowy, ponieważ Ford jest pierwszym producentem, który ogłosił produkcję pojazdów w pełni elektrycznych w Rumunii. Oprócz Pumy, zakłady Forda w Krajowej produkują obecnie model małego SUV-a EcoSport oraz wielokrotnie nagradzany 1,0-litrowy silnik EcoBoost.

– Nowa, planowana inwestycja w przyszłość zakładów w Krajowej oznacza nadzieje Forda na wprowadzenie przez rumuńskie władze istotnych zmian, wspierających konkurencyjność produkcyjną w regionie, w tym bardzo potrzebnej modernizacji infrastruktury transportowej – powiedział Rowley.

Data rozpoczęcia produkcji nowego pojazdu oraz więcej szczegółów dotyczących modelu będą ujawnione przed premierą.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.