- Nadjeżdża Mustang Mach 1 – najlepiej prowadzący się Mustang, jaki kiedykolwiek dotarł do Europy, rozwija moc 460 KM dzięki pakietowi tuningowemu podnoszącemu jego potencjał na torze, zwiększającemu przyjemność z jazdy po drogach.
- Sześciostopniowa manualna skrzynia biegów TREMEC, mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, najbardziej bezpośredni układ kierowniczy, zawieszenie MagneRide® i o 22% większa siła docisku aerodynamicznego.
- Ford kreuje pierwsze na świecie działanie interaktywne, umożliwiające użytkownikom specjalnej aplikacji przygotowywanie i udostępnianie unikalnych filmów wideo Mach 1 oraz oglądanie samochodu w rozszerzonej rzeczywistości.
Mustang Mach 1, który debiutuje w Europie podczas Goodwood SpeedWeek w West Sussex w Wielkiej Brytanii, gdzie przedstawiony jest publiczności na całym świecie, to najpewniej prowadzący się Mustang, jakiego kiedykolwiek oferowano na Starym Kontynencie.
Do poziomu godnego legendarnej nazwy Mach 1 podniesiono osiągi pojazdu, poprawiając właściwości aerodynamiczne, przygotowując specjalne nastawy silnika V8 o pojemności 5,0 litra i mocy 460 KM oraz zwiększając wydajność układu chłodzenia.
Mach 1 jest również pierwszym seryjnym Mustangiem, dostępnym w Europie ze sportową, sześciobiegową manualną skrzynią biegów TREMEC, wyposażoną w system płynnej redukcji biegów, dopasowujący obroty oraz udoskonalony układ chłodnicy oleju, przygotowany do pracy przy ekstremalnych obrotach. Klienci mogą również wybrać 10-stopniową automatyczną skrzynię biegów Forda, z dostosowaną chłodnicą oleju i przestrojonym oprogramowaniem, które sprosta wyższym wymaganiom, zarówno na torze, jak i na drogach.
Osiągi drogowe i potencjał pojazdu na torze podnosi również unikalna konfiguracja zawieszenia. Specjalnie skalibrowane amortyzatory MagneRide® ¹ i spełniające specjalne wymagania sprężyny, stabilizatory i zmienione parametry pracy tulei zapewniają lepszą kontrolę i reakcje samochodu przy dużych obciążeniach podczas pokonywania zakrętów. Przestrojone oprogramowanie sterujące wspomaganiem elektrycznym (EPAS) sprawiło, że Mach 1 dysponuje najbardziej precyzyjnym układem kierowniczym spośród wszystkich Mustangów dostępnych na europejskim rynku.
W efekcie powstała najszybsza wersja seryjna Mustanga, jaką kiedykolwiek oferowano klientom z Europy.
Oprócz oczywistych sportowych kompetencji, Mustang Mach 1 prezentuje wygląd, który nawiązuje do kultowych Mustangów Mach 1 z lat 60. i 70., z podwyższoną maską i bocznymi pasami, elementami stylu nadwozia kojarzonymi z wysokimi osiągami oraz charakterystycznymi dla tego modelu 19-calowymi felgami aluminiowymi. Limitowana edycja jest dostępna w zarezerwowanej dla modelu palecie ośmiu kolorów nadwozia oraz kombinacji pasów i kontrastujących linii, nawiązujących do charakterystycznego stylu Mach 1. Każdy Mustang Mach 1 posiada tabliczkę znamionową z indywidualnym, kolejnym numerem produkcji.
– Pierwsza generacja Mach 1 zademonstrowała najwyższe osiągi Mustanga i odniosła sukces w sporcie motorowym – powiedział Matthias Tonn, główny inżynier programu Mustang Mach 1 w Europie. – Nowy Mach 1 potrafi więcej niż którykolwiek z Mustangów, jaki oferowany był wcześniej w Europie. Oferuje również możliwość przygotowania do rywalizacji na torze oraz wyjątkowy styl, godny legendarnego emblematu tej wersji.
Dla uczczenia premiery Mustanga Macha 1, Ford przygotował pierwsze na świecie działanie interaktywne, dzięki któremu użytkownicy mogą tworzyć własne krótkie filmy w aplikacji online. Aplikacja daje możliwość wyboru koloru i kątów ujęcia z kamery własnego Mustanga Mach 1, w niepowtarzalnym, krótkim wideo, które można udostępniać w mediach społecznościowych. Oferuje również użytkownikom działanie w rzeczywistości rozszerzonej i „przeniesienie” własnego cyfrowego Mach 1 do realnego świata.
Kultowy muscle car napędzany V8
Mustang Mach 1 jest wyposażony w 460-konną wersję 5-litrowego, aluminiowego silnika benzynowego V8 Forda – zmodyfikowanego dla tego modelu, aby poprawić osiągi zarówno na drodze, jak i na torze.
Układ dolotu powietrza Open Air Induction System, kolektor dolotowy, przepustnice o średnicy 87 mm, zwiększające swobodny przepływ powietrza do silnika, wersja dzieli z modelem Mustang Shelby GT350 – dostępnym w salonach Forda w Ameryce Północnej. Udoskonalone „płuca” współpracują ze specjalnym oprogramowaniem modułu sterującego pracą układu napędowego oraz podwójnym wtryskiem paliwa, łączącym wysokociśnieniowy wtrysk bezpośredni i niskociśnieniowy wtrysk do kolektora, co zwiększa moment obrotowy przy niskich obrotach, pozwalając rozkręcać silnik do 7500 obr./min. Moc maksymalna jest osiągana przy 7500 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 529 Nm przy 4600 obr/min.
Dodatkowa chłodnica oleju silnikowego, również zapożyczona z GT350 Shelby oraz nowa podstawa filtra oleju, dbają o optymalny przepływ oleju i utrzymują wysoką wydajność przy dużych obciążeniach. Dostrojony specjalnie dla Mach 1 aktywny układ wydechowy z zaworami kończą cztery końcówki wydechu o średnicy 4,5 cala, które dodatkowo wzmacniają niepowtarzalny dźwięk silnika V8.
Oferowane przekładnie służą również uzyskaniu jak najwyższych osiągów, jak najlepszych właściwości jezdnych i wykorzystaniu tego potencjału na torze. Sześciostopniowa manualna skrzynia biegów TREMEC 3160 wykorzystuje sprzęgło dwutarczowe, aby udoskonalić zmianę biegów przy wysokich obrotach w ekstremalnych warunkach na torze. Zapewnia krótką pracę drążka, przyspieszając zmianę biegów, a w efekcie podnosząc osiągi i przyjemność z jazdy.
Mustang Mach 1 z manualną przekładnią jest również standardowo wyposażony w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, poprawiający przyczepność, zarówno na prostych odcinkach, jak i podczas wychodzenia z zakrętów.
Sześciobiegowa skrzynia biegów TREMEC zapewnia dopasowanie prędkości obrotowej do płynnej, pozbawionej szarpnięć zmiany przełożeń, co poprawia kulturę pracy w codziennej eksploatacji na publicznych drogach i osiągi na torze. System wykorzystuje elektroniczny układ sterowania pracą silnika do chwilowego, „podbicia” przepustnicy i automatycznego przegazowania, w chwili, gdy kierowca redukuje bieg, co umożliwia dostosowanie obrotów silnika do wybieranego niższego przełożenia. Kierowcy mogą też korzystać z funkcji umożliwiającej zmianę przełożenia na wyższe bez zwalniania pedału przyspieszenia. Tak wysoka wydajność przekładni wymagała zaprojektowania specjalnego układu chłodzenia oleju, który sprosta zwiększonemu zapotrzebowaniu przy wysokich obrotach.
W zaawansowanej 10-biegowej przekładni automatycznej Forda na potrzeby modelu Mustanga Mach 1 zmieniono konwerter momentu obrotowego i oprogramowanie, podnoszące wykres momentu obrotowego, zmieniające charakterystykę przełożeń i dynamikę. Aby poradzić sobie z dużymi obciążeniami w ekstremalnych próbach na torze, zastosowano drugą chłodnicę oleju chłodzoną powietrzem, co poprawia obniżanie temperatury pracy oleju o 75 procent. Zarówno wersję z przekładnią manualną, jak i automatyczną posiadają dodatkowy układ chłodzenia tylnej osi, przydatny w próbach sportowych.
Gotowy do startów
Mustang Mach 1 korzysta z wielu rozwiązania podnoszących właściwości aerodynamiczne, wpływających na osiągi, ale także modelujących charakterystyczną sylwetkę, będącą hołdem dla kształtów oryginalnych modeli sprzed lat.
Na odróżniającą ten model konfigurację przedniej partii składają się: nowy dwuczęściowy grill, nowa dolna osłona chłodnicy i splitter oraz nowe boczne wloty powietrza – cały zestaw przyczynia się zarówno do poprawy parametrów aerodynamicznych, jak i chłodzenia.
Mustang Mach 1 wytwarza o 22% większą siłę docisku aerodynamicznego niż Mustang GT. Mają na to wpływ: tylny dyfuzor, znany z Mustanga Shelby GT500, dostępnego w północnoamerykańskich salonach Forda oraz dłuższa osłona podwozia, z żebrami kierującymi strumień powietrza chłodzącego na tarcze hamulcowe. Przedni splitter ukształtowano z myślą o zwiększaniu siły docisku i lepszej przyczepności przy dużych prędkościach, natomiast specjalny jednopłatowy tylny spojler dopasowano do właściwości elementów przedniej aerodynamiki, aby zapewnić idealną równowagę siły nośnej.
Mach 1 został wyposażony w zawieszenie o zmiennych nastawach, by sprostać wysokim wymaganiom rywalizacji na torze. System zawieszenia MagneRide® ¹ pozwala na kontrolę siły tłumienia, wykorzystując elektroniczną regulację przepływu płynu hydraulicznego w amortyzatorach, dzięki czemu potrafi reagować w czasie rzeczywistym na zmieniające się warunki drogowe. Poddano go na potrzeby modelu tuningowi, podnosząc jego zdolności do jazdy wyczynowej dzięki sztywniejszym przednim sprężynom i stabilizatorom. Nowa kalibracja elektrycznego wspomagania kierownicy, ramy pomocnicze oraz elementy łączników przednich, montowane wcześniej w Mustangach Shelby GT350 i GT500, przyczyniają się do wyostrzenia reakcji układu kierowniczego, nieporównywalnej z właściwościami Mustangów oferowanych wcześniej w Europie.
Mustang Mach 1 otrzymuje również wspomaganie układu hamulcowego o wyższych parametrach, dysponujące szybszym czasem reakcji, zapewniające szybkie hamowanie, o równomiernej sile, nawet przy dużych obciążeniach. Na wyjątkowe, pięcioramienne 19-calowe felgi aluminiowe, o pół cala szersze dla obu osi, założono opony wyczynowe Michelin Pilot Sport 4.
Odrodzenie legendarnego stylu
Charakterystyczna, wywodząca się z wyścigów i inspirowana lotnictwem stylistyka, wzbogacona o charyzmatyczne kombinacje lakierów i emblematów, była nieodłącznym elementem wizerunkowym każdej generacji Mustanga Mach 1.
Przyszli klienci, zdecydowani na zakup najnowszego modelu z limitowanej edycji, staną przed wyborem ośmiu kombinacji kolorów nadwozia oraz wyrazistych pasów na masce i bokach nadwozia:
– lakier Fighter Jet Grey z pasami w kolorach Satin Black lub Reflective Orange;
– lakiery Iconic Silver, Shadow Black i Oxford White z pasami w kolorach Satin Black lub Red;
– lakiery Velocity Blue, Twister Orange, Race Red i Grabber Yellow z pasami w kolorach Satin Black lub White.
Górny i dolny grill Mustanga Mach 1 przyciągają wzrok błyszczącą czernią, a kultowe logo Mach 1 pojawia się na tylnej pokrywie bagażnika i na obu przednich błotnikach.
Wnętrze wyróżnia się kolorystyką Ebony i aluminiowymi detalami Dark Engine, a skórzane sportowe fotele zdobią przeszycia w kolorze Metal Grey. Każdy Mustang Mach 1 jest sygnowany unikatową tabliczką na desce rozdzielczej z logo Mach 1 i seryjnym numerem egzemplarza. Wnętrze uzupełniają charakterystyczne dla tej wersji listwy progowe i ekran startowy systemu, witający na 12-calowym wyświetlaczu zegarów cyfrowych.
Wśród standardowo oferowanych elementów wyposażenia zapewniających komfort znalazły się: podgrzewane i wentylowane przednie fotele, zaawansowany system łączności Ford SYNC 3, ² najwyższej jakości 12-głośnikowy system audio B&O oraz modem FordPass Connect ³, odpowiedzialny za komunikację ze światem.
– Mach 1 nie tylko dobrze wygląda, ale dysponuje też podzespołami, które dostarczą dreszczu emocji na torze i radości z jazdy, których wymagają entuzjaści Mustanga – powiedział Tonn. – To najbardziej ekscytujący z dostępnych dotychczas w Europie Mustangów i cieszymy się, że nazwa kultowego Mach 1 trafia po raz pierwszy na Stary Kontynent.
Wprowadzony na rynek w 1969 roku Mustang Mach 1 podniósł, dzięki wielu udoskonaleniom, osiągi modelu Mustang GT. Dysponował mocniejszymi silnikami V8, wyczynowym zawieszeniem i możliwościami personalizacji stylistycznej. Mach 1 pierwszej generacji ustanowił 295 rekordów prędkości i wytrzymałości na słonym jeziorze w Bonneville, a zespoły wyścigowe startujące w Mach 1 zdobyły mistrzostwo w klasyfikacji producentów amerykańskiego klubu SCCA w 1969 i 1970 roku. Nowe lub aktualizowane wersje były wprowadzane w latach 1971, 1974 i w roku 2003. Od 1969 roku wyprodukowano ponad 300 000 egzemplarzy Mustanga Mach 1.
# # #
¹ Oficjalne dane homologacyjne dotyczące zużycia paliwa i emisji CO2 zostaną podane przed rozpoczęciem sprzedaży.
Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii, emisja CO2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi regulaminów europejskich (WE) 715/2007 i (WE) 2017/1151 w aktualnym brzmieniu. Pojazdy dopuszczone do ruchu jako lekkie pojazdy dostawcze, które uzyskały homologację zgodną ze procedurą WLTP (Światową Zharmonizowaną Procedurą Testowania Pojazdów Lekkich), będą opatrzone informacjami na temat zużycia paliwa/energii i emisji CO2 według obu cykli: NEDC (Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy) i WLTP. WLTP w pełni zastąpi NEDC najpóźniej do końca 2020 roku. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów oraz różnych producentów. W fazie przechodzenia z procedury NEDC do WLTP, zużycie paliwa i emisja CO2 będą podawane również według wcześniejszej procedury NEDC. Należy pamiętać, że nieuchronnie wystąpią różnice wyników otrzymanych według starej i nowej procedury testowej, zarówno co do zużycia paliwa, jak emisji CO2, ponieważ niektóre elementy testu uległy zmianie. Na przykład ten sam samochód może mieć inne zużycie paliwa i emisję CO2 mierzone według NEDC oraz WLPT.
¹ MagneRide® jest znakiem handlowym BWI Group
² Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany. W miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem; bez nich nie korzystaj z urządzeń mobilnych podczas jazdy. Niektóre systemy mogą nie być dostępne, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie wszystkie systemy są kompatybilne ze wszystkimi telefonami
³ Systemy mogą wymagać aktywacji.