Biuro prasowe Ford Polska

Ford wznawia w Europie produkcję z procedurami wzmocnionej ochrony pracowników

Ford potwierdził dziś, że zamierza od 4 maja wznowić produkcję w większości swoich głównych europejskich fabryk pojazdów i silników.

  • Od 4 maja planowane jest stopniowe wznawianie produkcji pojazdów i silników w większości głównych fabryk Forda w Europie kontynentalnej.
  • Stopniowe rozpędzanie, aż do osiągnięcia pełnej produkcji nastąpi w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
  • Ford przyjął globalne standardy dotyczące procedur dystansu społecznego oraz BHP, służące ochronie wracających pracowników.
  • Ford produkuje własne maseczki ochronne dla pracowników w całej Europie; zapewnia również wracającym pracownikom osobiste „zestawy higieniczno-ochronne”.
  • Plan ponownego uruchomienia produkcji skorelowano z ponownym otwieraniem punktów sprzedaży dilerów Forda na kluczowych rynkach, z zastrzeżeniem ograniczeń w krajach objętych jeszcze administracyjnymi limitami.

Produkcja ruszy 4 maja w etapach: w zakładach montażowych pojazdów Saarlouis oraz zakładach montażowych i fabryce silników w Kolonii, a także w zakładach montażowych w Walencji w Hiszpanii; oraz Krajowej w Rumunii, gdzie odbywa się montaż pojazdów i produkcja silników.

W Walencji w Hiszpanii produkcja ruszy 18 maja, natomiast daty wznowienia produkcji silników w Dagenham i Bridgend w Wielkiej Brytanii zostaną potwierdzone w późniejszym terminie.

– Musimy przygotować się na działanie w nowych warunkach, gdy w Europie przekroczymy początkowy szczyt pandemii koronawirusa. Priorytetem w naszym planie powrotu do pracy jest wdrożenie globalnych standardów Forda, dotyczących dystansu społecznego oraz procedur BHP w miejscu pracy. Nasi pracownicy muszą wiedzieć, że podejmujemy odpowiednie kroki w celu zapewnienia im dobrego samopoczucia w pracy – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.

Produkcja rozpocznie się od niskiego poziomu, z priorytetem dla zamówień na pojazdy sprzedane już klientom przez dilerów i będzie stopniowo zwiększana w ciągu następnych kilku miesięcy, aż do osiągnięcia pełnej wydajności. Plany produkcyjne uwzględniają gotowość dostawców, krajowe ograniczenia w przemieszczaniu się oraz ponowne otwieranie punktów sprzedaży dealerów Forda na kluczowych rynkach, a także skalę zamówień od klientów.

– Utrzymanie naszych pracowników w zdrowiu po wznowieniu produkcji i powrocie do pracy w zakładach jest najwyższym priorytetem – powiedział Martin Hennig, przewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej Forda. – Liderzy związków zawodowych w całej Europie uzgodnili daleko idące środki, mające służyć jak najlepszej ochronie naszych pracowników, znacznie wykraczające poza normy określone na szczeblu krajowym – zostaną one wprowadzone we wszystkich naszych zakładach w Europie.

Wdrożony zostanie kompleksowy kodeks standardów Forda, obowiązujący na całym świecie, dotyczący zachowania dystansu społecznego oraz BHP w zakładach produkcyjnych i innych jednostkach Forda w całej Europie, obejmujący między innymi:

  • Zarządzono, aby każdy przebywający w zakładzie Forda korzystał z dostarczonej przez firmę maseczki, a na wybranych stanowiskach produkcyjnych i innych stanowiskach, w których trudno osiągnąć właściwy dystans społeczny – z przyłbicy
  • Wszystkie osoby wchodzące do zakładu Forda będą poddawane przy wejściu kontroli temperatury ciała za pomocą urządzeń skanujących, spełniających wszelkie lokalne normy
  • Przeprowadzenie codziennej procedury samooceny potwierdzającej dobre samopoczucie, sprawność i gotowość do pracy przed wejściem pracownika do zakładu pracy
  • Przeprojektowanie stref pracy, aby spełniały wytyczne dotyczące dystansu społecznego, zmniejszenie gęstości stanowisk w budynkach, co umożliwi stopniowy powrót do pracy

Firma zapewni również wszystkim pracownikom po powrocie do pracy osobiste „zestawy higieniczno-ochronne”. Zestawy obejmują jednorazowe maseczki, termometr wielokrotnego użytku i inne artykuły higieniczne.

Ford będzie produkował maseczki ochronne, które będą używane zakładach w całej Europie. Obowiązek noszenia dostarczonych przez firmę maseczek będzie dotyczył każdego, kto pracuje lub odwiedza zakłady i biura Forda, zgodnie z powszechnymi procedurami wprowadzonymi przez firmę. Ford dzięki produkcji maseczek ochronnych na własne potrzeby zmniejsza przeciążenie w wytwarzaniu i łańcuchu dostaw środków ochrony osobistej, potrzebnych również w służbie zdrowia i innych branżach.

Ograniczona grupa pracowała w ostatnich tygodniach w siedzibach firmy, aby zapewnić ciągłość kluczowych usług. Od 4 maja będziemy stopniowo poszerzać tę działalność, aż do osiągnięcia normalnej biznesowej intensywności.

Od 4 maja zaczną wracać etapami również pracownicy spoza sektorów produkcyjnych, z pierwszeństwem dla tych, którzy uczestniczą w planach wznowienia prac oraz w kluczowych działaniach biznesowych lub których funkcje wymagają korzystania ze specjalistycznego sprzętu (jak aparatura do testowania pojazdów), dostępnego tylko w siedzibach Forda. Inni pracownicy, spoza sektora produkcji, którzy mogą pracować zdalnie, nadal będą działać poza firmą, dotyczy to również osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze.

– Jest to bezprecedensowy czas dla naszej firmy, ale odsłania to, co jest najlepsze w pracownikach Forda, tak licznie angażujących się we wspieranie swoich społeczności w całej Europie. Gdy zaczniemy uruchamiać produkcję, skorzystamy z tego ducha zaangażowania i dumy z powrotu do pracy, aby zapewnić zadowolenie naszym klientom – powiedział Rowley.

Obserwuj Ford Polska

Obserwuj Ford Polska – Samochody Dostawcze

Chcesz otrzymywać informacje prasowe na swój adres e-mail?

Zapisz się do naszej bazy kontaktów, jeśli chcesz być na bieżąco. Wszystkie ważne informacje otrzymasz bezpośrednio na swój adres e-mail.