- W pełni elektryczny, 465-konny Mustang Mach-E GT z napędem na cztery koła już w chwili ujawnienia wychodzi na prowadzenie europejskiej stawki, przyspieszając do 100 km/h w 3,7 sekundy
- Pięć lat bezpłatnego dostępu do sieci ładowania FordPass i rok bezpłatnego dostępu do sieci IONITY, zapewni bezstresowe podróże właścicielom Mustanga Mach-E
- Jedyny w swoim rodzaju Mustang Mach-E 1400 demonstruje potencjał elektrycznych pojazdów przyszłości, a szeroka gama zelektryfikowanych układów napędowych Forda pomaga klientom w zmianie mentalności
Żaden inny pojazd tego segmentu nie przyspiesza lepiej niż Mustang Mach-E GT, wyposażony w 465-konny akumulatorowo-elektryczny układ napędowy, przekazujący moc na wszystkie koła – to konfiguracja idealna dla kierowców gotowych poznać pełne osiągi samochodu elektrycznego.
Mustang Mach-E GT będzie korzystał z wiodącego w branży systemu ładowania Ford Charging Solutions, który zapewni łatwy, zintegrowany dostęp do sieci w całej Europie, uwalniając kierowców od stresu w drodze. Ford ogłosił, że klienci, którzy złożą w tym i przyszłym roku zamówienia na Mustanga Mach-E, otrzymają pięć lat bezpłatnego dostępu² do sieci ładowania FordPass, która powiększyła się w ciągu niecałego roku o prawie 25% i obejmuje obecnie w Europie ponad 155 000 stacji ładowania.
Klienci, zamawiający model Mach-E, otrzymają również roczny bezpłatny dostęp² do sieci szybkiego ładowania IONITY, która do końca tego roku otworzy ponad 270 z 400 planowanych stacji.
Mustang Mach-E GT miał europejski debiut w Rotterdamie, w Holandii, w trakcie prezentacji Forda Go Electric, zwracającej uwagę na praktyczne, angażujące działania, które pomogą przybliżyć napędy elektryczne konsumentom, wzbudzić ich zaufanie i zaprezentować dostępne rozwiązania, przynoszące realne korzyści.
– Nowy Mustang Mach-E GT prezentuje rzeczywiste osiągi w pełni elektrycznego samochodu, jednak osiągi nie mają znaczenia, jeśli nie można z nich korzystać. Nasze inicjatywy w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania oznaczają, że właściciele Mustanga Mach-E mogą cieszyć się jazdą ze świadomością, że w całej Europie będą mogli bez problemów, szybko ładować akumulatory pojazdów – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.
Osiągi pojazdu elektrycznego
Mustang Mach-E GT gwarantuje zniewalające osiągi i charakter legendarnego sportowego Mustanga, a także możliwość przewożenia pięciorga pasażerów w wyrafinowanym wnętrzu i pełnym komforcie. Dwusilnikowy układ napędowy o mocy 465 KM przenosi 830 Nm maksymalnego momentu obrotowego niezależnie na przednią i tylną oś, co zapewnia jeszcze lepsze prowadzenie i przyspieszenie do 100 km/h, odpowiadające przyspieszeniu Tesli Model Y. Prędkość maksymalna jest ograniczona do 200 km/h.
Wśród opcjonalnych dodatków znajdują się: adaptacyjne zawieszenie MagneRide, 20-calowe felgi aluminiowe, czerwone zaciski hamulcowe i dostępne tylko w tym modelu lakiery nadwozia, takie jak Cyber Orange. W kabinie znajdziemy 15,5-calowy wyświetlacz dotykowy Full HD obsługujący system komunikacji i rozrywki SYNC3 nowej generacji, który uczy się na podstawie zachowań kierowców i przedstawia inteligentne sugestie. Wyróżniające się w ramach gamy wnętrze tej wersji wyposażono w fotele Ford Performance i charakterystyczną kierownicę z zamszowymi wstawkami.
Mustang Mach-E GT jest standardowo wyposażony w akumulator trakcyjny o zwiększonej pojemności użytkowej 88 kWh, zapewniający zasięg do 500 km (mierzony w cyklu WLTP ),⁴ obsługiwany przez usługę Intelligent Range, która dokładniej przewiduje zasięg, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak styl jazdy, prognozy pogody, a nawet dane z innych Mustangów Mach-E, które pokonały już tę samą trasę.
Ford ogłosił również, że standardowy Mustang Mach-E, wyposażony w akumulator o zwiększonej pojemności i napęd na wszystkie koła, zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w 5,1 sekundy 5 (czyli w czasie, jaki osiąga Tesla Model Y Long Range), oferuje też zasięg do 540 km, mierzony w cyklu WLTP.⁴
Firma zapewnia właścicielom pojazdów w pełni elektrycznych i hybrydowych typu plug-in dostęp do sieci ładowania FordPass Charging Network – największej sieci publicznych stacji ładowania w Europie, w której od października 2019 roku uruchomiono około 30 000 stacji.
Dzięki współpracy z NewMotion, klienci Forda będą mogli z pomocą aplikacji FordPass bez trudu zlokalizować stacje, osiągnąć je jako cel nawigacji, opłacić i monitorować ładowanie w 21 krajach, płacąc za usługi z jednego konta2, co znacznie ułatwi eksploatację.
Ford jest założycielem i udziałowcem stowarzyszenia IONITY, budującego stacje szybkiego ładowania przy autostradach i w najważniejszych europejskich lokalizacjach. Inicjatywy ułatwiające dostęp do sieci ładowania FordPass Charging Network i IONITY mogą być szczególnie korzystne dla właścicieli zelektryfikowanych pojazdów, którzy nie mają możliwości ładowania w domu lub w pracy.
Dzięki szczytowej mocy 150 kW na stacjach szybkiego ładowani IONITY, Mustang Mach-E z akumulatorem o zwiększonej pojemności i napędem na tylne koła osiągnie zasięg jazdy do 119 km już po 10 minutach ładowania6 i docelowy zasięg jazdy na napędzie elektrycznym (mierzony w cyklu WLTP) do 610 km.⁴
Nie ma uniwersalnego rozwiązania
Ford uważa, że szeroka gama rozwiązań zelektryfikowanych układów napędowych jest najskuteczniejszą drogą do osiągnięcia skutecznej energooszczędności w przyszłości. Ford wprowadzi w naszym regionie do końca przyszłego roku 17 nowych zelektryfikowanych modeli.
Na początku tego roku Ford of Europe wezwał rządy, przemysł i instytucje do wsparcia dążeń do elektryfikacji poprzez szybszą rozbudowę publicznej infrastruktury ładowania. W międzyczasie, zróżnicowana gama pojazdów hybrydowych Forda pomaga większej liczbie klientów obniżyć koszty eksploatacji, dbać o ochronę klimatu i zwiększyć zaufanie do napędów elektrycznych.
Siedemdziesiąt pięć procent egzemplarzy modelu Puma, sprzedanych do sierpnia tego roku, jest napędzana przez miękką hybrydę z 48-woltową instalacją elektryczną, wspierającą silnik EcoBoost. Pięćdziesiąt pięć procent sprzedaży nowego Forda Kuga w tym samym okresie stanowiły ładowane z gniazdka wersje Kuga Plug-In Hybrid.
Brytyjska próba, przeprowadzona na dystansie ponad 240 000 km z udziałem 20 samochodów dostawczych Transit Custom Plug-In Hybrid, wykazała, że auta przejechały 75 procent dystansu w centralnym Londynie, pracując w czystym trybie bezemisyjnym, co radykalnie zmniejszyło emisje w centrum miasta.
Do Mondeo Hybrid dołączą na początku przyszłego roku napędzane zespołami hybrydowymi modele S-MAX i Galaxy. Jest to możliwe dzięki zainwestowaniu 42 milionów euro w fabrykę Forda w Walencji w Hiszpanii i w najnowocześniejszy zakład montażu akumulatorów.
– Sprzedaż mówi sama za siebie. Wierzymy, że klienci docenią miękkie napędy hybrydowe, tradycyjne hybrydy i układy napędowe typu plug-in hybrid, które idealnie pasują do ich stylu życia. Widzimy też motywujące zainteresowanie naszymi modelami wyposażonymi w napędy elektryczne – powiedział Rowley.
Ekstremalny napęd elektryczny
W Rotterdamie ma również swój europejski debiut w pełni elektryczny Mustang Mach-E 1400 – jedyny w swoim rodzaju prototyp o mocy ponad 1400 KM.
Mustang Mach-E 1400 jest wynikiem 10 000 godzin wspólnej pracy Ford Performance i specjalistów tuningu z RTR Vehicles, którzy postawili sobie cel zbudowania mostu między wyobrażeniami klientów o samochodzie elektrycznym, a jego rzeczywistymi możliwościami.
Rozwiązania podnoszące właściwości aerodynamiczne dopracowano pod względem kształtu i ustawienia, a siedmiu silnikom dano szeroki zakres regulacji, aby zapewnić możliwość tuningu przeniesienia napędu do wszystkiego – od driftu po wyścigi torowe.
– Jeden to model seryjny, drugi ekstremalny prototyp, jednak nasze Mustangi Mach-E GT i Mach-E 1400 mają coś wspólnego – to natychmiastowy, w pełni kontrolowany przyrost mocy, gwarantujący wrażenia z jazdy, jakich trzeba doświadczyć, aby w nie uwierzyć – powiedział Rowley.
# # #
¹ Ford Mustang Mach-E GT będzie dostępny w Europie pod koniec 2021 roku. Dane testowe Forda oparte na metodologii prób „1-ft rollout”, czyli pomiaru na drag stripie samochodu już toczącego się.
² System będzie wymagał aktywacji.
³ Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany. W miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem; bez nich nie korzystaj z urządzeń mobilnych podczas jazdy.
⁴ Oficjalne dane homologacyjne dotyczące zużycia energii zostaną podane przed rozpoczęciem sprzedaży. Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii, emisja CO2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi regulaminów europejskich (WE) 715/2007 i (WE) 2017/1151 w aktualnym brzmieniu. Pojazdy dopuszczone do ruchu jako lekkie pojazdy dostawcze, które uzyskały homologację zgodną ze procedurą WLTP (Światową Zharmonizowaną Procedurą Testowania Pojazdów Lekkich), będą opatrzone informacjami na temat zużycia paliwa/energii i emisji CO2 według obu cykli: NEDC (Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy) i WLTP. WLTP w pełni zastąpi NEDC najpóźniej do końca 2020 roku. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów oraz różnych producentów. W okresie przejściowym odchodzenia od pomiarów w cyklu NEDC, zużycie paliwa i emisja CO2 są podawane zarówno w cyklu NEDC, jak i WLTP. Należy pamiętać, że nieuchronnie wystąpią różnice wyników otrzymanych według starej i nowej procedury testowej, zarówno co do zużycia paliwa, jak emisji CO2, ponieważ niektóre elementy testu uległy zmianie. Na przykład ten sam samochód może mieć inne zużycie paliwa i emisję CO2 mierzone według NEDC oraz WLPT.
⁵ Dane testowe Forda oparte na metodologii prób „1-ft rollout”, czyli pomiaru na drag stripie samochodu już toczącego się.
⁶ Deklarowany zasięg jazdy i czas ładowania oparte są o symulacje komputerowe, wykonane przez producenta oraz o szacunki zasięgu w warunkach procedury testowej WLTP. Szacunkowa liczba dodanych mil jest oparta na pierwszych 10 minutach ładowania, począwszy od momentu startu. Oficjalne dane homologacyjne dotyczące zużycia energii zostaną podane przed rozpoczęciem sprzedaży. Szybkość (prąd) ładowania spada, gdy stopień naładowania akumulatora zbliża się do 100% Wyniki uzyskiwane przez użytkowników mogą różnić się od podanych wielkości zależnie od czasu ładowania prądem szczytowym i stopnia naładowania akumulatora. Rzeczywisty zasięg pojazdu może różnić się od deklarowanego w zależności od warunków zewnętrznych, stylu jazdy, stanu technicznego pojazdu i wieku akumulatora litowo-jonowego.
Ford Puma EcoBoost Hybrid – zużycie paliwa od 4,3 l/100 km, emisja CO2 od 97 g/km NEDC (od 5,6 l/100 km i 126 g/km WLTP)
Kuga Plug-In Hybrid – zużycie paliwa od 1,2 l/100 km, emisja CO2 od 26 g/km NEDC (od 1,4 l/100 km i 32 g/km WLTP)
Transit Custom Plug-In Hybrid – zużycie paliwa od 2,7 l/100 km, emisja CO2 od 60 g/km NEDC (od 3,1 l/100 km i 70 g/km WLTP)