Biuro prasowe Ford Polska

Na czele stawki: w pełni elektryczny Ford E-Transit napędza przyszłość firm dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, usługom i możliwościom przewozowym

Ford, będący światowym liderem na rynku lekkich furgonów użytkowych, przedstawia dziś nowego E Transita – inteligentnie skonfigurowany samochód do ciężkiej pracy, który podniesie efektywność firm, dzięki w pełni elektrycznemu układowi napędowemu, oprogramowaniu, usługom i dodatkowym opcjom, jak system Pro Power Onboard.

  • Ford prezentuje model E-Transit – w pełni elektryczną wersję najlepiej sprzedającego się vana na świecie, wyposażoną w najnowocześniejsze systemy i usługi dla pojazdów skomunikowanych, z typowymi dla Transita możliwościami i bogactwem odmian, ze wsparciem sieci dilerskiej, której właściciele flot mogą zaufać.
  • Standardowy modem FordPass Connect zapewnia łączność, pomagając właścicielom pojazdów użytkowych w optymalizacji wydajności floty, w łatwym wyszukiwaniu stacji ładowania, opłatach za ładowanie akumulatorów w czasie podróży, a najnowsze wersje oprogramowania pobierane bezprzewodowo pozwolą na aktualizowanie nawigacji i innych funkcji.
  • System Pro Power Onboard przekształca E-Transita w mobilne źródło zasilania o mocy do 2,3 kW, pomagając klientom w korzystaniu z narzędzi i urządzeń wymagających zasilania elektrycznego w dowolnym miejscu – to pierwsza taka propozycja w branży lekkich pojazdów użytkowych w Europie.
  • E-Transit ma za zadanie osiągnięcie szacunkowego zasięgu jazdy (według procedury WLTP) do 350 km, czyli około trzy razy większego, niż odległość, jaką dziennie pokonuje przeciętny samochód dostawczy w krajach UE.
  • Niższe wydatki na przeglądy i obsługę pozwolą na uzyskanie szacunkowo 40-procentowej oszczędność kosztów eksploatacji w porównaniu z modelami napędzanymi silnikiem wysokoprężnym. E-Transit oferuje najlepsze w swojej klasie, jednoroczne, nieograniczone przebiegiem okresy międzyobsługowe.
  • E-Transit oferuje europejskim klientom duży wybór wersji nadwoziowych, długości, wysokości dachu oraz masy całkowitej pojazdu, proponując łącznie 25 możliwych wariantów. Ładowność ma wynosić do 1616 kg dla vana i do 1967 kg dla modeli z kabiną i niezabudowanym podwoziem. E-Transit pojawi się na rynku wiosną 2022 roku.

– Ford jest liderem rynku pojazdów użytkowych w Ameryce Północnej i Europie, więc zwrot w kierunku pojazdów flotowych o zerowej emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza w segmencie dostaw na ostatnich kilometrach, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszego celu – doprowadzenia do węglowej neutralności do roku 2050 – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny Ford Motor Company. – Ford jest gotów do stanięcia na czele tych zmian, które zapoczątkował wielokrotnie nagradzany Transit Custom Plug-In Hybrid i EcoBlue Hybrid. Będzie to korzystne dla naszej planety i dla naszych klientów, którym zmiana przyniesie ogromne korzyści w postaci niższych kosztów operacyjnych i nowych technologii opartych na skomunikowaniu pojazdów z siecią, które pomogą w działalności ich firm.

Nowy E Transit jest wspierany potęgą Forda, tworzoną przez globalną sieć ponad 1 800 dilerów pojazdów użytkowych – w tym 1 000 – punktów sprzedaży i serwisu Transitów (Transit Centre) w Europie, gwarantujących łatwość dostępu do zakupu i obsługi tych samochodów. E Transit skorzysta również ze współpracy z setkami firm zabudowujących i modyfikujących pojazdy na całym świecie, które już dzisiaj dostarczają specjalistyczne wersje i wyposażenie Transitów napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Podczas gdy większość nowych graczy w branży samochodów dostawczych wciąż buduje prototypy, opracowuje procedury testów i rozwiązuje problemy wynikające z trudnych warunków eksploatacji, ekosystem pojazdów użytkowych Forda rozszerza się o oprogramowanie do monitorowania pojazdów elektrycznych i o rozwiązania dla pojazdów skomunikowanych we flotach, wpisujące się w z codzienną, podstawową działalnością klientów.

– Podwajamy nakłady na oprogramowanie i usługi cyfrowe, aby pomóc naszym klientom flotowym w rozwoju i bardziej efektywnym prowadzeniu działalności – powiedział Jim Farley.

Ford, który jest wiodącą marką pojazdów użytkowych w Europie i Ameryce Północnej, produkuje samochody z rodziny Transit od 55 lat, a pojazdy użytkowe od 1905 roku. Firma będzie produkowała E Transity dla europejskich klientów w fabryce Ford Otosan Kocaeli w Turcji na dedykowanej linii obok wielokrotnie nagradzanego modelu Transit Custom Plug-In Hybrid. Pojazdy dla klientów z Ameryki Północnej będą produkowane w Kansas City Assembly Plant w Claycomo w stanie Missouri.

Jazda w kierunku ekologii

Mimo szybkiego wzrostu popytu na pojazdy dostawcze, miasta na całym świecie – od Londynu po Los Angeles – zobowiązują się do tworzenia stref „bezemisyjnych” ZEZ, zmniejszania poziomu emisji gazów cieplarnianych i obniżania poziomu hałasu.

– Więcej firm z branży budowlanej, służb ratowniczych i usług komunalnych decyduje się na wybór samochodów ciężarowych i dostawczych firmy Ford, niż jakiegokolwiek innego producenta, a my staramy się pomóc klientom przesiąść się do samochodów nieemitujących spalin – mówi Hau Thai-Tang, dyrektor operacyjny platformy produktowej Forda. – E Transit to łączność i dostęp do informacji, które pomogą naszym klientom flotowym w uzyskaniu większej sprawności działania. Możliwości i korzyści będą rosły z czasem, dzięki coraz większej liczbie samochodów korzystających z rozbudowanych systemów opartych na komunikacji.

E Transit, który zacznie pojawiać się u europejskich klientów na początku 2022 roku, jest częścią programu elektryfikacji, w który firma Ford zainwestuje w skali globalnej ponad 11,5 miliarda dolarów do 2022 roku. Nowy, w pełni elektryczny Mustang Mach-E będzie dostępny w europejskich salonach sprzedaży od początku przyszłego roku, a w pełni elektryczny F-150 zacznie pojawiać się u północnoamerykańskich dilerów w połowie 2022 roku.

W Europie Ford prowadził programy pilotażowe dotyczące zelektryfikowanych pojazdów użytkowych od 2018, roku, współpracując z lokalnymi władzami w Anglii, Niemczech, Hiszpanii i Turcji. Badano, w jaki sposób kierowcy wykorzystywali pojazdy hybrydowe Transit Custom Plug-In Hybrid w Londynie, Kolonii, Walencji i w Ankarze. Firma wykorzystuje zdobyte doświadczenia między innymi w zakresie użytkowania pojazdów i nawyków związanych z ładowaniem akumulatorów przy rozwoju E Transita i powiązanych z nim usług.

Zasięg i rozwiązania dotyczące ładowania dostosowane do potrzeb biznesu

Dzięki pojemności użytkowej akumulatora wynoszącej 67 kWh, E Transit oferuje zasięg jazdy do 350 km (szacowany w łączonym cyklu WLTP ¹). To wystarczająco duży zasięg, aby sprostać codziennym potrzebom, wsparty sporą dodatkową pojemnością akumulatora, by uwzględnić zmiany w obciążeniu pojazdu i w warunkach pogodowych.

Sprawia to, że E Transit jest idealnym rozwiązaniem w środowisku miejskim, przy stałych trasach przejazdu i punktach dostaw w obrębie wyznaczonych stref bezemisyjnej jazdy, bez konieczności ponoszenia przez właścicieli flot kosztów niepotrzebnej im nadmiernej pojemność akumulatora.

Tryby jazdy E Transita są dostosowane do jego elektrycznego układu napędowego. Zgodnie z danymi firmy Ford, specjalny tryb Eco może zapewnić do 8-10 procent obniżenia zużycia energii, jeśli E Transit porusza się bez ładunku, przy utrzymaniu bardzo dobrych przyspieszeń lub prędkości rozwijanych na autostradach. Tryb Eco ogranicza prędkość maksymalną, reguluje przyspieszenie i optymalizuje działanie klimatyzacji, aby pomóc w uzyskaniu maksymalnego dostępnego zasięgu jazdy.

Pojazd posiada również funkcję zaplanowanego wstępnego klimatyzowania (Scheduled Pre-Conditioning), umożliwiającą zaprogramowanie systemu klimatyzacji w taki sposób, aby dostosować temperaturę w kabinie do warunków komfortu termicznego, gdy pojazd jest jeszcze podłączony do ładowarki akumulatora, zapewniając w ten sposób maksymalny zasięg jazdy.

E Transit nie tylko pozwala firmom prowadzić bardziej zrównoważoną środowiskowo działalność, ale też oferuje wyraźne korzyści biznesowe. E Transit może obniżyć koszty eksploatacji pojazdu o około 40 procent w porównaniu z modelami wyposażonymi w silniki spalinowe, a to dzięki niższym kosztom obsługi.²

W Europie klienci będą mogli skorzystać z najlepszej dla tej klasy pojazdów oferty rocznej obsługi serwisowej bez limitu przebiegu, która będzie łączona z ośmioletnim pakietem gwarancyjnym na akumulator i komponenty elektryczne wysokiego napięcia przy ograniczeniu przebiegu do 160 000 tysięcy kilometrów.³

– Jasna misja zapewnienia sukcesu firmom naszych klientów przyczyniła się do tego, że Ford stał się wiodącą marką pojazdów użytkowych w Europie – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny ds. pojazdów użytkowych w Ford of Europe. – Dzięki elektryfikacji napędów klienci otrzymują nowe sposoby efektywniejszego zarządzania działalnością i flotami. Wraz z E Transitem klienci kupują 55-letnie doświadczenie w tworzeniu kolejnych generacji Transita, dostęp do sieci dilerów i firm zabudowujących nadwozia, a także ekosystem narzędzi cyfrowych, które pomogą w przełożeniu potencjału elektryfikacji na biznesową rzeczywistość, ponadto otrzymują wszystkie inne korzyści, płynące z transportu bezemisyjnego.

Ford zaoferuje również różnorodne, dostosowane do potrzeb floty i kierowców rozwiązania, upraszczające ładowanie pojazdu, zarówno w domu, w miejscu pracy, jak i w trasie. E Transit oferuje zarówno możliwość ładowania prądem zmiennym, jak i prądem stałym. Ładowarka pokładowa E Transita o mocy 11,3 kW jest w stanie dostarczyć 100% energii w czasie do 8,2 godziny.⁴ Korzystając z szybkiej ładowarki prądu stałego mocy do 115 kW, akumulator E Transita można doładować od 15 do 80 procent w około 34 minuty.⁴

Więcej mocy i łączności w ruchu

E Transit może być wyposażony w opcjonalny system Pro Power Onboard, który umożliwi europejskim klientom przekształcenie pojazdu w mobilne źródło prądu, dostarczające do 2,3 kW mocy zasilającej narzędzia i inny sprzęt na miejscu pracy, czy w czasie podróży. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w branży lekkich pojazdów użytkowych w Europie.

Standardowy modem FordPass Connect5 zapewnia bezproblemową łączność, aby pomóc klientom pojazdów użytkowych w zarządzaniu flotą i optymalizowaniu jej wydajności, z szeregiem dedykowanych usług dla pojazdów elektrycznych dostępnych poprzez rozwiązanie Ford Telematics dla flot samochodowych.

E Transit dysponuje również systemem komunikacji i rozrywki SYNC 4 ⁶ dla pojazdów użytkowych, wyposażonym w standardowy, łatwy w obsłudze 12-calowy ekran dotykowy, a także ulepszony system rozpoznawania głosu i dostęp do nawigacji w chmurze. Dzięki bezprzewodowym aktualizacjom SYNC (over-the air), oprogramowanie E Transita i system SYNC będą korzystać z najnowszych funkcji w ich najnowszych wersjach.

Na drogach przy włączonej nawigacji operatorzy flot mogą korzystać z zaawansowanych technologii wspomagających kierowcę, w tym z rozpoznawania znaków drogowych 7 i inteligentnego kontrolowania prędkości ⁷, które wspólnie identyfikują obowiązujące ograniczenia prędkości i pozwalają zarządcom flot na ustalanie dopuszczalnej prędkości ich pojazdów.

Dodatkowo E Transit posiada szereg dostępnych rozwiązań, które mają na celu pomóc klientom flotowym w ograniczeniu roszczeń z tytułu ubezpieczenia od wypadków, spowodowanych przez ich kierowców. Należą do nich system ostrzegania przed kolizją, ⁷ system informacji o obiektach w martwym polu lusterek wstecznych⁷ system ostrzegania i wspomagania przy zmianie pasa ruchu⁷ oraz 360-stopniowa kamera z asystentem hamowania przy cofaniu. ⁷ Wraz z inteligentnym tempomatem adaptacyjnym, ⁷ funkcje te mogą pomóc w utrzymaniu wysokich standardów bezpieczeństwa floty i w zmniejszaniu ryzyka wypadków.

Dostarczany z możliwościami, które kochają użytkownicy Transitów

Akumulator E Transita, zaprojektowany z bezkompromisowym naciskiem na pojemność przestrzeni ładunkowej, znajduje się pod podłogą, nie ograniczając 15.1 metra sześciennego przestrzeni ładunkowej8 – dokładnie jak w Transicie z silnikiem wysokoprężnym z napędem na tylne koła.

Inżynierowie Forda przeprojektowali układ napędowy i tylne zawieszenie E Transita, optymalizując przestrzeń ładunkową i tworząc wytrzymały układ tylnego zawieszenia ze skośnymi wahaczami wleczonymi, który umożliwia lepszą precyzję kierowania i pewniejsze prowadzenie, a także lepszy kontakt kół z nawierzchnią, zarówno w czasie jazdy z pełnym obciążeniem, jak i bez niego.

E Transit w wersji europejskiej osiąga ładowność do 1 616 kg dla furgonu i do 1 967 kg dla podwozi z kabiną.8 Silnik elektryczny ma moc maksymalną 198 kW (269 KM) i maksymalny moment obrotowy 430 Nm, co czyni go najpotężniejszym silnikiem dostępnym w jakimkolwiek w pełni elektrycznym samochodzie dostawczym sprzedawanym w Europie. Układ napędu na tylne koła zapewnia doskonałą trakcję przy dużym obciążeniu pojazdu.

W Europie Ford będzie oferował szeroki wybór 25 konfiguracji E Transita, z furgonem, furgonem z podwójną kabiną i z kabiną na niezabudowanym podwoziu, a do tego wiele opcji długości i wysokości dachu oraz szereg opcji masy całkowitej pojazdu, do 4,25 tony włącznie, aby sprostać różnorodnym potrzebom klientów.

Po udanej współpracy partnerskiej z miastami, w których testowano floty samochodów Transit Custom Plug-In Hybrid, od 2021 roku Ford będzie przeprowadzał szeroko zakrojone testy flotowe z klientami, korzystającymi z E Transitów na kluczowych rynkach europejskich.

# # #

¹ Oficjalne dane homologacyjne dotyczące zużycia energii zostaną podane przed rozpoczęciem sprzedaży. Deklarowany zasięg jazdy i czas ładowania oparte są o symulacje komputerowe wykonane przez producenta oraz o szacunki zasięgu w warunkach procedury testowej. Rzeczywisty zasięg może różnić się od deklarowanego w zależności od warunków zewnętrznych, stylu jazdy, stanu technicznego pojazdu i wieku akumulatora litowo-jonowego.

Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii, emisja CO2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi regulaminów europejskich (WE) 715/2007 i (WE) 2017/1151 w aktualnym brzmieniu. Pojazdy dopuszczone do ruchu jako lekkie pojazdy dostawcze, które uzyskały homologację zgodną ze procedurą WLTP (Światową Zharmonizowaną Procedurą Testowania Pojazdów Lekkich), będą opatrzone informacjami na temat zużycia paliwa/energii i emisji CO2 według obu cykli: NEDC (Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy) i WLTP. WLTP w pełni zastąpi NEDC najpóźniej do końca 2020 roku. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów oraz różnych producentów. W fazie przechodzenia z procedury NEDC do WLTP, zużycie paliwa i emisja CO2 będą podawane również według wcześniejszej procedury NEDC. Należy pamiętać, że nieuchronnie wystąpią różnice wyników otrzymanych według starej i nowej procedury testowej, zarówno co do zużycia paliwa, jak emisji CO2, ponieważ niektóre elementy testu uległy zmianie. Na przykład ten sam samochód może mieć inne zużycie paliwa i emisję CO2 mierzone według NEDC oraz WLPT.

² Dotyczy 3 lat eksploatacji lub przebiegu 180 000 tysięcy kilometrów. Porównano planowe i ponadplanowe czynności serwisowe dla furgonu elektrycznego zasilanego z akumulatora z analogicznym furgonem zasilanym olejem napędowym

³ Szczegóły dotyczące warunków gwarancji można uzyskać w salonach dealerskich Forda.

⁴ Szybkość (prąd) ładowania spada, gdy stopień naładowania akumulatora zbliża się do 100. Wyniki uzyskiwane przez użytkowników mogą różnić się od podanych wielkości zależnie od czasu ładowania prądem szczytowym i stopnia naładowania akumulatora.

⁵ Systemy mogą wymagać aktywacji.

⁶ Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany oraz podczas korzystania z urządzeń mobilnych. W miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem. Niektóre systemy mogą nie być dostępne, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie wszystkie systemy są kompatybilne ze wszystkimi telefonami

⁷ Systemy asystenckie wspomagające kierowcę są uzupełnieniem jego uwagi, ale nie zastępują oceny sytuacji i konieczności kontrolowania pojazdu przez kierowcę. Nie wszystkie funkcje są dostępne dla wersji podwozia z kabiną.

⁸ Masa przewożonych ładunków ograniczona jest dopuszczalną masą pojazdu i rozkładem tej masy na osie.

Dokumenty do pobrania

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.