Biuro prasowe Ford Polska

Fordy Transit i Transit Custom w testach Euro NCAP

Zgodnie z nowymi procedurami testowymi wprowadzonymi przez niezależny organ ds. bezpieczeństwa pojazdów Euro NCAP, Ford Transit i Transit Custom to samochody dostawcze o najlepszych wynikach w zakresie bezpieczeństwa czynnego obecnie dostępne w Europie.

  • Ford Transit otrzymał złoto, a Transit Custom srebro w teście Euro NCAP dla systemów bezpieczeństwa czynnego w najlepiej sprzedających się samochodach dostawczych w Europie.
  • Testy obejmowały ocenę działania autonomicznych systemów hamowania awaryjnego, które pomagają chronić kierowców i pasażerów samochodów dostawczych, a także innych użytkowników dróg, w tym pieszych i rowerzystów.
  • Zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego Forda pomagają klientom unikać wypadków oraz minimalizować koszty i przestoje związane z naprawami blacharskimi.

W ramach zupełnie nowej inicjatywy Euro NCAP przetestowało działanie i skuteczność systemów bezpieczeństwa czynnego w 19 najlepiej sprzedających się samochodach dostawczych w Europie. Analiza dotyczyła autonomicznego hamowania awaryjnego (AEB) podczas zbliżania się do pojazdów, rowerzystów i pieszych, a także systemów utrzymywania pasa ruchu, rozpoznawania ograniczeń prędkości i monitorowania pasażerów.

Transit otrzymał złotą nagrodę za zestaw dostępnych funkcji bezpieczeństwa czynnego, a Transit Custom srebrną nagrodę w tej kategorii. Euro NCAP szczególnie wyróżnił system AEB firmy Ford, uznając system ochrony przed kolizjami (Pre-Collision Assist) z wykrywaniem pieszych 1 za rozwiązanie wiodące w swojej klasie.

Transit jako jedyny z testowanych samochodów uzyskał pełne 100-procent punktów za wszystkie funkcje dotyczące rozpoznawania znaków drogowych 1, a jego system AEB został również uznany za najlepszy w zakresie ochrony rowerzystów.

– Wiemy, że bezpieczeństwo jest najważniejszym priorytetem dla przedsiębiorstw, zarówno w zakresie ochrony pracowników, jak i innych użytkowników dróg – powiedział Stuart Southgate, dyrektor ds. inżynierii bezpieczeństwa w Ford of Europe. – Cieszymy się, że Euro NCAP doceniło zakres i skuteczność naszych systemów bezpieczeństwa czynnego. Systemy te chronią pasażerów i albo łagodzą, albo eliminują poważne kolizje na drogach. Dzięki temu zaawansowane rozwiązania zmniejszają zarówno obrażenia ciała u ludzi, jak i minimalizują czas wyłączenia samochodów z eksploatacji konieczny do ich naprawy.

Euro NCAP zastosował te same kryteria do porównania funkcji bezpieczeństwa czynnego wszystkich samochodów dostawczych. Wszystkie pojazdy badano na torze testowym, pod obciążeniem 50 procent ich maksymalnej ładowności, aby uzyskać wyniki reprezentatywne dla rzeczywistych warunków eksploatacyjnych.

Symulacje testowały ostrzeżenia dla kierowców i działanie AEB podczas zbliżania się do zaparkowanych pojazdów, do wolniej poruszających się samochodów, a także podczas gwałtownego hamowania pojazdu jadącego z przodu. Euro NCAP ocenił również reakcje na wbieganie dziecka na drogę oraz na wchodzenie na drogę i przechodzenie pieszych, a także przejeżdżanie przez nią rowerzystów.

Oprócz ochrony użytkowników dróg, systemy bezpieczeństwa czynnego mogą również przyczynić się do wydłużenia efektywnego czasu pracy pojazdów i zaoszczędzenia na kosztownych naprawach oraz ubezpieczeniach, pomagając zapobiegać wielu kolizjom.

– Jeśli uwzględnimy miliony samochodów dostawczych na europejskich drogach i szybki wzrost dostaw internetowych w naszych miastach, systemy bezpieczeństwa czynnego zamontowane w pojazdach użytkowych są kluczem do poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg – powiedział dr Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP. – Ford jest jednym z europejskich liderów wśród marek pojazdów użytkowych, a doskonałe wyniki osiągane zarówno przez Transita, jak i Transita Customa pozwalają docenić zaangażowanie Forda w wyposażenie rodziny pojazdów Transit w najnowsze systemy wspomagające, które pomagają chronić wszystkich użytkowników dróg w Europie.

Transit i Transit Custom są wyposażone w rozbudowany zestaw systemów bezpieczeństwa i zaawansowanych technik wspomagania kierowcy, takich jak: Adaptacyjny tempomat z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, System utrzymania auta na pasie ruchu, System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach i asystent parkowania.

1 Systemy asystenckie wspomagające kierowcę są uzupełnieniem jego uwagi, ale nie zastępują oceny sytuacji i konieczności kontrolowania pojazdu przez kierowcę. Mimo ich wsparcia należy zachować zasady bezpieczeństwa na drodze. Szczegółowe informacje i ograniczenia systemów można znaleźć w instrukcji obsługi.   

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.