Biuro prasowe Ford Polska

Ford liderem rynku samochodów dostawczych w Polsce. Duży wzrost rejestracji samochodów osobowych na konkurencyjnym rynku

Luty okazał się kolejnym świetnym miesiącem dla Forda w Polsce. Marka pozostaje bowiem liderem rynku samochodów dostawczych, znacząco zwiększając swoją pozycję rynkową rok do roku. Duży wzrost rejestracji odnotowały także modele osobowe Forda.

  • Ford potwierdza pozycję lidera na rynku samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony w Polsce. W pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. jego udział w rynku wyniósł 15,48%.
  • Modele osobowe Forda cieszą się coraz większą popularnością. Podczas gdy większość marek odnotowuje spadki rok do roku, liczba rejestracji samochodów marki Ford dynamicznie wzrasta. W dwóch pierwszych miesiącach 2021 r. to wzrost o 12,1% względem analogicznego okresu 2020 r.
  • W segmencie samochodów osobowych i dostawczych, Ford odnotowuje największy wzrost rejestracji rok do roku spośród pięciu najpopularniejszych marek samochodów.

Transit, Transit Custom i Ranger hitami Forda

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, w lutym zarejestrowano w Polsce 827 nowych samochodów dostawczych Ford o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony. To znacząca poprawa względem 2020 roku, kiedy licznik zatrzymał się na 698 pojazdach. Oznacza to wzrost o 18,5% i udział w rynku na poziomie 15,03%.

Co więcej, Ford pozostaje zdecydowanym liderem rynku samochodów dostawczych w 2021 roku. W styczniu i lutym odnotowano bowiem 1 610 rejestracji nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oznacza to wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku aż o 26,8% (1 270 zarejestrowanych pojazdów w 2020 roku) i udział w rynku na poziomie 15,48%.

Na świetny wynik zapracowały w dużej mierze dwa znane i cenione przez kierowców modele – Transit i Transit Custom. W lutym zarejestrowano 326 egzemplarzy Forda Transit, co oznacza wzrost rok do roku o 23%. Zaś od początku 2021 roku zarejestrowano 583 egzemplarze modelu, a wzrost względem ubiegłego roku jest nie mniej imponujący – to aż 19%. Dzięki temu Transit znalazł się w czwórce najchętniej wybieranych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Podobne wyniki odnotował Ford Transit Custom. W lutym zarejestrowano 192 nowe egzemplarze, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu zeszłego roku o 23,1%. Od początku 2021 roku liczba zarejestrowanych egzemplarzy Forda Transit Custom wyniosła 388 i wzrosła względem zeszłego roku o 27,6%.

Zdecydowanym liderem rynku pick-upów pozostaje Ford Ranger. W lutym zarejestrowano 123 egzemplarze, co stanowi wzrost względem analogicznego okresu 2020 roku aż o 70,83%. To ponad dwukrotnie więcej niż drugi model w tym segmencie. W styczniu i lutym 2021 r. zarejestrowano łącznie 237 egzemplarzy tego modelu, co z kolei stanowi wzrost względem ubiegłego roku na poziomie 60,14%. Warto dodać, że Ford ma w tym segmencie ponad połowę udziału w rynku.

Modele osobowe na dużym plusie

W lutym 2021 r. dużym powodzeniem cieszyły się także samochody osobowe Forda. Łącznie zarejestrowano 1 745 pojazdów marki, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu zeszłego roku o 11,6%.

Jeszcze lepiej wygląda to, gdy spojrzymy na wyniki od początku 2021 roku. W dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku zarejestrowano 3 425 pojazdów Forda, co rok do roku oznacza wzrost rejestracji o 12,1% i wzrost udziału w rynku o blisko 25%. Mowa o bardzo konkurencyjnym rynku, na którym 13 spośród 20 analizowanych marek odnotowało spadek liczby rejestracji rok do roku.

Najpopularniejszym modelem osobowym marki w lutym był Ford Focus. Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów wskazują, że w lutym 2021 r. odnotowano 810 rejestracji tego modelu, co oznacza wzrost względem ubiegłego roku o 2,8%. Duży wzrost odnotował także Ford Puma – w styczniu i lutym 2021 r. zarejestrowano 455 egzemplarzy tego modelu, podczas gdy w analogicznym okresie 2020 r. były to 204 egzemplarze. Oznacza to wzrost o 123,04%.

– Pierwsze dwa miesiące 2021 roku pokazują, że nasza strategia sprzedażowa jest skuteczna – powiedział Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska. Umacniamy pozycję lidera w segmencie samochodów dostawczych do 3,5 tony oraz zwiększamy sprzedaż aut osobowych. Liderem naszych „osobówek” jest ceniony Ford Focus, jednak to nowoczesne SUV-y stanowią o sile marki w tym segmencie odpowiadając na zmieniające się potrzeby Klientów. Nowe generacje Forda Puma, Kuga oraz Explorer dostępne są z szeroką gamą silników, w tym z napędami hybrydowymi lub hybrydowymi typu Plug In. To kolejny etap na drodze Forda do pełnej elektryfikacji swoich modeli – podsumował Piotr Pawlak.

Duży wzrost na konkurencyjnym rynku

Biorąc pod uwagę rejestracje samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony łącznie, Ford po dwóch pierwszych miesiącach 2021 r. uplasował się na czwartym miejscu niezwykle konkurencyjnego rynku z liczbą rejestracji na poziomie 5 035 egzemplarzy.

Istotne jest jednak to, że odnotował największy wzrost względem ubiegłego roku spośród pięciu najpopularniejszych marek. To aż 16,4%, podczas gdy spadki rok do roku odnotowało aż 14 spośród 20 najpopularniejszych marek, a cały rynek zmalał o 7,6%.

W samym lutym Ford zarejestrował łącznie 2 572 pojazdy, co oznacza wzrost 13,8% rok do roku przy wzroście całego rynku o 0,9%.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.